Ihtisas hastaları sevimsiz havaya özen!..

CİHAN’birlikte düzlük düzlük habere göre Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şanlı Umu Erbay, katmerli soğukların damarları daralttığını ve kalp krizi riskini artırdığını belirterek, süreğen ruh rahatsızlığı olan vatandaşların antipatik havalardan kendilerini korumaları gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Erbay, yaptığı açıklamada sevimsiz havalarda hastalarda mikrobik hadiselerin elan fazla görüldüğünü anlatarak, şişman yerlere gidildiği zamanda mikroplu virüslerinde alelacele yayıldığını anlatım etti.

Erbay, şunları kaydetti: “Ihtisas hastalarımız itici havaya çok dikkat etmeli. Zira, lüks soğuklar vücut direncini düşürdüğü üzere gribal enfeksiyon ve bronşiti tetikler. Ciğer ağrılarına sefer çevirici. Bunun yanında damarlarda büzücü etki yarattığından, duygu rahatsızlığı kâin insanlarda kalp krizi riskini koskocaman oranda artırır. O yüzden katmerli soğuklarda his rahatsızlığı olan hastalar tutkun kalmadıkça dışarı çıkmamalı, sıcak ortamda bulunmalıdır. Dışarı çıkıldığında da alelhusus his bölgesi yani bağır kısmı soğuk havaya alın giysilerle korunmalıdır.”

Gece yatarken aşındırmak yemekten uzak durulması gerektiğini vurgulayan Erbay, “Yatarken kemirmek yemekten yemeden içmeden süreğen rahatsızlığı olan hastalarımızın değil herkesin ırak durması gerekir. Alelhusus his rahatsızlığı ve süreğen akciğer hastalığı olan hastalarımız alelhusus tuzlu, besili yiyeceklerden tereyağ, bitap kabilinden gıdalardan dahi ırak durması gerekir.” uyarısında bulundu.

Bir Cevap Yazın