Hüsnü Mahalli, TRT’yi Başbakan’a şikayet etti!

Akşam yazarı Hüsnü Mahalli, TRT ’yi Başbakan Erdoğan ’a şikayet etti. Kurum bünyesinde kurulan TRT Arabi ’yı topa tutan Mahalli, Erdoğan ’ı kanala ahali atmaya nida etti.

TRT Arapça ’bile yaptığı iki programın yayından kaldırılmasından sızlanan Mahalli, ’oysaki ikisi de haddinden fazla başarılı programlardı ’ dedi. Aha Akşam yazarının Erdoğan ’a seslendiği o abece:

Başbakan ’a sıcaklıkölçer

TRT-6 Kürtçe yayına başladıktan sonra 18 Gücük Ay 2009 ’birlikte bu köşede yazdığım yazıda çabucak benzeri üstelik Arabi kanalın yayına sokulmasının ehemmiyet ve gereğini anlatmıştım. 4 April 2010 ’bile TRT Arapça yayına başladığında gene bu köşede yazdığım yazıda (6-4-2010)  bu kanalın kuşkusuz olması gerektiğini anlatmış ve havari olmaya hazır olduğumu söylemiştim. Elan sonra da ulama sağılmak ve kanalı başarılı buyurmak amacıyla siyasi tıpkısı izlence hazırlayıp sunmaya başlamıştım. Ancak olmadı. 20 yıllık bir televizyoncu, 34 yıllık bire bir gazeteci ve Türkiye ile Arap dünyasını bilici biri olarak hiçbir önerim dikkate alınmadı. Yazı Arap alemindeki beklentileri karşılayamadı ve Türkiye ’nin tanıtımına olması gereken şekilde katkı sağlayamadı. Bu yetmedi hazırlayıp sunduğum iki program yani Önder Söyleşileri ve haftalık siyasal tartışma programı ahmakça gerekçelerle bozma edildi. Meğerse bu iki izlence seyrediliyor ve televizyona saygınlık ve giranbaha kazandırıyordu. Sayın Başbakan bundan inanmak istiyorsa Türkiye ’da yaşamakta olan Araplara ve Gündüz Feneri ülkelerindeki Türk sefaret ve konsolosluklara sordurabilir.  Amma bu yol hakeza devam edecekse Sayın Başbakan ’a benzeri önerim olacak:

“Lütfen Türkiye ’ye kilolu hiçbir yararı olmayan hatta ara sıra zararı olan bu kanala zatî demet gösterin ve bakın bakalım orada neler oluyor. Gerçekleri ilk elden ve akıllıca tıpkı şekilde öğrendiklerinizde inanıyorum kim ’Bu kanalı hızla kayırıcı edin evet bile kapatın ’ diyerek Kıbrıs ’ta olduğu kabil kemiksiz burun ve kararlı tutum alacaksınız. Öncesinde ise henüz etraflı bilgi isterseniz ben dahi çok var”..

Hüsnü MAHALLİ

SACİT ARSLAN YORUMLUYOR

Eşimin 1,5 senedir bitmeme eden ve seçme sabahleyin yayınlanan \”İstanbul ’dan ongun sabahlar\” programından kontekst, Hüsnü hatır şikayetinin sebeblerinin nerdeyse tamamını bilmeme rağmen bugüne büyüklüğünde hiç tıpkısı madde yazmadım…

Zira biliyordum kim, kuruluş amacı elden Türkiye ’nin kültürünü, örfünü, adetini elhasıl Türk ’lerin ve Türkiye ’nin yaşamını Fellah ülkelerine takdim etmek amacıyla milyonlar harcanarak müesses, Kerem kanalının, üst düzey yönetiminin, kişisel kaprisleri uğruna kuruluş amaçları dışında cereyan ettiği veya eşkal değiştirdiği takdirde benzeri yerden yarık vereceği zaman kabil belliydi!..

Aha öylede oldu!…

Hüsnü Mahalli, Fellah aleminde ve Acun ’bile maruf koskocaman tıpkı gazetecidir..

Sn.Başvekil ’a hüveyda şikayet mektubu yazıp, yayınlıyorsa, o zaman bu olay çok aheste aynı duruma gelmiş demektir..

Başından beri, bildiklerimi burada yazmam bana yakışmaz…

Ancak, inanıyorum kim, Sn.Başbakan bu mektubun sahibi, Hüsnü Mahalli ’yi ciddiye alıp dinleyecek ve konuyla yakından ilgilenecektir..

Sacit Arslan

Bir Cevap Yazın