İki ünlü âdemoğlu birbirine girdi!..

Meram Dündar geçmiş yazdığı bucak yazısında “Yazıklar olsun, yazıklar olsun, kula karakol edene yazıklar olsun” diye niteleyerek Orhan Gencebay’ı kasıt almıştı.

İŞTE UĞUR DÜNDAR’IN O YAZISI (MALUMAT LİNKİ)

Orhan Gencebay, A Haberde yayınlanan “%100 Siyaset” programına telefonla bağlanarak eleştirilere cevap verdi:

Işte Gencebay’ın o yanıtı:

“O büyüklüğünde sert olacak tıpkısı koca olamam ego. Bu tıpkı davettir. Birlikte ülkemizin Başbakanı çağırma ediyorsa, bu davete icabet etmemek olanaklı değildir. Ben böyle ayrımsız şey yapamam.”

“Başkaca başka yeknesak vereyim. Üç ahit evvel dahi Alevi Federasyonu’nun iftar daveti vardı, oraya katılmıştım. “

“Cumhurbaşkanlığı vizyonu de anlatılacakken ben orada, ne olduğunu çakmak amacıyla bulunmalıydım. Neticede gittik gördük, öğrendik. Lüzum icazet verelim, ister vermeyelim. Bu ayrı tıpkı konudur. Zira ülkemizde din, kurgu, ırk farklılıkları vardır, ayrılığı yoktur. Tığ saygılıyız herkese. Tığ demokrat bire bir ülkeyiz. Nedeniyle herkesin özgürlüğü vardır.”

“Seçimin neticesini halkımızın iradesi belirleyecektir. Burada seçme tercihi belirtmem münkün değildir. Etkilemiş olabilirim diyerek fikren bellek belirtmem.”

“Bu sabahleyin yazdığım bire bir yazının ayrımsız kısmını idrak etmek istiyorum:”

“Çağrıldığınız aynı davete gider misiniz? Bu çağırma aynı iftar, düğün, uyanıklık anlatımı, siyasal, konferans vs.. Harcama misiniz?”

“Da bu davet, halkımızın yasal oylarıyla ülkemizi müdür meşru benzeri Başbakan’ın daveti olursa, masraf misiniz? Yabanlık kurallarına bakarak, müsaitseniz gitmeniz lüzumlu değil mi?

Tabi kim gerekir.

Ancak, gâh vatandaşlarımıza göre, gidemezsiniz.

Kâh vatandaşlarımız diyor ki, “sen benim istemediğim bire bir şeyi yapamazsın. Anca herhangi bir davete gidemezsin. Yoksa seni lekelerim, küfrederim, değme şeyi yaparım” gitmek istiyor.

Ve yapıyor bile.

“Ego demokratlık, hürriyet, parlementer herkes, insana saygı falanca anlamam” diyor.

“Sen benim onayım iznim olmadan tek yere gidemezsin” diyor.

Bunu bekâr sanatçılarımıza söylüyor. 

Bu davete katılan, STK’lar, işadamları, fen insanları, başka müslim temsilcileri varken, bunu yalnız sanatçılarımıza söylüyor.

Yani hakeza tıpkı duruma hangi denir?

Bana göre tekmil anlamıyla, mahalle baskısı denir. İnanılmayacak tıpkı husus denir. Bazı kişilerin oluşturduğu derslik farklılığı denir. Hangi yaptığını cehil denir. Ötekileştirmek denir.

Ben buna yakın ayrımsız resmi 70-80’li yıllarda bile gördüm. Ülkemizde sıhhatli-sol olayları vardı. Kardeş kardeşe düşürülmek istenmişti. Seçme aktarılma onlarca hayat yaralanıyor ve ölüyordu. Biz bunları yaşadık.

Ben, Batsın Bu Acun şarkısını o olumsuzluklara reaksiyon olarak yapmıştım. Batsın Bu Dünya protest tıpkı yapıttır.

Ayrıca dedim kim:

Elimde bire bir çerağ dolaşıyorum şu siftinlik yollarda dertler zarfında

Sağımda solumda can verenler var, her dostun kavgası aynı biçimde

Nedir bu amaç, nedir bu tiksinti, on paralık kalmamış cana eşit

lime lime olsan de, tekrar sabret istek sabret…

***

Yani ego buna benzettim biraz. Burada birileri bana göre, bizim dışımızda olan birileri gene bizi tırmalamak istiyor, bizi becermek istiyor. Amma bana göre, buna gücü yetmez. Tığ birbirimizin sağduyusuna sığınarak -kim çağ boyunca hep böyle olmuştur, temas antlaşma hazar kesafet çalmıştır- bizi bozamazlar.

Tığ tıpkı bütünün parçalarıyız. Birbirimizi ne büyüklüğünde sever sayarsak, ötekileştirmeden birbirimizi anlamaya çalışırsak, bize hiçbir husus imkânsız.

Bunun, bire bir projenin parçaları olduğunu düşünüyorum, 70-80 yılları arasını kat sayı veriyorum. Alevi-sünni dediler, Kürt-Türk dediler, Laik-Antilaik dediler… Çok şeyi denediler. Ayrıca 70’lerde Ferdici-Orhancı dediler. Şarkıları türküleri sağcı-solcu diyerek yapmak istediler.

Bunlar yeniden belli zamanlarda denenebiliyor. Bunlara lütfen kapılmayalım. Türkiye Cumhuriyeti denilen bu şanlı vadi bizim ülkemiz. Bizim vatanımız. Burası bizim doğduğumuz toprağımız. Buraya ehil çıktığımız sürece, birbirimize ocumak sevgi duyduğumuz sürece bize hiçkimse tıpkısı molekül yapamaz.”

Bir Cevap Yazın