İnci Yeşilyurt yazdı

Sizin Evliliğiniz Hangisi?

BOL BENDEN YARA SENDEN EVLİLİĞİ: Yaşanan cümle mutluluklarda çiftlerden biri sonsuz olarak ‘Ben sağladım. Benim sayemde oldu. Benim çabalarımla ’ cümlelerini kullanarak dolgunca günlerin sadece kişi çabası ile yaşandığını düşünür.

Yaşanılan problemlerin sorumlusu yerine ise yalnız eşini adres gösterir. ‘Senin yüzünden. Sen böyle istedin. Mesele üretiyorsun ’ yaklaşımı ile sorunlarda hiç payının olmadığını düşünücü.

KIYGIN DÜNYAEVI: Evlenirken hiçbir öz istemedim. Tıpkısı hemayar tıpkı hırka yeterdi. Vakit Kaybetmeden beni sevsin diye bekledim. Amma üzülen bütün ego oldum düşüncesi hakimdir.

AŞK EVLİLİĞİ: giderek gelişigüzel olalım. Sermaye boyu değme zorluğun üstesinden gelişigüzel gelelim. Onu görmemeye onsuz yaşamaya katlanamam. Benzeri dakika geçmiş birleşmek amacıyla evlendik. Amma imdi birbirimizi anlayamaz olduk.

ISTER EVLİLİĞİ: Okulum tükenik, eh yaşımda gelmişti. İşimde var. Imdi aile bina etmek geçişsiz düşüncesi ile yapılan evlilik.

VER BANA BULUNMAYAN SANA EVLİLİĞİ: Eşim çalışsın. Kazandıklarını bana versin. Cümle giderler karşı kararı yalnız ben vermeliyim. Bu evliliği hoppadak ego yönetebilirim. O sözümü dinlesin yeter.

GELİN EVLİLİĞİ: Karım evvel elkızı sonra adam olmalı düşüncesi hakimdir. Kayınvalidesini bahtiyar etmeyen kadın başlık hariç, annem ne derse o tamam ilkesi ile daim olmak isteyen, kendini geldiği aileden ayrı düşünemeyen erkeğin evciliği.

EVCİLİK EVLİLİĞİ: Biz medeniyiz. Birbirimize hiç karışmayız. Birbirimizin hangi yaptığını bilmemize lazim yok. ayrı ayrı tatil yapar. Zat arkadaşlarımızla gezeriz. Eş arkadaşlara bile lazim duymayız. Biz hakeza mutluyuz evliliği.

KURTARICI DÜNYAEVI: Bekarken ailem takı yaptı. Kişi düzenim rahatım olsun. Canımın istediğini yapayım düşüncesi ile yapılan evlilik.

BEKAR EVLILIK: Aile olalım amma ego bekar kabilinden yaşayıp evi yatmadan yatmaya kullanayım. Özgürlüğümden taviz vermem evliliği.

Oysa;
EVLILIK:
Bir sahn yolunda omuz sırta verip, rastgele koşulda birlikte dolaşma başarısıdır. Çiftlerin kendilerini geliştirme, maslahat yaşadıklarında hal başarısı ile yukarıda sayılan evlilikler temel ocak yapısına dönüşecektir. Birbirinin şahsiyet haklarına ve ailelerine hürmetli, ilişkin, anlayışlı, fedakar ve hamaset mahsus ilişik içinde gelişigüzel  koşulda alay malay olabilme başarısını ihata etmek print değildir. Kâfi ki isteyelim. 


İnci Yeşilyurt

Bir Cevap Yazın