Içki testiyle diyabet teşhisi türlü

Sabah’ta kayran kayran habere bakarak İngiltere’de araştırmacılar, çabucak içki analiziyle şeker hastalığı hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi.

Seçme sene 80 bin çocuğa Tür 1 diyabet teşhisi konuluyor. Bir otoimmün hastalığı olan şeker hastalığı, otama edilmezse ölümcül olabiliyor. Bu nedenle erken teşhis akıbet paye kebir. şeker hastalığı, kişinin nefesinin aseton gibi kokmasına illet oluyor.

AĞIZ KOKUSU YARDIMIYLA

Oxford Üniversitesi’nden kimya profesörü Gus Hancock’a göre bu kokunun nedeni, hastanın kanında keton ünlü kimyasalların birikmesi. Hancock, şunları söylüyor: “Şeker Hastalığı hastalarının ağzındaki aseton kokusunun kaynağı, ketondur. Diyabetik ketoasidoza giren yani insulin yetersizliği olan hastaların nefesinin aseton üzere kokması, şeker hastalığı hastalığını teşhis etmeye yardımcı olur.”

İngiliz uzmanlar, hastanın nefesinde bulunan çok az miktardaki asetonu birlikte ölçebilen mobil bir aygıt geliştirdi. Aygıtı geliştiren şirketin başkanı Ian Campbell ise “Züğürt, aynı aygıtın içine nefesini üflüyor. Nefesin içinden, ölçmek istediğimiz organik bileşiği, yani bu durumda asetonu çıkarıyoruz. Nefesin kalın kafalı kalanı aletin içinden geçip hariç atılıyor. Ölçüm beğenmek amacıyla hapsettiğimiz molekülleri kullanıyoruz” diyor.

NİHAİ TEŞHIS KAN TESTİYLE

Uzmanlar, aygıtı bir yıl içinde hekim muayenehanelerinde kullanılır ayla getirmeyi umuyor. Aygıtın kişisel yararlanma üzere henüz kıytırık boyutlarda üstelik yapım edilmesi bekleniyor. Fakat dem analizi işleyen aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı, nihai teşhisin nefes testi sonucu konulacağı akıldan çıkarılmamalı.

Bir Cevap Yazın