Idam edilen Halk Nimr’in ağabeyi konuştu!..

Habertürk’ten Sami Akbıyık’ın haberine göre Suudi Arabistan ’ın güneydoğusundaki Şii kenti Katif ’te zinde işadamı Muhammed Umum Nimr, kardeşinin idamı ve ahiret yolculuğu hücresinde bekleyen oğlu ile ilişkin Habertürk ’e konuştu. Kardeşinin idamından ve oğlu Mürtefi ’nin anbean ölüm cezası edilebileceğinden tartı duyduğunu söyleyen Ahali Nimr, “KÖLE Başkanı Obama, Kral Selman ’la ferdî arkadaşlığını kullanarak bu idamı durdurabilirdi. Namına başvurduk. Ancak Obama ’nın ofisi serencam vermeyen hoşur diplomatik yollarla bu meseleyi çözmeyi denedi. Ferdî yerine ilgilenmedi” dedi.

‘IÇ SAVAŞI BIZ ENGELLİYORUZ ’

Bu idamın dünyadaki Sünni ve Şii nüfusunu böldüğünü belirten Ahali Nimr, “Bu ölüm cezası Ortadoğu ’bile bir iş savaşına posta açabilir. İdamlar, Suudi ve İran diplomatik ilişkilerini gücük ve ölçülü vadede düzelmemek için rafa kaldırdı” dedi. Şiiler beyninde hayat dolu ayrımsız familya olduklarını belirten Umum Nimr, “Buradaki halkın bağirsak savaşa dönüşecek bir cengel çıkarmalarını tiğ engelliyoruz. Halkı rahat olmaya nida ediyoruz. Ülkemize her zararın gelmemesini savunuyoruz” ifadesini kullandı.

‘KARDEŞİM İNSANLIĞIN VİCDANIYDI ’

“Kardeşim insanlığın vicdanıydı” diyen Halk Nimr, “O aydındı, âlimdi. Yurtiçi ve yurtdışındaki Şiiler, Suud ’un içişlerinde aldığı karara kötümser değil. Onlar ayrımsız aydının idamına tepkililer. Krizin çıkacağını kasten bu idam kararını aldılar ve izansız dönülmez yola girdiler. Kardeşimin idam cezası kararı alındığında olayların büyüyeceğini, diplomatik soruna illet olacağını İçişleri Bakanlığı ’na bildirmiştik” diye niteleyerek konuştu.

Kardeşinin teröristlerle aynı listeye konulduğunu söyleyen Halk Nimr, şunları söyledi: “Kardeşim hiçbir terörist eylemde bulunmadı ve bununla ilişik bir tane da tanıt namevcut. Onu teröristlerle aynı listeye koyarak aşağıladılar. Dünyanın tepkisi dahi bu duruma. Kardeşim düşmancasına ve cani şehit edildi.”

‘DAEŞ ’LE MÜCADELE VARKEN BOZUKLUK? ’

Umum Nimr ’in ölüm cezası edilme zamanlamasının manalı olduğunu belirten cömert Umum Nimr, DAEŞ ’le mücadele ve önemli ortaklıklar gündeme gelmişken Suud ’un Şiileri kasıt alacak şekilde girişim yapmasını anlayamadığını söyledi. Kardeşi ve oğlunun idamının durdurulması için Kral ’a arzuhâl yazdığını belirten Ahali Nimr, karşılık verilmediğini kaydetti. Oğlunu en son 2 kamer geçmiş ziyarete gittiğini belirten Halk Nimr, şunları dile getirdi:

“Protestolara katılan 17 yaşındaki ayrımsız yavru üzere ölüm cezası kararı canilik. Amcası nedeniyle bu cezaya çarptırıldı. Kardeşimin idamından dakikasında sonradan oğlumun dünyadan ayrılacağı yönünde beyanat evimize geldi. Üzüntümüz daha tazeyken hakeza tıpkısı bildirinin gelmesi bizi incitti. Temas televizyonu açtığımda, her telefonum çaldığında oğlumun ahiret yolculuğu haberini duymaktan korkar hale geldim. Asmazlarsa oğlumla 27 Eş ’ta görüşeceğim.”

Umum Nimr, oğlunun durumunun İran ’la Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin düzelmesinde parça konusu olmayacağını üstelik sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın