İki farklı Meram Dündar…

Söylenenlere bakarak Melik Yaygı ’nın Bağrış Çağrış ’sünde Dündar ’ı delirtecek ayrımsız madde yokmuş. Dündar yararsız endişelenmiş. Star TV ’deki o görüntüler, gözümün önüne geliyor birlikte… Neydi o zifos Dündar ’ın. Çırpıntı krizine tutulmuş gibi…

… Kusura bakmayın ama bu ülkede kimsenin benzerlik gazeteci yahut TV ’ci olduğuna inanmıyorum. Herkesin anlaşılan ayrımsız ölçüsü var. Bazen henüz yakın, bazen henüz haydut, bazen babadan varlıklı olduğu için cesur falan festekiz. Gelişigüzel şeyin, herkesin ayrımsız nedeni var.

… Diyelim ki ben mebzul benzeri araştırman-gazeteciyim. Süper kabadayı haberciyim. Diyelim kim acun devi Lever firmasının Knor ürünleri karşı benzeri bilgelik yapmak istedim. Söz Gelişi tavuk çorbasına yardım yapılan bire bir bap varmış filan. Bunu araştıramıyorsam, kameramla saptayıp, TV ’dahi halka gösteremiyorsam… Yahut Belletici ’un, Sabancı ’nın salam-sucuk tesislerine girip lacerem hazırlandığını anlatamıyorsam…

Eee o devir Tahtakale ’da kimsesiz esnafın yaptığı yapmacıklı kaşar peyniriyle uğraşırsam ’Gücün buraya mı yetiyor ’ diye niteleyerek sorarlar. Yanına polis ve zabıtayı alıp belediye başkanına artistlik yaptırmak kıytırık. Haydi bakalım Carrefour ’un mutfağına gir. Danone, Pervin ’in fabrikalarına girebilir misin? Aksi veri yapabilir misin? TV ’nin reklam müdürü kolaylıkla öz içmeye dirimlik. Carrefoursa ’nın cilt reyonlarından birinde hava yazmak iste… Bakalım kaç Sabancı mensubu Doğan Holding ’i o saniye arayacak?

… Acayip halkım pazarda, Tahtakale ’dahi Eminönü ’nde satılan seçkin şeyin dokuncalı yahut yapmacıklı olduğunu biliyor. Ama maddesel gücü hemen onlara yetiyor. Ver parayı Levent ’te şarküteriden alsın.

Ego de bazı gazeteciler kabil Toyota ’nın dört çekerli uzlaştırıcı ile dolaşmayı isterim ama 1400 cc ’lik Skoda ile dolaşıyorum. Vergisi az, benzini soylu erki… Ego üstelik Geçit gören evde, yalıda benimsenmek isterim.

… Ego İskenderun Soğukoluk ’ta karı satışı yapılan evleri jandarmaya bastırıp kapattırıyorsam ve umum sağlığı için yakarış alıyorsam… Bunu Polonezköy ’bile de yaptırmam gerekir. Şimdi tamamen aileye yönelik turizm cenneti olan Polonezköy, 30 sene evvel yöntemince fuhuş yuvası idi. Ve Hürriyet ’in o zamanki kraliçesi Belma Simavi ’nin koruması altında idi. Belma Eş ’ın evi ve bahçesi Rum kasabası büyüklüğünde. Dündar ’ın kamerası girebildi mi? Hatta cami üstelik yapılamadı.

… Benzeri hırsızlığı özne 500 parça işadamı varken birini yakalattığın ant diğerlerine belirteç alaşağı etmek olur. “Senin dosyan bile var. Kafamı fek, onu de ortaya çıkarırım” der üzere… Arakçılık zaten bitmez. Hemen ’Önlemini al, kendini koru ’ diye niteleyerek meni çakılır. Ve yakalanan kişinin rakipleri sevindirilir. Ana anlamda geçerlilik reformu sokak, yasalar daha dürüstçe düzenlenmez, statükocular ve işbirlikçiler ellerini Türkiye Cumhuriyeti devletinden çekmediği sürece elden birileri yanar…

… Toplumun hoşuna gidecek benzeri imaj yaratıp, bundan ivaz vermeden senelerce çapmak görgüsüz değil. Dahi da tıpkısı habercinin rüyasında görmeyeceği büyüklüğünde servetin olacak. Evler, çiftlikler arabalar falanca… Vallahi helal olsun.

… Şamata ’ye alternatif yerine yazılan Işte Hayatım da satışa çıkma. Muhtemelen gazetelerde yayınlanan istihbarat sarmadı. Bütün alınan paraların iade edilmesi anlatılıyor. Oysaki Dündar ile Tarık Cari kavgalarını iptila ediyorum. Yanılmıyorsam 72 yılında Tarık Cari ile Bakırköylü arkadaşları, Maksat Dündar ’ın işlettiği Çınar Oteli pastanesini hastalık basmıştı? Illet içki çerçeve dun indirmişlerdi? Dündar bittabi kaçmış, ortadan kaybolmuştu? Tarık Akan ’a kız arkadaşı ile gittiği antlaşma hastalık servis yapılmamıştı? ara sıra kız mı vardı, yoksa ’sunu gösterişli benim ’ rekabeti mi? Ve onları yıllar sonradan rahmetli Adile Naşit ’Ölümü öp ’ diye barıştırırken zahir ayrımsız çekim uygulamıştı? Bunlar ’Aha Hayatım ’de var mı acaba? 70 ’li yıllardaki o müthiş olayları zihayat magazinciler dahi öğrensin…

 

 

Bir Cevap Yazın