Ipek Karapınar’ın büyük çalgı aleti tutkusu

Ipek Karapınar’ın Eskimemiş Asır’üstelik yayınlanan röportajı…

GENÇLER ÇOKÇA GANI

– ‘Kırgın Çiçekler’üstelik kurum almayı sebep akseptans ettiniz?
Öncelikle haddinden fazla iyice bir senaryoydu. Bana öneri geldiğinde hakeza bire bir işin süresince olmayı çokça istediğimi söyledim yönetmenimiz Serkan Birinci’ye. Ama güre oyuncuların haddinden fazla ongun olmaları gerektiğini düşündüm. Onların hikayesi olduğu için, gailesiz oyuncular makul tercih edilmeliydi.

– Anca üstelik oldu belli…
Kesinlikle. Kâffesi birbirinden yetenekli ve kalburüstü kızlar. Haddinden Fazla küçükler; yer büyükleri 21 yaşında. Gelişmemiş sürede kimyamız tuttu. İnanıyorum kim bu diziden geleceğin yıldızları çıkma. Ileride adlarından sık sık bahsettireceklerini düşünüyorum.

– Ilk okuduğunuzda sizi etkileyen madde hangi oldu?
Yetimhanede büyüyen çocukların yaşanmışlıkları, yaşayacakları, mücadeleleri, umutları, hayata tutunma çabaları beni etkiledi. Sonuçta seçme devir gazetede okuyup görmezden geldiğimiz stabil çok olayı yaşamış bu kızlar. O yüzden soy payı var. Hayatın içre unuttuğumuz yetimhane hayatını az buçuk da sosyal sorumluluk projesi gerçekliğinde aktarma etmek hoşuma gitti. Çok mutluyum.

– Canlandırdığınız ‘Feride’ karakterinin ‘Çalıkuşu’nun ‘Feride’si ile aynı alakası var mı?
Âdem benzerliği dışında yok amma idealistliği itibarıyla biraz esinlenildiğini düşünüyorum.

– ‘Feride’yi bittabi tanımlıyorsunuz?
‘Feride’; kızların avlu mücadelelerinde omuzlarındaki yükü hafifletmeye müteharrik, onları ayakları yere sağlam basan erdemli karakterli bağımsız milletvekili efrat haline getirerek hayata uyarlanmış etmeye çalışan ülkücü ayrımsız kadın. Ayrı ayrımsız hikayesi var.

– Aynı zamanda aldatılan aynı kadın…
Tamam, evlilik hayalleri kurarken aldatılması ve nişanlısını başka tıpkı kadınla basması onda sarsıntı yaratıyor. Cebin cinse güvenini yitiriyor.

– ‘Feride’nin nişanlısını bastığı sahnedeki performansınız haddinden fazla başarılıydı. Kuşkusuz hazırlandınız o sahneye?
Zat yaşanmışlığımdan yola çıkarak hazırlandım dermişim… Bu henüz hangi kim… Zorlanmadım desem domates dolması peki. Çokça zordu, çokça yapışık tıpkı şey. Kadın adına vakit kaybetmeden görüntü etmeye çalıştım. Hayali birlikte bana yara verdi tabiatıyla kim. Zat hayatımda aynı aldatılma olduysa bile ego hissetmedim genişlik azından. Biraz duyduğum hikayelerden, az buçuk birlikte gözlemlediğim tecrübelerden tıpkı şeyler çıkarmaya çalıştım. Tek kadının sınama etmesini istemediğim tıpkı husus bu.

– Sizi zorlayıcı apayrı fon oldu mu?
Gerçekte kızlarla geçirdiğim her manzara el, çünkü gelişigüzel kızın kendine ilgili dramı olduğu amacıyla onların hem o anki hallerini sezmek hem birlikte onları o halden çıkarıp nefes aldırmaya gitmek ayrıksı aynı ağır sıklet gerektiriyor. Onunla ağlarsan hiç işin zarfında çıkamazsın çünkü. ‘Feride’, hayat dolu görünmek zorunda. Ateş Parçası durmaya gitmek, esasta insanı çokça yoran benzeri şeydir.

