İclal Kültürlü yazdı: ‘Aynı hayat ne kadar gücük olabilir kim?’

O antlaşma tutmadıysa elinden deminden tek tutmasın…

Dün sabah güne 9 yaşındaki Fırat ’ın üvey annesi ile anneannesi tarafından öldürüldüğü ve cesedinin parçalara ayrılıp, beherglas parçasının benzeri bambaşka çöpe atıldığını okuyarak başladım.. Gazete sayfalarını çabucak çevirip, haberi atlamaya çalıştım. Ama okuduklarım “bire bir sabah”ın kanaması için yeterliydi…

Bire Bir yaşlarda aynı çocuğu büyütmeye çalışan serbest bire bir anneyim. Endişelerim seçme haberle biraz elan büyüyor. Dokuz yaşındaki kızımı tek başına servis arabasına üstelik gönderemiyorum. Korkularımla sarmaladığım çocuğumu kötülüklerden korumaya biricik başıma yetebilir miyim? Bulunmayan sayarak, gözümü kaçırarak hatır sağlığımı koruyabilir miyim evet?

Tıpkı yavru yetiştirmekte ya birlikte yetiştirmiş olan ebeveynler dokuz yaşında benzeri bedenin boşlukta hangi kadar meydan kapladığını, hangi büyüklüğünde kemirmek yiyebileceğini, ellerinin hangi büyüklüğünde hasis olduğunu bilirler… Ne kadar yaramazlık yapabilir, düşüncesi, algısı, yorumu ne kadar benzeri yetişkine yetişebilir bilirler… Dokuz yaşında bir bala başına çekiçle vurularak öldürülmeyi adalet edecek hangi yapmış cins? Aynı mehabetli “o beni öldürmeden ben onu öldüreyim” diyerek nasıl böyle benzeri vahşiliğe bürünebilir.

Tanrı aşkına siz karşılık verin, bire bir sahn ne büyüklüğünde güdük olabilir? Yazıişleri toplantısından sonra im yönetmenim beni aradı ve Sultangazi ’ye, Fırat ’ın öldürüldüğü eve gitmemi istediğini söyledi. Arkadaşlarıyla, şikayetçi olan komşularla konuşmamı, yaşadığı yeri görmemi ve yazmamı istiyordu.

Yani… Okumaktan kaçtığım o haberi şimdi yazmamı söylüyordu… O anne çatışma… Gelgel güzeldi. Dertlerim günlüktü.. Birazdan çocuğum okuldan gelecek ve gününü anlatacaktı. Dokuz yaşındaki kızımı “gözlerimi kapatarak” koruyabilecek miydim?

*****

Muhabir arkadaşım Burak Bilgili ’yle yola çıktık… Eve ulaştığımızda mahalleli sokaktaydı hala… Fırat ’ın arkadaşlarıyla konuştum ve onların anneleriyle…

“Cenabıhak o babanın yolunu tıkasın… Önüne çıkardık, bu çocuğu dövüyor bu avrat, bak aç geziyor derdik. Babası bile bize kızardı, siz karışmayın derdi” derken annelerden biri, “Ego biliyorum, kaç yol, şuradaki arsada yattı o bala, korkudan eve gidemezdi. Babasının eve gelmesini beklerdi. Biz alıp yedirirdik, babası yapmayın böyle, sövme edin, siz da dövün ama almayın evinize, öğrensin, annesidir o diyordu” diye niteleyerek lafı ağzından aldı bir eksantrik asıl.
Arkadaşı Burak ise “Kulağı tortu kesikti hep. Yüzü çak yırtıktı.

Tırnakla yapmış annesi. Bütün yarası oldurdu onun, acı olurdu temas yeri” diyerek anlattı şahit olduklarını.

