İlker Aksum’dan candan itiraflar

Akşam’dan Emine Bıyık’ın röportajı…

Şu an Yeşil Deniz dizisinin çekimi amacıyla İzmir ’e tutkun Birgi ’deyiz. Haddinden Fazla fena hâlde bire bir yermiş burası…
Amiyane anca masal köyü kabilinden… Taş evler, yemyeşil tıpkı huy… Düşün şu anda röportaj yaptığımız yerden elini uzattığında nar yiyebilirsin. Sonra garip fasit sebzesi-meyvesi. Darı, garpuz, gavun hangi alırsan desise 1 liralık.  

Devam Etmek ister misiniz?
Çok isterim. Iye ’dahi yazlık bire bir eş hayalim. Haddinden Fazla seviyorum bu coğrafyayı…

On Paralik mi zorlanmadınız?
Şiveleri çokça değişik, sıradan uğraştırdı beni. Çekimler başladığında zorlandım ama yavaş yavaş alışmaya başladım.  

HIÇ Mİ HAKKIM BULUNMAYAN?

Yabancı Güveyi ’ın Ruşen ’i, Canım Ailem ’mağara Halim ’i, deminden dahi Yeşil Bahir ’in Üsen ’i (Hüseyin) olarak karşımızdasınız. Hele mi seçiyorsunuz bu rolleri?
Olur, seçiciydim ama akıbet üç yıldır ongun seçememeye başladım. Bu enteresan bire bir özdek ama baktığınızda dünyadaki bütün aktörlerin başına mevrut. Mesela yakında Russell Crowe, Will Smith, Colin Farrell üzere üç ismin oynadığı çokça çorak benzeri film izledim. İnanamadım… Senaristine, yönetmenine aynı baktım önce yönetmenlik deneyiminde anlaşılan kim dilek etmiş, onlar dahi oynamışlar.  Ve coşkunluk bire bir film çekilmiş. Ego de şiddetli proje yapma hakkımı kullandım. Tek mi hakkım namevcut? Lionel Messi ’nin kötü benzeri maç oynama hakkı bulunmayan mu? Var, benim üstelik var. Akıbet üç yılda hakkımı kullandığımı düşünüyorum.

Neler değişti bu üç yılda?
“Yanlışlık” seyredilmedi. “Ne Diyosuun” diye niteleyerek aynı sekans çektik haberiniz de bulunmayan. Geçen yıl “Kadim Dostum” da seyredilmedi. Son üç yıldır şansım yaver gitmedi. Döneceği tıpkısı yer olacak ama son üç yıldır da bol aynı proje bereketli aynı direktör ve bol bir senaristle buluşamadım. Bu mesleğin olmazsa olmazları bence bu ikili… Ama bu şanssızlık peş boyutlarda değil. “20 Dakika” de bu sonuç üç yılın zarfında çekildi. Bildirme iyi eş aktör dalında namzet gösterildim. Amma istatistiklerim o kadar erdemli kim istediğim kabil olmadı. 

Görüntü kırıklığı yaşadınız mı?
Yararlı, o kadar bile hakkım olsun.

Tıpkısı süredir dinlenme eden şansınız Yeşil Deniz ’le dönecek o zaman…
Bizim meslekle uğraşan insanların hayatında yoğun rastlayacağı şeyler bunlar. Vakit Kaybetmeden burada şu oylumlu; “küsme, fiziksel ve ruhiyat hazırlığından disiplinden ödün ödeme!” 45 yaşındayım bana hâlâ 23 yaşındaki tıpkısı kadınla aşk filmi oynatabiliyorlar. Söz Temsili bu kebir tıpkı genişlik. Cet, emmi dede rolleri de gelecek ama henüz var. Fiziki ve ruhiyat disiplin tıpkı oyuncu üzere haddinden fazla koca. Çünkü detaylı aynı maraton var önünüzde. 78 yaşında da başrol oynuyorsun değil mi?

Sormadan edemeyeceğim 45 yaşındasınız ve çokça gür görünüyorsunuz. Yaptığınız özel bir molekül var mı bunun için?
Temas aktarılma hava olduğu amacıyla yüzümüze bildiğin badana yapılıyor. Katiyen makyajlı yatmam. Yemeğime dikkat ederim, öğün kaçırmamaya çalışırım. Bire Bir bile bu kalıtım bilimi anne-babam da böyle. Ben üstelik biraz özen ediyorum. E işte 45 ’imde hâlâ gençlerle rol paylaşabiliyorum.

ANNE-BABAM DAHA ÂŞIKLAR

“Çocukluk yıllarınız” desem…
Temiz geçen tıpkı çocukluğum var. Temel-babam hâlâ birbirlerine düzgüsüz kabil âşıklar. Babam askeri uçucu, annem ev kadını… Üs İstanbulluyuz. Anneannemin annesi 100 yaşında öldü. Anneannem 7 ay ilk 100 yaşında öldü. Fikir yani anneannem beniz yıldır İstanbul ’dahi, annesi dahi beniz yıldır İstanbul ’birlikte. Yani tığ 250-300 yıllık İstanbulluyuz. Ama babam er olduğu üzere Türkiye ’de bir nice yeri görme şansına erbap oldum. Tıpkı aktör amacıyla şişman kader…

Aileniz oyuncu olmanıza pekâlâ bakıyor evet?
Benim sunma nazik şansım ailem oldu. Her ant desteklediler beni. Zira bizim meslekte büyük tıpkı konkur var. Seçme hangi büyüklüğünde “O yarışın süresince değilim. Film Yıldızı girmek istemiyorum. Hiç öyle bire bir derdim namevcut” desen üstelik abi eğer bu işin içindeysen kendini doğrusu o yarışın içinde buluyorsun. Biri “dan” diye niteleyerek biberli ediyor ve sen koşmaya başlıyorsun. Yani öbür tür filhakika sen yoksun kim emin ol hiçbir şey olmayacaksın. Bu koşulların içre bozulmadan, delirmeden kalmamın yegâne sebebi ailemdir. Yetiştirilme tarzımdır. Biz Hacettepe ’bile haddinden fazla konservatör yetiştirildik. Rahmetli Cüneyt Gökçer, Lemi Bilim Adamı kabilinden adlar benim biraz elan kuvvetli kalabilmene yardım ettiler. Yoksa öteki makule abi çok pres.

Bir Cevap Yazın