Hür Mumcu kişi gazetesini eleştirdi!…

Cezrî yazarı Bağımsız Milletvekili Mumcu, İstanbul ’dahi ve Ankara SBF ’bile yaşanan mektepli olaylarının ardından gazetesinin takındığı tavrı bugünkü köşesinde dokunaklı aynı dille eleştirdi. Aha, Mutlak Mumcu ’nun “Madem ülkeni seviyorsun…” başlıklı o yazısı…

Mademki ülkeni seviyorsun…

Polisin dövdüğü öğrencileri darbe amacıyla ortalığı karıştıran böcekler üzere görünce, 12 Ilkgüz ’ad paşaları gibi cümleler kuruluyor.

Çocukken anlamlandırması pres objelerle imtihana girer kimi vakit âdem. Benim da başıma gelmişti. Temsil tıpkı nev bulmuştum hele, tepesindeki düğmeye bastıkça üzerindeki yazılar değişiyordu: 141, 142 ve 163 ’e faydalı! Bir özdek anlamıyordum haliyle. Değişen yazıların yanında DİSK yazıyordu, onu dahi kavi anlayamıyordum. Eh, okuma yazmayı öğreneli henüz iki yıl oluyordu zaten. Kaldı ki kendi odamda çocuk kitapları filan vardı, büyüklerin odalarına gitmediğim devir zaten kafam karışmıyordu.

Amma o odalardaki kitaplar ve örneğin üzerinde “141, 142, 163 ’e müfit” yazan kalemler vs pek de eğlenceliydi, herif kendini alamıyordu. Hem ayrıca bunlardan sıkılsan, balaban madenci heykeli vardı, elinde fener tutuyordu, kafasında bareti solgun soluk parıldar. Hem fişi var, priz uydurursan madencinin feneri yanar. Hakeza ayrımsız harikalar diyarı.

Kitapçık

Tıpkısı dönem orada elime bir kitapçık geçti. Sayfalarında dehşetli ve bitik şeyler vardı. Daha evvel gördüğüm kitaplara benzemiyordu. Gelişigüzel satırında kızgındı, rastgele sayfasında azarlıyordu. O büyüklüğünde korktum kim, elimden bırakamadım.

Sayfalarını karıştırmaya başladım, fazladan resimliydi de. Birkaç iş karıştırmıştım kim karşıma bir foto geldi. Pos bıyıklı, parkalı dört güre benzeri pankart tutuyordu. Pankartın üzerinde ‘Sıkıyönetime Yararlı ’ yazıyordu. Amma kitapçık bu pankarttan hoşlananlar eliyle yazılmamıştı, orası belliydi. Zira fotoğrafın altında siyah ve heybetli puntolarla tıpkı alfabe vardı: Mademki ülkenizi seviyorsunuz, neden sıkıyönetime karşısınız.

Sıkıyönetim ne bilmiyordum, mevki hangi biraz benzeri fikrim vardı, o pankartı tutanların benzerleriniyse tanıyordum. Beş Altı yaş elan buğulanmış ve hırpalanmışlardı amma tanıyordum.
Kitapçığın üzerinde Genelkurmay ’ın damgası vardı. Sonraları sonraları anladım. 12 Eylül ’den sonra eziyet ettiği ve öldürdüğü yetmezmiş üzere, o acımasız ve aymaz cunta tıpkısı birlikte propaganda kitapçığı yayımlamıştı. Bu sersem idarenin yaptıkları gittikçe unutulmasın ve haset geldiğinde yazılsın diye o kitapçık birlikte sair benzer zerzevatla beraber benzeri rafta duruyordu.

“Mademki ülkenizi seviyorsunuz, bozukluk sıkıyönetime karşısınız?” Doğrusu sebep yani?
Referandumda hesaplaştığımıza inandırmaya çalıştıkları cunta, eziyet ettiği çocukların fotoğrafının altına bunu yazabilecek kadar zalimlikle saflığı birbirine karıştırmıştı.

Zaman keşke bu 12 Ilkgüz sorusu aklıma gelmeseydi. Amma geliyor aha. Bugün üstelik iktidarın memurları sorup duruyor: Mademki ülkenizi seviyorsunuz, neden eylem yapıyorsunuz, mademki ülkenizi seviyorsunuz, illet Kuzu ’ya er bezi atıyorsunuz.

Hırsızın suçu

Polis şiddetine maruz kalık öğrencileri darbe yaptırmak üzere ortalığı karıştıran haşerat kadar görünce, 12 Eylül ’nam çapsız paşalarının propaganda kalemlerinden çıkanlara benzer cümleler kurulduğu görülüyor.

Polis burun kırar, bebek düşürürken, “Ama hırsızın hiç mi suçu bulunmayan” tahrilli yazılar yazılıyor ve bunlar üstelik solda olduğunu argüman fail aynı gazetede birlikte yayımlanabiliyorsa orada benzeri sorun vardır. Nazik zamanlarda ilkesel tutarlılık gösterilip gösterilmediği önemlidir. Polis şiddetinin devrisi günlerinde “Amma onlar da birkaç değilmiş ha” temalı yazılarla bu tutarlılık sağlanamaz.
Benzeri gazetenin ilk kaygısı, şehrin ortasında görevini beceremeyip olağanüstü yaratıcı benzeri kurumu sorgulamaktır. Içtimai eylemler konusunda polisin zayıf karnesini teşhir etmektir.
Bunu manşetten yapıp, içeride “Ama onlar de toplantıyı basacaklarmış” diye niteleyerek mazeretler sıralamanın getireceği biricik özdek, utançtır.

Velev ki basacaklardı. Bunu engel olmak üzere silahsız öğrencileri benzen istasyonlarında tanzir etmek dışında aklına ayrımsız düşünüm gelmeyen benzeri kuruma vesile yetiştirerek yumurta sınavından geçilmez.

Mutlak Mumcu

Bir Cevap Yazın