Madun katlarında oturan arkadaşı ise “Hep ağlardı bütün ağlardı, bana tıpkısı misil annesinin onu dövdüğü sopayı gösterdi. Böyle külfet, büyüktü. Dünyalık biriktirip kardeşimi dahi alacağım, annemi görmeye gideceğim büyüyünce derdi” diye oturdu yanıma. Devam etti “Tığ hep cenk sesi duyardık.

Hep haris kalırlardı. Kardeşi Helin vardı. Onu pencereye oturturlardı. O bilcümle bu demirlerin peşi sıra bize bakardı. On Paralık sesi çıkmazdı onun.” Herkesin anlatacağı o denli çoktu kim.. Ayrımsız ağızdan konuşuyor, ayrımsız ağızdan ah ediyorlardı.

Annelerden biri nefes nefese anlatıyordu: “Geçen sene tığ bu çocuğu okula götürüp yazdıralım dedik, babası kimliği yoktur dedi. O kadar şikayet ettik polisler geldi hiçbir molekül yapmadan gittiler. Bu çocuğun kimliği yoksa bu azamet ona erbap çıkmayacak mı yani? Deminden kameralar burada diyerek hepsi geliyor, fiyaka gösteriş suret çektiriyor, çektirmesinler.

Gelmesinler buraya. Bu bala göz bakarak göre öldü. Onu o devir koruyamayan heybet ölüsünün de peşine düşmesin. O ahit tutmadıysa elinden demincek hiç tutmasın. Illet sormadılar bu çocuğun kimliği illet namevcut diye niteleyerek. O adam (Fırat ’ın babasının milletvekili aday adayı olan patronuyla mahallede dolaşan CHP ’li Sevigen ’i kastediyor) diyormuş kim şimdi ‘çocuğun kimliği varmış ’. E, vardıysa okula bozukluk gitmedi, göndermedi illet hesap sormuyor de o babaya dahi koruyor. O babayı üstelik kalp alsınlar. Değme kadından bire bir bala yapmış madem, yapmayı biliyor birlikte korumayı zahir bilmiyor. Bu bala ilkokul dönem banyoya kilitlenmiş.

Herkesin, hep mahallenin bildiğini babası kuşkusuz bilmez?”
Mahallenin anneleri her an çoğalmaya başladı etrafımızda. Kâffesi hem babaya hem de şikayetleri karşısında “hiçbir molekül yapamayan” devlete muhtel. Tıpkısı ana başörtüsünü düzeltirken “O kadını ilenç tıpkısı verseler elime demin. Bu mahalle o torunlar için haddinden fazla üzüldü. Tün karanlıkta titrerdi o yavru. Tığ birlikte anneyiz. Tığ de kızıyoruz evladımıza amma bire bir çocuğun kulağı kesilir mi sen söyle kardeşim. Bire Bir baba elbette sessiz kalır hakeza bir cezaya?” dedi öfkeyle. Onlar anlattıkça, duyduklarım karşısında bir hırs kul bile yükseliyordu.

*****

Resmi nikah olmayan iki beraberlikten sonraları benzeri resmi evlilik, içtimai hizmetlere sunulan iki bala, şikayetlere kanayaklı mütezayit resmi makamlar… Kahveye revan ve olanlara dokuz canlı bile aldırmayan bire bir ağababa.

Dokuz yaşında, kimliksiz, benzeri pide salonunda fiilen karnını doyuran, yabansı ve soğuğa rağmen evine girmeyip babasının gelmesini bekleyen, penceresiz tıpkısı banyonun yıvışık zemininde beş dolaşma yatırılan, “annem beni öldürecekmiş” diyerek arkalama isteyen Fırat başı akıllıca aklık okşanmadan, kucaklanmadan, para biriktirip katışıksız annesini aramaya çıkamadan öldü…

Tıpkısı yavru… Aşağı aha. Bala… Kızım geldi deminden. “Illet ağlıyorsun temel” dedi. Bittabi yanıt vereyim…

İclal Aydın
iclal@gazetevatan.com

Bir Cevap Yazın