Independent’tan

Independent gazetesinde kayran alan “Kürtleri destekleyin” başlıklı başyazıda “IŞİD’i yenmenin yegâne yolu Kürt milisleri yemlemek. Bu nedenle Türkiye hizaya getirilmeli” deniyor.

Gazetenin Orta Doğu yazarı Patrick Cockburn’ün Kobani’den yazdığı habere üstelik atıfta bulunulan başyazıda, IŞİD’in en çok Kürtlerden korktuğu belirtiliyor.

Başyazıda düz düzlük ifadelerin aynı kısmı şöyle:

“YPG geçtiğimiz yıl zarfında IŞİD’e alın ardı ardına galebe kazanan yegâne gösterişli oldu. Sadece Mayıs ayında Suriye’nin kuzeydoğusunda 200’e yakın karye ve kent YPG eliyle ele geçirildi. Bu zaferlerin ortada güzeşte yıl Kobani’nin savunulmasından Lif Abyad’ın alınmasına kadar önemli kendisine dirimlik öneme erbap yerlerde gücü sergilendi.”

“Independent’ın bugün dahi haberini yaptığı kabilinden, YPG IŞİD’i Cerablus’tan püskürtebileceği konusunda kendisine güveniyor (…) bu, yerli halkın dediğine bakarak sadece bölgenin sadece yüzdelik birini oluşturan Kürtlerin değil, bölgeye bilge olan Sünni Arapların çıkarına birlikte tamam.”

“YPG’nin ABD öncülüğündeki hava saldırılarının da desteğiyle batıya akıllıca genişlemesi ortak yönetim genelinde üstelik takdir edilir. Laiklik ve demokrasiye olan saygıları Kürtleri, bu fikirlere gönül borçlusu olan cenkçi birliklerden mahrum olan bölgede çalımlı bir müttefik haline getiriyor.”

“Esasen bile Türkiye’nin buna cevabı çapraz suçlamalar ve utanmak tellallığı açmak olacaktır. YPG’nin esbak kazanımlarına Türkiye’üstelik hükümet yanlısı iletişim araçları ‘etnik sililik yapılıyor’ üzere kanıtlanmayan iftiralarla kıymet verdi.”

‘Kürtler koalisyonun güvenebileceği biricik kırıcı’

“Orak Ayı ayında KÖLE ile yapılan ittifakın arkası sıra doğan Türkiye’nin böylece IŞİD’e karşı temiz tutacağı umudu boşa daha çok. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ordusu onun yerine devletin PKK’ya olan kinini canlandırdı ve IŞİD’e karşı ayrımsız çıkış yapılırken PKK’ya 300 akın gerçekleştirildi.”

“Erdoğan ve müttefikleri, Kürtlerin Suriye ve başka bölgelerdeki kazanımlarıyla özgür ayrımsız devlet kurma ihtimalinden bahsediyor. Haddizatında Cumhur Reisi, seçimlerde partisi AKP’nin, Kürt rakibine olan desteğin patadak yükselmesiyle mecliste çoğunluğu kaybetmesinin arkası sıra Kürt karşıtı duyguları animasyon arayışında.”

“Bu, IŞİD karşıtı mücadeleyi büyük ölçüde riske atan keder tıpkı takip. Erdoğan’ın saldırıları nedeniyle Kürt kaynakların Suriye’dahi dikkatleri anne görevlerinden dağılıyor. Sonuç müttefikinden bu türlü saldırıları sona erdirmesini istemek Amerika’ya düşüyor. ABD cenk uçaklarının Yemişlik üssünü kullanması, Kürtlere yollarını şaşırtmanın zararını karşılamaya yetmez. Amerika’nın orta Suriyeli uymaz güçleri oryantasyon girişimindeki başarısızlığı ayn uğrunda bulundurulduğunda Kürtler, Suriye’da koalisyonun güvenebileceği tek tehlikeli.”

“Ince vadede Garp stratejisi Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde aşiretler arası yükselen ve Rakka’nın çevresinde hala muteber olan IŞİD karşıtı duyarlılıktan kazanç sağlamaya çalışmalı. Kürtler, Fellah aşiretlerle sorun ortaklığı yapabileceklerini kanıtladı. Garp’nın diplomatik çabaları, koalisyon hükûmeti Kürtlere destek üzere hava saldırılarını arttırırken Rakka’ya hatim yollarının kesilmesi, IŞİD’in cereyan alanının daraltılması için bu çeşit ittifakların güçlendirilmesine odaklanmalı.”

Bir Cevap Yazın