Ilgi!.. Elleriniz riziko altında!..

Yeni Asır’üstelik kayran düz habere göre elde sözleşme ve hakimiyet kaybına kere açabilen çor, dernekevi duyum yitimi altında gerçekleştirilen cerrahiler ile otama edilebilmektedir. Asap ve Omurilik Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, ‘karpal tünel sendromu’ ile ilgilendiren hikmet verdi.

Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, çor ve riziko grupları karşı bilgiler vererek, “Karpal tünel sendromu; elin bilcümle hareketini sağlayan bileğin makul şekilde kullanılmaması sonucu, toplumun yüzdelik 2’sini etkileyen aynı hastalıktır. Mebde, bel, orta parmakların hareketinden ve duyusundan mesul sinirin, bilekte sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Karpal tünel sendromu; alelhusus ev hanımı, marangoz, berber, taşıtçı ve ekinci kabil çığır grupları ile mouse ve klavye kullanan yazıhane çalışanları; uçan top, basket ve golf türü sporlarla uğraşanlarda sıklıkla görülmektedir.

Işaret, ‘karpal’ adı verilen tünelin çatısını oluşturan yapının kalınlaşmasına sebep evet. Tafsilatlı süre güç hareketi yapılması ve bileğin zorlanması dahi kalınlaşmayı belirginleştirir. Bilekteki kalınlaşma; şeker hastalığı, hipotiroidi, akıl tümörü ve nikris hastalıkları bahis konusu olduğunda dahi görülür. Karpal tünel sendromu, erkeklere göre kadınlarda 4 kat daha aşkın ortaya menfaat ve obezite ile gebelikte mekanizma riski artar. Bilekten başlayarak parmaklara büyüklüğünde yayılan antant, karıncalanma ve sızlamayla belirti veren çor; halk ve parmaklara itilaf, elde hakimiyet kaybı ile elin kullanılamaz ağıl gelmesine etmen mümkün” dedi.

Hastalığın belirtilerinin dal fıtığı ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Göçmez, “Karpal tünel sendromunun belirtileri; boyun fıtığı, kireçleşme ve boyunda daralma evet de boyundaki bir ur oluşumuyla karıştırılabilir. Bu nedenle hastanın şikayetleri ve öyküsü detaylı tıpkısı şekilde değerlendirilmelidir. Tanıyı kesinleştirmek üzere EMG ve MR üzere görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Hele EMG, sinir üzerindeki hayatiyet akımını ölçerek basının ne bölümde olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Tedavide rüçhan gaye, sinirin bası altından kurtarılmasıdır.

Bu tab apaz içine yapılan 1,5-2 santimetrelik ameliyat ile ortadan kaldırılmaktadır. Lokal duyum yitimi ile yapılan prosedür sonrası sökel bir bölüm normal yaşamına anlayışsız döner ve elini kullanmaya başlar. Ameliyatın gerçekten kesi ile gerçekleştirilmesi, hastanın iyileşme süresini kısaltır ve bedii açıdan üstelik vücutta karışık kalma riskini önler. Cerrahi Müdahale sonrası şikayetlerin yüzde 97 oranında yok olduğu görülmüştür. Hastalığın cerrahi sonrası yineleme riski dahi bulunmayan denecek büyüklüğünde azdır” diye niteleyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın