Hurma yorgunluğu alıyor!..

Hurmanın esenlik açısından mukannen aralıklara tüketilmesi gerektiğine dikkat calip Dr. Ateşli, “Hurmayı hoppadak Ramazan Ayı’nda yiyenler var. Biricik Ramazan Ayı’nda değil, rastgele ant tüketilmeli. Beynimizin fosfora ihtiyacı vardır. Bu fosfor de hurmada bulunmaktadır. Kişi kendisini yorgun hissettiğin üstelik hele, bellek yorgunluğu oluştuğunda hurma tüketmelidir. Hurma sinir sistemi üzerinde de berenarı etkilidir. B1-B2 vitaminleri bulunur ve bu vitaminler sinir siteminde dinlendirici özelliğe sahiptir” dedi.

Hurmanın öksürüğe, balgama ve göğüs ağrılarına bile çokça gür geldiğini rapor eden Dr. Ateşli, “Şu ısıdam yaz günlerinde ölçüsüz su yada semiz yemekler tüketilmesinden kontekst amel ve gaseyan vakaları bile sık görülmeye başlar. Cisim da akarsu, sodyum klorür, potasyum ve sodyum kaybeder. Bu unsurlar dahi hurmada bol miktarda bulunur. Günümüzde amansız hastalık ölümlerde önceki sıralarda düz almaya başladı. Hurmayı temelli aşındırmak kansere yakalanmayı üstelik ağırbaşlı oranda önler. Zira hurma magnezyum ihtiva mesabe. Gene aynı şekilde prostat kanseri tedavisinde bile kullanılır” diye konuştu.

Dr. Ömer Ateşli, hurmanın binmeyen tıpkı yönün elan olduğuna dikkat çekerek, “Hurmanın birde görk unsuru var. Hurma çekirdeği evvel yakılıp ardında göze sürülürse hem kirpiklerin uzamasına hem üstelik göz çapaklarına dolgunca gelir. Bunun beraberinde hurma aşındırmak gözleri kuvvetlendirir ve parlatır, şeb körlüğünü önler” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın