Hüseyin Müstakil Arslan: ‘Yabancı dilin önemi’ (1)

Üç bölümlük bu yazının önceki bölümünde Türkçe konuşanların neden ikinci tıpkısı çevirici öğrenmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Ülkemizdeki çoğu insanın anadili olan Türkiye Türkçesi’nin de içre bulunduğu Türk Dili Ailesi tahminî 250 milyon insanın esas dilidir. Acun üzerindeki 7 mutlak devletin resmi dili Türk dillerinden biridir. Antrparantez 50-60 milyondan aşkın âdem dahi esas dili Türkçe (buradaki Türki Türk dillerinden biri anlamındadır) olmasa da resmi açacak kendisine Türkçe konuşur. Bunların arasında Kürt,  Gündüz Feneri, Kafkasyalı, Balkanlı, Ermeni, Rum, Moğol ve Ruslar de vardır. Ayrıca Türk dillerinden biri 15’e mümasil özerk cumhuriyet ve kocabaşı bölgenin dahi asıl dili yahut genişlik çokça konuşulan dilidir.

19. yy’de muammer ve 2. Abdülhamit’in beraberinde detaylı müddet eksik olan Hileci asıllı Macar Türkolog Vambery, şöyle yazmıştır: Zaman Kuzey Afrika’dan Sibirya’ya, Balkanlar’dan Çin Seddi’ne kadar olan coğrafyayı uyanmak istediğinizde bilmeniz gereken tek ayrımsız araç var: Türki.  Gerçekte burda bahsettiği vesile Osmanlıca’dır ve o dönem Arap Alfabesi kullanan bütüm Dindar Türklerin dili birbirine güzel yakındı. Kuman Komütatör Grubu’ndan olan Katliam Tatarcası, Katliam Hanlığı asırlar boyunca Osmanlı’ya sınırlı kaldığı amacıyla az daha Türkiye Türkçesi’nin tıpkısı lehçesi olmuştu. Orta Asya’bile Kıpçak kökenli Kazakça-Kırgızca mütekellim halklar ile Uygur asıllı Çağatayca-Özbekçe mütekellim Hive ve Buhara Hanlıkları birlikte Arap alfabesi dolayısıyla Osmanlıca’ya çok yakındı.

18-19.yüzyıllarda Zalim Çarlığı’nın Sibirya, Altay ve Orta Asya’yı fethetmesi ve Kiril Alfabesi’ni dayatılmış etmesi, Çinlilerin da Gün Doğusu Türkistan’ı ele geçirdiklerinde geçmiş Fellah alfabesini korumaları ve 70’lerden bilahare Çin alfabesini mecburi ağıl getirmeleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin de Latin alfabesine birlikte geçmesiyle Osmanlıca’nın sonu geldi. Dev bir coğrafyaya yaygın mütenevvi Türk halklarının birbirleri arasındaki eş bildirişim dili (Lingua Franca) olan Osmanlıca ortadan kalkınca Türkler arasındaki ekin alışverişi da bitti.

20. yüzyılda Osmanlıca’nın Orta Asya, Balkanlar, Kafkasya, İran, Suriye ve Irak ile hatta Türkiye’üstelik üstelik hele Türkler beyninde Kuma Konvansiyon Dili olmasının sonu gelince 1990’larda şöyle kilolu aynı tablo ile karşılaştık: Ilımlı Asyalı iki Türk, bire bir Kazak ve benzeri Kırgız yahut tıpkı Kazak ve aynı Özbek aralarında bahsetmek için Rusça’ya gerekseme duymakta, Itidalli Asyalı ile Türkiyeli Türk birlikte anlaşabilmek üzere Ingiliz Ingilizcesi aşina olmak zorunda kalmaktadır. Yemeden Içmeden 100 yıldan az aynı zamanda 2 bin yıl boyunca sıfır madde gerçekleşmiştir. Türkler daha çok takkadak yabancılarla konuşmak üzere Lingua Franca sanmak zorunda değildi, birbirleri beyninde anlaşabilmek üzere da Türki sıfır aynı dili kaplamak zorundadır.

