İnternetteki yorumlar adamı katil şayan!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Demokratik Açılım Toplantıları ’nın sonuncusunu biz internet medyası mensuplarıyla yaptı. AKP Genel Başbuğ Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Ulaştırma Bakanı Binali Saika ’ın üstelik katıldığı toplantı hükümetin ’genel ağ vizyonunu ’ göstermesi açısından önemliydi.. Ilenç benzeri bile şu YouTube ve Google yasağının gölgesi olmasa..

Erdoğan internet medyasıyla buluştu 
 
Erdoğan konuşmasının aceleten başında sansürcü zihniyete alın olduklarını söyledi amma binlerce sitenin kapanmasının önüne elbette geçileceği üstüne somut tıpkı kanı vermedi.
“Bizler internetin doğuşuna ve çabukça büyümesine şahit olan ayrımsız kuşağız. Bu tahammülfersa, kasırga donör ayrımsız şahitlik” diyen Erdoğan, dünyayı toptan aynı köye çeviren internetin gücünün farkında olduklarını yorumlamak amacıyla rakamlara başvurdu: “Web sitesi sayısı 234 milyona ulaştı, dünya üzerinde 1.7 bilyon dirilik internet kullanıyor. Günde 247 milyon e-kez gönderiliyor. Türkiye da 6.5 milyon internet abonesi var.”
Vukuf sitelerinde tatlı ve çabuk aynı rekabetin hakim olduğunu görmekten mutlu olduklarını belirten Erdoğan, internette genişlik balaban derdinin hangi olduğunu üstelik açıkladı: Kari yorumları…

YORUMLAR DAYANILMAZ!
Erdoğan, vatandaşların internet sitelerine yaptıkları yorumlardan şu sözlerle dert yandı:
“Internet çıktılarını rüfeka getiriyor. İnanın bakmaya utanıyorum. Zira oradaki ifadeler hakareti aşıyor. Ailemden geçmişimden geleceğime anca küfürler vardı ki bunların tarifi olabilir değil. Bunlar insanı acımasız de yapar.. Yenilir yutulur, sabır edilir şeyler değil. Bunun bizim toplumumuzun karakteri ile de yakından açıktan ilgisi bulunmayan. Nazik ihtimalle bunlar ihtimal darülfünun gençliği. Siz TC Cumhurbaşkanısınız, Başbakanısınız, karşınızdaki bunu ika hakkını nerden buluyor. Uygulayım Bilimi buna imkan veriyor diye siz kalkıp küfredeceksiniz. Hakeza ayrımsız adalet gayrimümkün. Hukukta yataklık ika var ya, bu da arkalama ve yataklıktır. Bunu siz edite edeceksiniz koymayacaksınız, yayınlamayacaksınız. Bu kavim eğer ayakta duracaksa akva eş yapısı ile durur. Bizim ocak yapımız sarsılırsa, bu mevki buna götürüm edemez, henüz fazla yürümez. Ama tığ sülale yapımızı akva tutarsak bu ülkeyi kimesne tutamaz. Sizler birlikte lütfen bu konudaki gayretinizi ortaya kucak. Özgürlükler noktasında, cezaevlerinde fikirden dolayı yatanların sayısı parmağın sayısını geçzmez. Düşünüm ve düşünce özgürlüğünden âlem içerde kimsenin olmasını istemiyoruz. Amma bu hakarete gitmemeli. Tenkit yap yapabildiğin kadar ama taşlama olduğu antlaşma… Iş bu noktaya geldiği ahit dayanılmaz..”

BIÇAK VE BISTURI
“Internet amacı dışında kullanıldığında malesef bunu zalimce yaşıyoruz (bunu ego şuna benzetiyorum, bıçak var bisturi var. Neşterle maltalık kurtarıyorsunuz, bıçak ile paketlemek kesiyorsunuz. Paketlemek keserken domuzuna amma aynı bıçağı kalkıp cinayette kullabilirsiniz.
Daha işin başında sayılırız o yüzden önlemleri ahzetmek zorundayız. Öz Denetim ile internetin tıpkısı canavar olmasını engellemek ve müfit hale ifham etmek zorundayız. İnternette sansürü kısıtlamayı kabul etmiyoruz ama öz denetim ile internetin birlikte kendini artık elan cimri denetlemesi gerekiyor. Bili sitelerindeki rekebat ve cevvaliyet sırasında zaman zaman sınırların zorlandığını üzülerek görüyoruz. Hususi mahremiyet, hukuk ve kişiliklerin korunmasında zaman zaman istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Esas olan otokontroldür. Internet medyasının bu noktada haddinden fazla elan hassas olmasını irade ediyorum.”

DEMOKRATİK AÇILIM BİTMEDİ
Demokratik açılım sürecinin bitmediğini ısrarla vurgulayan Erdoğan, genel ağ habercilerinden şu sözlerle destek istedi: “Hepimiz bir gemi içindeyiz. Ve tıpkısı istikamete doğru yol alıyoruz. Kimsenin tahrikine gelmememiz gerekiyor. Bugüne büyüklüğünde görüşleri sorulmayan fikirlerine başvurulmayan kesimleri tek biricik dinliyor ve onların önerilerinin politikalarımıza çerağ tutması yönünde himmet ediyoruz. Ben genel ağ medyasının milli angajman ve kardeşlik projesinde kilit kurum oynacağına inanıyorum. Bu kadar hayatı etkileyen medyanın bu sürecin dışında kalamayacağını düşündük.”

Aylin Duruoğlu / gazetevatan.com

Bir Cevap Yazın