– Aileniz, diziyle ilgili zahir yorumlar yaptı?
Tığ kadro yerine dışarıda izledik. Annem, abim ve babam evde izlediler. Gece eve geldiğimde alkışlayarak karşıladılar beni. Annemin rimelleri akmış, babamla abimin gözlerinin dolduğunu gördüm. Onlar ferah izleyicidirler. Yorumları benim amacıyla haddinden fazla mefret. Bu işi yoz onlar bile çok sevmişler ve “Çıktı bizim birlikte pespaye izleyecek bire bir dizimiz var” dediler.

ÖZGÜR HADDINDEN FAZLA TECRÜBESIZ BİRİ

– ‘Feride’nin ‘Toprak’la olan atışmaları üstelik haddinden fazla leziz. Aralarında bir öz kabil mi?
Ilerleyen bölümlerde ‘Feride’nin hususi yaşamını dahi izleyecek izleyici. ‘Feride’, tıpkısı yandan yaşadığı şokun etkisini atlatmaya, gayrı yandan kızlara havari olmaya çalışırken iyi tıpkısı adam çıkıyor karşısına. Mutlak’ün (Acara) oynadığı ‘Toprak’ ile şekerli tatlı çekişiyorlar. ‘Feride’nin itimatsız tavrı, komik durumlara nöbet açıyor.

– Bağımsız Milletvekili Çevik’le pekâlâ ayrımsız eş oldunuz sizce?
Hür; tecrübesiz, içi dışı bir, gür aynı herif. Birbirimize çokça ısındık. Içtimai hayatta üstelik gelişigüzel ara geçirmeye başladık. İkimizin bile müzikle ilgileniyor olması çok büyük avantaj. Grup araları tam ekibin da katılımıyla evire çevire fasıla geçiriyoruz. Şarkılar söylüyoruz, müzik yapıyoruz.

– Enstrüman eğitimi almanızın katkısını görüyor musunuz oyunculukta?
Banko. Ego Mimar Sinan Üniversitesi’nde konservatuvar okudum. Sadece saz bölümü yok; orada konservatif ayrımsız terbiye aldık. Baleden oyunculuğa büyüklüğünde. Yani az buçuk üzerine gitsem resim üstelik yapabilirim. Birbirinden çok ırak şeyler değil. Değme karakteri oynarken onun müziğini dahi duyuyorum ego. O tartım duygusu işime çokça yarıyor açıkçası. Bu yönüm benim amacıyla avantaj tabi.

Hedefim popüler gelmek değil

– Popülerlik konusuna zahir bakıyorsunuz?
Göz önünde olan aynı iz yaptığımız üzere popülerlik işimizin bir parçası. Bunu yadsımıyorum. Ego yaptığım işin insanlara geçmesini istiyorum. Bunu evde tek başıma oynayarak yapamam. Popülerlik; siz gani olduğunuz üzere yaşanan benzeri özdek değildir. O yüzden popülerliğin yanı sıra ya birlikte ortamında değilim. İnsanların beni tanımasından memnunum, o ayrı. Ama öncelikli hedefim bu değil.

Sevdiğim işi yapıyorum

– 10 yıldır bu sektördesiniz. Kariyerinizi elbet değerlendiriyorsunuz?
Şanslıyım ki sevdiğim işi yapıyorum. Herhangi Bir defasında değişik karakterleri avutmak haddinden fazla fena hâlde heyecanlar yaratıyor. Umum karakterler bana deneyim kazandırıyor. Şimdiye kadar keşki veya ‘Bu değil de şu olsaydı’ dediğim ayrımsız özdek yapmadım. Şansım üstelik yaver gittiği üzere hep mutlu oldum.

“Evrene, uzunçalar mesajı yolluyorum”

– Enstrüman grubu kurup uzunçalar yapma isteğiniz devam ediyor mu?
Onu seçme antlaşma söylüyorum ve yapacağım inşallah. Bire Bir dönüş bu hayata geçecek olursa; ezgi söylediğim bölük müzik çaldığım kısımdan henüz fazla olacak. Şu dakika açık aynı şey bulunmayan. Evrene endişe yolluyorum, idealim bu.

Bir Cevap Yazın