İlkokulda kızlı-erkekli oturma krizi çözülemedi

Milliyet’te düz alan habere bakarak Döşemealtı İlçesi ’ndeki Karataş İlkokulu ’nda tıpkı mektepli velisinin kızlı- erkekli yurt düzenine karşı çıkması zımnında sabık sene Mart ayında başlayan ve tahminî 1.5 yıldır bitmeme fail kriz aşılamadı. Güzeşte sene hoca G.K. aracılığıyla muğlak oturtulan ilkokul kaliteli öğrencilerinden 7 yaşındaki kız öğrenci M.K. ’nın velileri B.K. ve M.K. çifti, çocuklarının bire bir erkek öğrenciyle ayrımsız tam oturmasına karşı çıkarak, okula göndermemeye başladı.

Dershane öğretmeninin öğrencilerin yerleşme düzenini değiştirmemesi dolayısıyla çocuklarını okula göndermeyen aile için Kaymakamlık Milli terbiye Müdürlüğü ve ekol yönetimi vasıtasıyla makbul sınıfın ikiye bölünmesi formülü işe yaramadı. Önce hoca G.K. ’yı apayrı okula alaşağı etmek isteyen Ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu formülden akıbet alamayınca bu yıl ikinci sınıfa güzeşte bu öğrencilerin sınıfını ikiye bölerek, 7 yaşındaki M.K. ’yi de okula yeni alınan ücretli öğretmenin sınıfına verdi.

Derslik ikiye bölünmesi üstüne bu nöbet gayrı mektepli velileri balaban tepki gösterdi. Çok sayıda iye, sınıfın baştan birleştirilmesi amacıyla tıpkı hafta süreyle çocuklarını okula göndermedi. 21 Ekim ’bile bölünen sınıfa aylar sonraları ilk defa mevrut 7 yaşındaki M.K., yeni sarıklı tarafından bile sınıfta karışık habitat düzeni uygulanması nedeniyle yeniden okuldan makbuz ve ailesi tıpkısı daha göndermedi.

Kızlı-erkekli yurt krizinin çözülemediği Karataş İlkokulu ’ndaki olaya ilgili izinli makamlardan rastgele açıklama yapılmadı.

Bir Cevap Yazın