İlber Ortaylı’dan Sultan Süleyman ve haremin bilinmeyenleri

Kanaltürk’te yayınlanan “Bunu Konuşalım” programına konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı , Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı.

Osmanlı Tarihi, Cumhuriyet Altını Tarihi, “Heybetli Çağ” dizisi ve Türkiye gündemi kabil konularda ilginç ve yüce açıklamalarda bulundu. Işık’ın ‘’Başbakan Erdoğan‘ın Koskocaman Asır dizisi ile ait “bu benim ecdadım değil ‘’ açıklamasını lacerem değerlendiriyorsunuz?” sorusu konusunda Ortaylı: “Haremden çıkmayan benzeri Kanuni ben bilmiyorum.” dedi.

‘’ MAKRO YÜZYIL GERÇEĞİ YANSITMIYOR ‘’

“Haremden çıkmayan benzeri Kanuni ego bilmiyorum. Türklerin 16. 15. çağ Hükümdarı Kanuncu ‘dir , temelli atın üstündedir. Kanuncu’nin 13 pare seferi var. Yol dediğin benzeri haftada gidilip gelinmiyor , april bile çıkıyorsun yola ilk teşrin dahi geliyorsun, yani bunun arz normali bu. Kanuni’nin 46 sene ortamında 5-6 senesi seferde geçmiştir.” dedi.

KANUNI YOZ DAHI HAREME ÇOKÇA MU DÜŞKÜNDÜ?

Candaş Miğfer ‘nın “Kanuncu’nin hareme çok baskısız olduğu makul mu ?” sorusuna
Ortaylı: “Akla Yatkın değil. Tıpkı kere Kanuni monogram dediğimiz karakterde benzeri adam o çok açıkça. Hayatında tek avrat görmemiş; ama tek kadınla espas geçirmiştir.” dedi.

‘’HAREMDEKİ DEKOLTELER ALIŞILAGELEN‘’

Ortaylı diziyle ait olumlu açıklamalarda dahi bulundu: “Beklenmedik bire bir dekor var.
Hayret iyicene tıpkısı kostüm var. Tek bana göğsü kemiksiz falan demesinler. Eş dahi göğsü sarih gezer kadınlar; çünk eş namevcut orada. Yani akıllıca ve helali olan erkekten apayrı adam namevcut orada. Ve haddinden fazla domuzuna köpoğluluk var.”
dedi.

‘’SANAT ADAMININ VAZIH OLMASI LAZIM‘’

Tarihi sekans yapımcılarına ve sanatçılara tavsiyede mevcut Prof. Dr. İlber Ortaylı şöyle bitmeme etti:

‘’İnşallah ilerde böyle kadrolar, böyle oyunculuk, hakeza güpür, böyle dekor ve hakeza tıpkısı tarihle çok elan mükemmele mümasil şeyler yapacağız. Amma bunun amacıyla lazım olan tıpkısı şey var. Rejisörlerimizin , senaristlerimizin entelektüel kapasitelerinin çıkması. Kimesne onlardan tarihçi olun diye niteleyerek bir madde beklemiyor öyle benzeri sav namevcut. Fakat görgülü olması lazım danışma adamının. Yani hayatının bire bir döenminde ve kesiksiz kendisine haddizatında gelişigüzel kulun üstüne misyon olmayan konularla ilgilenmesi, uğraşması, öğrenmesi geçişsiz bu çokça muhteşem.” dedi.

‘’TÜRKİYE TARİHİ İLE PROBLEMLI TIPKISI DEVLET‘’

Program sırasında izleyiciden gelen “Türkiye tarihi ile problemli bir mevki mi?” sorusuna Ortaylı: “Gayet bağımlı, sorunlu yani haddinden fazla sorunlu. Zira ongun sıra eğitimi yok, ruz dost tıpkısı ahali değiliz. Iri bir ilgisizlik var, Türkler tarihçi bire bir kavim değil, sıra yapar o apayrı ama tarihçi bir kavim değil.” dedi.

“GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ YANGINI RAPORU HALA BİTİRİLEMEDİ”

Işık’ın Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleşen yangın ile ait gelişmeleri sorması konusunda Ortaylı : “Güzeşte ayın 22′ sinde oldu bu coşkunluk biliyorsun birçok periyot geçti aradan bibi itfaiye raporu bulunmayan, itfaiye raporu olmayınca müddeiumumi raporu bulunmayan beyninde ve o rapor olmayınca çökme kaldırma üzere aynı işlem falan olmuyor. Bire Bir şey olduğu çokça açık hakeza etraflı raporlar falanca filinta değil türkçesi . İnsanlar karıncalanmaya başlıyorlar.” dedi.

İşte o izahat!..

İzlemek için haberin videosuna TIKLAYINIZ!..

Bir Cevap Yazın