Ilgi!.. Amansız Hastalık nedeni benzer!..

Jinekoloji ve Mevlit Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, jinekolojik kanserlerin riziko faktörleri arasında, cinsî gönül er bidayet, çokça sayıda bala sahibi olma, düşük sosyo kazançlı düzem, sağlıklı olmayan şerait, sigara ve tensel yolla sabık virüslerin bulunduğunu söyledi.

RISK ORANI 50 YAŞINDA YERYÜZÜ FAZILETKÂR NOKTADADIR

Kadınlarda amansız hastalık riskinin 20 yaşından sonradan arttığını vurgulayan Demirci, şöyle konuştu:
“Riziko oranı 50 yaşına gelindiğinde sunu erdemli orana ulaşır. Yumurtalık ve rahim kanseri elan er yaşta görülür. Bir Nice faktörün birlikte erken evlilik birlikte bu tür kanser riskini tetikler. Birkaç mütekâmil ülkelerde bildirme kesif görülen kanser tipi jinekolojik kanserdir. Kaslı ülkelerde acıma ağzı amansız hastalık taraması üzere geçer smear testin makro ve ince süreden beri kullanılması bu hastalığın oranını düşürmüştür.”

RAHIM AĞZI KANSERİNİN ER BELİRTİSİ YOKTUR SMEAR TESTİ ARAÇ

Demirci, acıma ağzı kanserinin erken belirtisinin olmadığını, geç dönemde kanlı cereyan, nezif ve düzensiz skor yaşayanların smear sınav yaptırması gerektiğini söyledi.

Yılda yeryüzü bir iki tıpkı defa smear testi yapılmasının er tanı açısından şanlı olduğunu vurgulayan Demirci, şöyle bitmeme etti:

“Çirkin smear testi varsa kolposkopi ve biyopsi yapılır. Korunmak amacıyla ise sunu mefret yöntem HPV aşılarıdır. HPV aşıları ümranlı ülkelerde rutin ilkah programına girmiştir. Ülkemizde bile uygulamaya başladığımız HPV aşılarının yapılmasını öneriyoruz. Bu aşıların yapılması kadını rahim ağzı kanserinden yüzdelik 70 oranında korumaktadır. Diğer dehalet yöntemleri ise tek eşli olma ve emniyetli olmayan ilişkilerde mutlak dulda kullanılmasıdır.”

“ŞEKER HASTALIĞI HASTALARI VE BÜYÜK KİŞİLERDE RISK FAKTÖRÜ”

Demirci, rahim kanserinin alelumum menopozdan bilahare ortaya çıktığını söyledi. Rahim kanserinin sayı farkı görülme yaşının 55-58 olmasına karşın bazı tendürüst kadınlarda üstelik görülebildiğini dile getiren Demirci, şöyle konuştu:

“Diyabetli, şişman ve hipertansiyonu olan kadınlarda rahim kanseri elan kesif görülür. Doğum yapmamış olma, şişmanlık ve gerginlik yüksekliği, 50 yaşından sonra adetten kesilme, doktor kontrolü dışında hormon kullanma, bicik, mebiz ve sorumluluk çöz kanseri geçirmiş olmak rahim kanseri riskini artırıyor. Antrparantez Türkiye’da adetten inkıta yaşı 47’dir. Acima kanseri belirtileri zımnında erken tanılama konulabilen bire bir kanserdir.”

“YUMURTALIK KANSERİ GENETIK MÜMKÜN”

Demirci, yumurtalık kanserinin dünyada anbean artığını söyledi. Benzeri kadının yaşamı süresince mebiz kanserine yakalanma riskinin yüzde 1- 2 olduğunu nâkil Demirci, şunları kaydetti:

“Yumurtalık kanserinin bazen tiplerinde kalitim bilimi geçiş alay konusudur. Bu kadınlar jen araştırması yapılarak bitli takibe alınmalıdır. Yumurtalık kanseri genetik mümkün. Tevellüt yapmamış olma, erken adet görme, geç adetten kesinti, bicik ve merhamet kanseri geçirmiş olma, ailesinde genetik müteaddi meme kanseri olması risk faktörleri arasındadır. Âraz bundan sonra mide bağırsak sistemiyle münasebetli hazımsızlık, karında şişme, bulantı ve kilogram kaybıdır.”

HÜRRIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın