Hürriyet yazarı, Zarrab’ın açıklamalarını böyle yorumladı

Hürriyet yazarı Erdal Sağlam; Reza Zarrab’ın verdiği röportajı bugünkü bucak yazısında aha hakeza yorumladı…

Cari açığı düşüren BABAYIĞIT

SERENCAM günlerde yaşadığımız gelişmeler bence intihap öncesi dinlediğimiz, o halkın önem vermediği söylenen, dinleme kayıtlarının gerçek olduğunu tasdik haysiyet nitelikte.

Bakanlarla ait hazırlanan fezlekelerin TBMM ’bile engellenmesi sürerken, fezlekelerin hukuka uygun hazırlanmadığı nedeniyle kadük bırakılması üzere çabalar devam ediyor. Başvekil “tevakki etmek duymuyorum” dediği Kanunuesasi Mahkemesi ’hangi, kayıtların kayran aldığı sitelerin kapatılması için çıkardığı mahkeme kararlarının uygulanması amacıyla, başvuru yapıyor, suçlanan bakanlar ve eş üyeleriyle balkona çıkıp, bu eski bakanlarla sık sık yürekten pozlar vererek ehil çıktığını gösteriyor.

Serencam adına olayların odağında yeralan İran ’lı işadamı Reza Zarrab, Başbakana bildirme mail olan ceride ve TV ’ye röportajlar verip, elbet esasen ülkeye hizmet fail tıpkı işadamı olduğu imajını vermeye çalışılıyor. Herif de lüzum istemez, “Aynı İran asıllı işadamına bu büyüklüğünde belirgin ve nazik destek verilmesinin altında acaba ne var?” diye sormaktan kendini alamıyor. Anca ya; sorun arkadaşı Abdullah Gül ’ü bile “ben bu koşullarda siyasete dönmüyorum” dedirtecek bir noktaya getirten iklimde, bu işadamı ve olaya adı karışmış vezneci yöneticileri ve sakat bakanlar, neden bu büyüklüğünde kategorik kollanıyor?

Reza Zarrab ’ın söyleşilerinden anladık kim; oysaki Zarrab, dinleme kayıtlarında kâh bakanların cari boş gerekçesiyle kızıl ihracatının çabucacık yapılmasını talip sözlerini hatırlatır biçimde, oysa bu işi Türkiye ’nin cari açığını azaltmak amacıyla yapmış. Diyor kim; “cari açığın yüzdelik 15 ’kayınbirader ego kapattım…”

Hatırlar mısınız; Başvekil ve gâh bakanlar evcil makine üretimi amacıyla büyük işadamlarını pekâlâ zorlamışlar, akan açığın fakat hakeza kapatılacağını söyleyerek “babayiğit arandığını” açıklamışlardı. Bağımlı ki global koşullar ve istedikleri kişiye kamu imtiyazı sağlayabilmek için uğraştıkları için, evcil makine üretimi şimdiye kadar olamadı. Yani yerli otomobille akan açığın azaltılması olamadı. Fakat üzülmeyelim; zira Reza Zarrab cari açığın kapatılması için kimsenin yapamadığını yapmış, akan açığı yüzde 15 daraltmayı başarmış. Yani aranan babayiğit kızıl ticareti işleyen, kaçakçılık ile suçlanan Zarrab ile bulunmuş.

ZARRAB ’MAĞARA MISIL AÇTIĞI SORULAR 

Reza Zarrab ’ın, bir zamanda gazetecilik tarihi amacıyla ibret niteliğinde olan, röportajlarındaki cari açığa ilgili sözleri, basit şaka gibi. Ama “umum reaksiyon vermez, sever” diye olsa gerek, alacak operasyonunda bunları söylemesi istenmiş.

Bu sözler İran ’la yapılan kızıl ihracatının miktarı, bu büyüklüğünde ticaretin vergisinin ne olduğu, niçin ödenmediği kabil yönleriyle işleniyor. Şu kadarını söyleyelim ki; Türkiye ciddi değerli üreten ayrımsız mutluluk değil, yani zer ihracatını düzenlemek için dış alım boşaltmak zorunda ve cari kategorik dediğiniz özdek fakat ülkede üretilen, mülhak değeri olan bir malın döviz karşılığı satma ile azaltılabilir. Türkiye ’üstelik zer üretimi 2001 ’de başlamış ve yıllık yerine yeryüzü çok 25-30 ton üretilebiliyor. Zarrab ’ın sözünü ettiği rakamlar beraberinde önemsiz.

Araba ihracatı sonuç yıllarda şunca arttı amma ithal girdi oranı erdemli olduğu için bu şişman başarıdan bile “akan açığı azaltıyor” diye bayram edilemiyor…

Zarrab ’ın sözleriyle gelişigüzel gerçekte şu soruların gündeme gelmesi gerekiyor:

İran ’dan aldığımız enerjinin fiyatı niye efdal, İran ’ın engelleyim dolayısıyla yüzde 15-20 eksiğine alacağını kabul ettiği akıllıcasına mu, ifa üzere hangi arsıulusal yükümlülükler çiğnendi, hangi meni altı yöntemler izlendi, bu illegal yöntemler nedeniyle çok sayıda odağa türlü oranlarda nukut ödendi mi, bu amal ihtişam koruması olmadan yapılamayacağına göre, vakit kaybetmeden kızıl değil kamu bankalarının fiktif müşareket kredileri dahi işin zarfında mi, dış satım yapılmış üzere gösterilip servet devretme edildiği üzere ihracat rakamlarının akıllıcasına olup olmadığı, ithalat ve ihracatta hangi kaçakların olduğu, bunlara kimlerin ayn yumduğu araştırıldı mı? Bunlar karşılığında elde edilen menfaatler, devlet yerine kuvvet kullanarak bu işlere kez veren siyasiler, memurların saptanması gerekmiyor mu?

Bir Cevap Yazın