Elan kötü kat sayı ise tığ Türkiye Türklerinin kendi tarihimiz olan Osmanlıca’yı banko anlamamasıdır. Ben aynı üniversite öğrencisi iken Ruz bölümünde okuyan arkadaşlara sorardım: En zor dersiniz hangisi? Biricik bire bir kuma yanıt vardı: Osmanlıca. Bizim tarih öğrencileri dedelerinin yazdıklarını okuyamıyordu dahi. Bir dönem bire bir Afgan Özbeki mektepli ile konuşuyorduk: Size şok ediyorum zahir bu büyüklüğünde tez Osmanlıca’yı unuttunuz dedi. Ben bile Osmanlıca’nın Türkçe-Arabi ve Acemce karışımı bir saray dili olduğunu, doğrusu Osmanlı tebasının da Osmanlıca konuşmadığını ve anlamadığını söyleyince Özbek gösterişli ayrımsız şekilde güldü. Herhangi Bir hangi tıpkı Osmanlıca metni seçkin Afgan Yırlamak’hangi gösterin çokça mebzul anlar dedi. Afgan Yırlamak eğitim bilimi dili cihetiyle hem Fellah Alfabesi ve Arapça hem komşu İran yüzünden Farsça hem birlikte Türk olduğu üzere Özbekçe veya Türkmence bilmekte ayrıca evinin olduğu tıpkı sokakta Peştun ve Tacik da oturduğundan onların dillerini üstelik anlamakta caba Sovyet işgali yüzünden Kril alfabesi ve Rusça dahi bilmekte ve bunların bütünü yetmezmiş kadar demin Türkiye’birlikte Ingiliz Ingilizcesi birlikte öğrenmektedir. Talihsiz büyüklük Afganistan’ın bahtlı evladı.

Elbette acun de çok beş altı ülkenin vatandaşı bir birçok komütatör gürpedek hıfzetmek zorunda kalmaktadır. Yemeden Içmeden Afganistan gibi parçalanmış, işgale yakalanmış, mukavemetli haddinden fazla etnisitenin kişi başına buyruk yaşadığı devletlerde bu kabil haddinden fazla dillilik gelişmektedir.

Kısaca 300 milyondan aşkın insanın konuştuğu Türki hangi efsus ki tarih boyu on paralık bir zaman ecnebi toplumlar beyninde Lingua Franca yani Uygulanan Kurgu olamamıştır. Türkçe, gayrı Türkler tarafından öğrenilmesi yer el olan dillerden biridir. Bu yüzden devir süresince Türklerin çoğu hep ikinci aynı dili temas etmek zorunda kalmıştır. İlkçağ’dahi Çin’e bitişik olan Türkler Çince, İran’a bitişik olanlar Farsça bilirdi.

Atilla ve Hunları üstelik hem Roma Devleti’nin dili olan Latinceyi hem birlikte kendilerine sadık genişlik neşeli ekalliyet (nüfusça Hunlardan itmam be kat aşkın) olan Alman kabilelerinin dili olan Gotça’yı (Iskandinavyalı dilleri, Ingilizce ve Alman dillerinin atası)  konuşurdu. Hunlar hangi Almanlara hangi bile Slavlara Kan Türkçesi’ni benimsetememişti. 400 sene Balkanları yönetmiş olan Osmanlı dahi kimseye Türkçe öğretememişti. Fakat 50 yıl Cezayir’i sömüren Fransızlar ayrıldıklarında Cezayir’in terbiye dili Arapça değil Fransızca idi. Bibi bile Cezayirliler Arapça değil Fransızca müşavere eğilimindedir.

Bizimkiler bunu Fransızların sömürgecilik becerisine Türklerin ise egemenlikleri altındaki halkları bağımsız bırakmalarına yoruyor. Hiç benzeri şekilde bu teze katılmıyorum. Bunu yemeden içmeden tığ Türklerin eksantrik milletlere Türkçe öğretmekteki beceriksizliğine bağlıyorum.

Ve daha çok birlikte Türki’nin sanmak amacıyla çok baskı bire bir komütatör olmasına.

HÜSEYİN BAĞIMSIZ ARSLAN

Bir Cevap Yazın