Ilham Övet: ‘Oğullarını Bülent Ersoy’la tanıştıran anneler’

Güzeşte çağ, aynı günlüğüne Bülent Ersoy ’u izlemeye Kıbrıs ’a gittim. Diva, niteliksiz saçlarıyla daha çok sahneye. Amma burnundan elem fışkırıyordu; kuaförü beğenmemiş. Evvel nağme sonrasında verdi veriştirdi. Ense masamdan, “Oh bugün çokça damarsız; süper benzeri program olacak” diyerek benzeri bahis duydum. Tallahi pes; kadın bağırsa olmuyor, bağırmasa olmuyor. Daha önce Bülent Ersoy ’u sahnede izleyen agâh, onun ne zaman hangi yapacağı, hangi söyleyeceği belli olamaz. Doğrusu, 3-5 şarkıdan sonradan keyfi hesabına geldi, coştukça coştu. Üste anca ki, Kıbrıs Cratos Port ’a kurulan masaları tek biricik dolaştı. Az Daha rastgele masada oturdu. O sahneden kimler geldi kimler geçti; bırakın masa masa dolaşmayı, merdivenin başına de gelmedi. Helal olsun! Fevkaledenin fevkinde tıpkı şeb yaşattı herkese. Amma benim o tün takıldığım eksantrik bir olay oldu. Bülent Ersoy görsün diye yakışıklı oğullarını itekleyen, üste cebren yanına götürücü anneler gördüm ben. Gözümle gördüm, vallahi şahidim! İnanamadım, hassaten şoke oldum. Alelhusus ayrımsız eş, “Bak benim oğlum haddinden fazla yakışıklı, tanışın” diyerek bağırıyordu. O kadın evet birlikte kadınlar, şöhrete, paraya, üne ve namına yönelecek kameralara bağırıyordu sanırım. Hangi yadırganan. Ayrıca çokça üzücü. Düşünün sanatçılar, “Bana mı geliyor, yoksa ismime mi?” derler evet aha bu olay aslında sorunun kemiksiz yanıtı.

***

Tasavvur Gri bana kızıyor ama…

GÜZEŞTE hafta Garaz Gri, Kuruçeşme Arena ’bile aynı dinleti verdi. Konserin ardından hep gazetelerde, sahneye benzeri karı sutyeni atıldığı yazıldı. Derakap hemencek hepsi yazdı ama… Canan Gaye Boz bu haberlere hiç sesini çıkarmadı. Ayrıca, “O çöz çamaşırı değil, pembe benzeri şal” falanca üstelik demedi. Ben da sabik çevrim “Bu bağırsak çamaşırı olayı eskimedi mi?” diye olayın dip yüzünü anlattım. Yani “Bir Vakitler yapılırdı. Bu klasikleşmiş bire bir magazin şifresidir” dedim. Arkasından, gazetelerde sâdır haberlerden on paralık rahatsız olmayan Murat Gri beni arayıp, “Aynı sorsaydın, o çöz çamaşırı değildi ” dedi. Bitmiş de Murat ’ cığım ego de sana soruyorum, o ahit ayrımsız hafta bu konu konuşuldu, hep yazdı çizdi. Hastalık o devir itiraz etmedin birlikte ego kurmaca olduğunu yazınca itiraz ediyorsun. 2009 yılında verdiğin aynı röportajda sana, “Şimdiye büyüklüğünde kadınlardan aldığınız genişlik enteresan öneri nedir?” diye sorulmuş. Sen bile “Konser sonrasında dudağıma tutmak isteyenler, sahneye çöz çamaşırlarını atanlar oldu. Sağ olsunlar bağırsak çamaşırlarını kulise bile gönderiyorlar. Bu de hoşuma gidiyor. Domuzuna yani ” demişsin. Yani esasta sen bu klasikleşmiş magazin şifresini çokça önceki kullanmışsın. Ha ayrımsız dahi bayağı yıllardır duyarım bu mevzuyu amma kulise gönderilen tıpkı tuman, aynı sutyen olayına şahit olsam dişimi kıracağım.

***

Türkçe yır saatini bekliyorlar

GEÇEN geceleyin birçok mekânı dolaştım. İnanın tümce Türki gidiş çalsın istiyor. Cumartesi gecesi ’Allak Bullak Muhabbetler ’ sonrasında detaylı süredir gitmediğim Love ’a gittim. Ecnebi gidiş çalıyordu amma tümce “Haydi Türkçe” diye niteleyerek bağırıyordu. DJ kabinine 02.30 ’de sabik Mustafa Oğuzcan, Türkçe çalmaya başlayınca kıyamet koptu. Çünkü eğlenen güç, o şarkılarda kendini keşfetmek istiyor. Ağlamak, atlamak, antrparantez derhâl Twitter ’de tarz sözünü yazıp düşündüğü kişiye mütalaa çekmek istiyor. Ayrıca anca kim, bağıra bağıra şarkıyı hikâyelemek istiyor. Yani anlayacağınız bu sezon kulüpler Türki şarkı çalmaya başlayınca daha çok iş yapar oldular.

***

Siz uyurken

Love ’üstelik 02.00 ’bile iki kız üstlerini çıkardı ve dans etmeye başladı. Hem çevre çokça hareketli, hem çekicilik çok sıcak olduğundan klimalar birlikte ortamın sıcaklığına karşı koyamadı.

Harp Okulu ’bile 04.00 ’te benzeri bankanın ATM ’sinde durdum. Salim olsun taksici de yanımda geldi. Zira bankanın önünde dört yavru oturuyordu. Konuştukları konu ise, eve nasıl gidecekleriydi.

Sıraselviler ’de 03.30 ’da iki sevgili yürüyordu. Kızın kolu, sevgilisinin boynunda çocuğunki ise kızın belindeydi. Kızın çabucak topuğu kırıldı ve yere düştü. Çift, oracıkta yere oturup hande krizine girdi.

Ilham Övet

Bir Cevap Yazın