Ilgi!.. Sakın kar yemeyin!..

Sözcü’birlikte saha düz habere göre Ecdat, “Dayanım kırıldığı anda, mikropların çoğalmaya başlar. Enfeksiyon yönünden birlikte haddinden fazla tetik olmamız geçişsiz. Bu mevsimlerde üşütmemek için, itici algınlığı, soluk darlığı olanlar, basit dallar, çok titiz olmaları lazım. Giyinmeye birlikte çokça özen etmemiz gerekiyor. Ortama bakarak giyinmeye ehemmiyet vermeliyiz” dedi.

BOĞAZINIZ AÇIK GEZMEYİN

Bir çok vatandaşın kar yiyecek alışkanlığının olduğunu belirten Atalar, “Kar mevsiminde lüzum hasis kollar, gerekse yetişkinler olsun, kar yemeyi alışkanlık haline getiriyor. Vatandaşlarımız bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor. Kar çok soğuktur ve ağızdan girerken, tüm ağzın karşı duvarına irtibat kırat. Bağlantı ettiği dakika, boğazımızın cebin tarafındaki farenjitlerde, bademciklerimiz vardır. Buralarda normalde fazla tıpkısı reaksiyon vermeden aktif mikroplar vardır. Kar, boğazdaki direnci kırar. Dayanım kırıldığı anda, mikrop çoğalmaya başlar. Kar yemekle ve soğuk akarsu somurmak bire bir etkiyi yapar. Orada dayanım düşüklüğüne etken tamam. Dayanım düştüğü amacıyla, normal yerine orada aktif mikroplar çoğalmaya başlar. Bu mikroplar çoğaldıktan 6 saat sonra, ateşimizin yükselmesine, gelişigüzel tarafımızın ağrımasına amil peki. bu haysiyetle bu soğuk havalarda boğazımız cins olduğu kadar açıkken gezmeyelim. Kar yeme alışkanlığı varsa, bu alışkanlıktan vazgeçelim” diyerek konuştu.

KÖMÜR KULLANILAN YERLERDE KATIYEN YEMEYİN

Kömür toksinlerinin bulaştığı düşünce kilolu hastalığı tetiklediğine özen çeken Dr. Ecdat, “Kömür kullanılan yerlerde, kömürün içindeki toksin maddeler, yerdeki karaca bulaşır. Bu kirlenmiş karı yediğimizde, hele astım, akciğer rahatsızlığı olan ara sıra insanlar amacıyla, bir nice rahatsızlığa bozukluk tamam. nefes darlığı, öksürüğün artması amil evet. Akciğer üşüdüğü üzere zatürreye yakalanma olasılığı yükselir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın