İlber Ortaylı: ‘Hepsi anasının gözü’

Sözcü Gazetesi’nden Hırslı Gürses’e kullanılmamış kitabı ‘Türklerin Tarihi ’ için konuşan Ortaylı, Türk Türk ’zümre, Türkiyeli diye birlikte tıpkısı husus yoktur. Bu kadar meydanda. Beğenmeyen Türklüğü, başka kimliği varsa söyler!” dedi.

Aha İlber Ortaylı’nın verdiği röportajın satır başları:

“Türklerin Tarihi” kitabını illet yazdınız?

Ego onu yazmadım. Bu, böyle haddinden fazla detaylı aynı dostane, Engin Atatimur bunu banda almıştı, düzeltilmiş etti. Bu işi sunma ağır işleyen adam odur. TRT kökenlidir.

– Kitapta “İran Şiileri ile Küçük Asya Alevilerini birbirine karıştıramazsınız” diyorsunuz? Mezhepçi ayrımsız aut politika var mı?

Bunların mezhepçiliğini bilmiyorum amma bunlar mekân insanı. Memleketin bildirme balaban sorunu kasabalılık. Belde insanının sarrafiye yapısını tığ elan bundan sonra kavrayabilmiş değiliz. Çünkü bunların eğitimi yoktur. Henüz kötüsü buraya eğitim kurumu diye çeyrek çepelek kurumlar getirip kurdular, 50 ’lerden sonradan. Üniversitesi, lisesi… Bu çok üzücü oldu. Halkı kandırayım derken gerçekte büyük problemler açtılar. Sonradan tabiatıyla biliyorsun bu çeyrek eğitimin üzerine istihsal süreci ortamında olmayan yerleşmelerin insanları siyasete girdiler. Üretim sürecinde olmayanların politika yapmaları keskin.

– Siyasa yapmaları sebep çığlık gibi?

Tek şeye kendi değişmeyen veremez, hiçbir tutulacak yeri yoktur onun. Beslenmeye bakar. Bu demin şişman problem, çokça balaban zorluk. Bugünkü dış politikanın sloganları burada gidiyor. Kasabada böyle kelle sallayıp “cık cık” dediğin tipteki konuşmaların, düşüncelerin, hükümet çapında gittiğini görüyorsun.

– Zer vahşet, önemli derinlik  kadar mi?

‘Ben diyor darbeyi önleyeceğim, Sisi ’ye alın Mursi ’yi tutacağım ’ diyor. Hangi anlarsın Mursi ’den? Hangi anlarsın Sisi ’den? Ne bilirsin Akdarı ’ı? Bilmiyorsun üstelik elhak.

– Bugün yaşadığımız ve sizin “kasabalılık” dediğiniz sıkıntılar felsefe üretememiş olmaktan mı?

Kasabada üretim yoktur ve dünyayla ahzüita yoktur. Onun amacıyla orada düşünce gayrimümkün. Lakırtı tamam. Görgüsüz cidal tamam. Bu kavga de sınırlıdır.

– Bilcümle böyle mi kalacak?

Hangi bileyim! Sen ahiret suali soruyorsun!

– Buradan bire bir huruç yok mudur? Bizim övüneceğimiz aynı halimiz yok mu?

Vardır işte, temas şeye rağmen kerem kurmuşuz. Azamet var, devlete itaat var. Demincek bu eskimemiş gelenler onu yıkmaya çalışıyorlar, bu çok çokça yoğun.

– Ihtimal oradan ayrımsız sağ açıklık ati, felsefe gelecek?

Müfit efendim ne ati! Bırak ya hangi açılımı? O değiş haddinden fazla baskı ayrımsız şey… Dirimlik bittabi dahi böyle gelmez! Böyle adamların öncülüğünde sağ açıklık evet mu? Çok incitici. Inanılmaz biçimde eski solcularla bu kasabalılar ayrımsız araya geliyor. Henüz önceki birbirlerini küçümserlerdi. Ama deminden bozuk solcularla “ecmain taifesi” pir ayrımsız araya oturdular.

– Eskimemiş Türkiye amacıyla…

Yeniyi bilemem amma oturdular. Bunların hiçbiri esas âdem değil. Huruç oradan Yıpranmamış Türkiye kuracakmış! Sen ki Kullanılmamış Türkiye ki!

‘Rum müsait benzeri yerdi ve geç mevrut biz olduk ’

– Kitapta “Türkler 12. asırdan itibaren aynı Akdeniz toplumudur” diyorsunuz…

Peki, öyledir. Bilahare ve geç gelmişler Rum ’evet. 12. asırda kurulan vatan yok daha çok, bütünü kurulmuş. Fransa müesses, Almanya kurulmuş, İspanya… Bunlar birlikte kimi boyları istila ediyor. Türkiye anca değil. Alelacayip tıpkısı yere geliyor Türkler, kendilerinin sıfır benzeri yere. Bildirme geç mevrut biziz, zaman süresince Türkler namevcut ki Anadolu ’üstelik. Geliyor İran üzerinden buraya yerleşiyor. Müsait dahi aynı vatan yerleşmek amacıyla. Bura öyle iddia edildiği gibi tamamen Hellenik tıpkısı yer değil, unsurlardan hemen biri. Ermenisi var, Samisi var, Gürcüler var.

“Türkiyeli diyerek tıpkı öz imkânsız, Türk Türk ’asıl”

– Kitapta,  “İran ’birlikte haddinden fazla sayıda Türk var, hayret Acemce biliyorlar, anlayacağınız şaşılacak derecede kuvvetli bir iki dillilik, iki kültürlülük… “ diyorsunuz. Türklerle Kürtler beyninde olmaz mı bu?

Olmuyor. Bugüne kadar idmansız. Münasebet benim derdim mi kardeşim tor aha! Böyle şeylere girişmeyin! Deminden bu Türk Milleti ve bunların okumuşları beklenmeyen cahildir, hiçbirşey bilmez. Okumuşları cahildir.

– O zaman hangi kaldı elimizde?

Okumamışları cesim değil, o seni huzursuz etmez. Türkler okumaz. Akıbet etap sınırlıdır bilgisi. Sıkılır bunlar! Ayrımsız yerde bir konudan bahsedilse dinleyemez, anlayamaz, sıkılır! Böyle Hindistan münevveri gibi değildir bunlar, zavallıdır! Demincek bunlar mühendisliğe kalkıyor. Burada Yıpranmamış Türkiye, konfederasyon filan diyor. Sen hiçbir madde bilmiyorsun! Onun üzere ben hakeza sosyal mühendislik meraklılarına haddinden fazla kızarım. Sana hangi yani! Türklerle Kürtlerde illet olmamışmış! Sen Kürt olsan Türk ’e hayatını verir misin? Belki da istemiyor koca… Hakeza şeylere takar bu sosyal mühendisler, demincek ayrımsız üstelik imparatorluk kuracakmış bunlar!

– Türkiyeli ile Türk arasındaki farkı anlatıyorsunuz kitapta. Nedir fark?

Türk Türk ’garip, Türkiyeli diye niteleyerek bile tıpkı madde yoktur. Bu kadar yalınlık. Beğenmeyen Türklüğü, ayrıksı kimliği varsa söyler! Böyle Türkiyeli – Mürkiyeli diye niteleyerek benzeri özdek olmaz, bunlar özenti. Türk vardır, Türk ’çeşit. Beğenmeyen Türk olmayı, başka benzeri kimliği varsa söyler. Ama tabii gülünç olmasın, bilfarz Gürcü ’yse Gürcüce bilsin, haddinden fazla irade edeceğim…

“Bakir Türkiye”den bahsedenlere bakın!

– “Eskimemiş Türkiye” üzere sadece yapılamaz, kurulamaz değil ısrarla ağırbaşlı diyorsunuz bu çabalama…

Bittabi sakil, umulmayan ağır. Haddinden Fazla tehlikeli çünkü maalesef programları olmayan, alçak bir avangart sınıfları sıfır, münevverleri sıfır benzeri zümrenin değişimden, bakir Türkiye ’den bulunmayan çarkıt Türkiye ’den falan bahsetmesi… Biliyoruz, bile halktaki bazı hınçları, esassız hınçlar var, bezginlikler birlikte var amma ona alın. Cümle hoşnutsuz, huzurumuzu bozacaklar. Gücük ömrümüzün tadı kaçacak! Herkesle savaş edemezsin. Yani Ermeni ’yle uğraş vücut, benzeri de Çıfıt ’ye konu at seçme gün! Imkânsız öyle aynı özdek… Suriye ’yle uğraş vücut, İran ’la üstelik geril.

– “Artık çekişme olmayacak dünyada” görüşüne çokça uzaksınız?

Yaa, peki cenk olmayacak. O büyüklüğünde cebe fabrikası ne yapıyor o ahit? Kusurlu… Türkiye nedir? Nerede oturuyor? Zahir müesses? Bu memleketin kuruluşu mahdut akseptans edilmiş bir maslahat değil, halen dahi akseptans edilmiş değil. Bu defter kapanmadı ve hiçbir şekilde dahi kapanmaz, onu bileceksin.

“Geniş bir evim olsa evde sıpa bakacağım”

– Soluk lale mi seviyorsunuz? Masanız onlarla meşgul…

Al da severim, gülgûn üstelik severim. Bin çıngı çeşidi var lalenin! Bu memlekette lale yoktur, tıpkı bir tane İzmir ’da yetişir doğru dürüst. Çokça severim lale. Çok.

– Pisik seviyorsunuz bir üstelik?

Kedileri de severim. Köpek da severim. Okulda kapik tutmuyorlar. Ama kediler değme yerde, odama üstelik, gelirler, değme nev utanmazlık emeksiz! Git dersin gitmez… Dirimlik burada masaya yarar, bilgisayarın üstünde zıplar, oynar, haddinden fazla edepsizler.

– Evde var mı?

Yok. Bir serbest evim olsa sıpa de bakacağım.

– Amma onlar büyüyor, bütün sıpa kalmıyor.

Tabiatıyla, ne iyice.. Merkep oluyorlar. Arkadaşım merkep!

– Internet sizin capslerinizle yıkılıyor biliyorsunuz…

Caps ’i İzmirliler yapıyor. İzmir çocukları onlar, anasının gözü bütünü!

Bir Cevap Yazın