Iraklı mülteci Taban amacıyla 1 milyon imza

Milliyet’ten Sır Acar’ın haberine göre Aya, Gaziantep ’te zinde Iraklı zihayat tıpkı mülteci. ESIR ’nin Irak işgali başladığında 10 yaşında olan Ayak Tabanı, ailesiyle Suriye ’evet kaçsa dahi kavga onu orada birlikte buldu. Şu dakika aynı sivil toplum kuruluşu amacıyla Ingilizce-Arabi çeviricilik işleyen Aya ’nın arz şişman hayali, fırsatlar ülkesi ESIR ’de kullanılmamış bir hayata bürümek. Fakat o ve ailesinin dehalet başvurusu, ÇAKER Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri tarafından reddedildi. Oysa Taban, Gaziantep ziyareti sırasında ABD Büyükelçisi John Bass ’e çevirmenlik yapması amacıyla seçilmişti.

Facebook ’ta 16 milyondan aşkın takipçisi bulunan çıkmaz fotoğrafçılığı bloğu ‘Humans of New York ’un kurucusu Brandon Stanton, Ürdün ve Türkiye ’bile ÇAKER ’ye gitmek isteyen mültecilerle görüşürken Ayak Tabanı ile tanıştı. Sonunda Aya, KÖLE ’deki mülteci tartışmalarının odağı haline geldi. MEMLUK ’nin hoppadak doktorası mevcut ya bile aheste ayrımsız fiziki engeli olan kişileri mülteci olarak aldığını belirten Stanton, Taban üzere bir imza kampanyası başlattı. 1 milyon dirilik ÇAKER Başkanı Barack Obama ’evet hitaben yazılan mektuba imza atarken, Fareed  Zakaria Aya ’yı CNN televizyonundaki programına videoteyp konferansla mihman etti.

En iyi yılları Suriye ’da

Ayak Tabanı ’nın mülteci olmanın hangi irfan geldiğini ortaya seren hikayesi zat ağzından şöyle:

“Ihtimal ailem savaşın geldiğini biliyordu amma bana söylemediler. Bağdat ’ta bombalar dört bir yanımıza düşmeye başladı. Tıpkı gün nazik aynı patlama sesi duydum ve sunu andıran arkadaşım Meryem ’mağara evinin yıkıldığını gördüm. Gür olup olmadıklarını dercetmek amacıyla eve gittik. Bacakları yoktu ve dağ atıyordu. Daha onun sesini duyabiliyorum… Çalışmaya odaklanırsam savaştan kaçabilirim diye niteleyerek düşünmüştüm. Bu müddet süresince kendime Ingilizce öğrettim. Ingilizce şarkıları dinliyor, Hollywood filmleri izliyordum. Temas geceleyin aynanın önünde idman yapıyordum. Bu iki sene boyunca işe yaradı. Ancak ayrımsız zaman, babamla arabayla giderken önümüzde bomba patladı. Her yerde umum ve kafalar vardı. Hep ölmüştü. Ürkmek filmi gibiydi…

Bağdat ’taki evimiz askeri tıpkısı tesisin yanındaydı ve askerler evi istiyordu. Babam reddedince Kalaba içre kurşun olan tıpkı belirteç gönderdi. Babam bu sırada tıpkısı kütüphanede asayiş görevlisi kendisine çalışıyordu. Milisler kütüphaneye giderek, babam zannettikleri mücahede arkadaşını öldürdüler. Babam bunu duyunca haddinden fazla korktu, bize derhal valizlerimizi toplamamızı söyledi. Akak odamı, okulumu, arkadaşlarımı çoğaltmak istemiyordum. Taksi geldiğinde kapı eşiğine yapışarak ‘gitmiyorum ’ diye niteleyerek bağırdım. Babam beni çekerek henüz evire çevire bire bir yere gittiğimizi söyledi. O akşam Suriye ’ye akla yatkın yola çıktık.

Suriye ’ye geldiğimizde 14 yaşındaydım. Hayatımın sunu güzelce iki yılıydı. Okulda notlarım iyiydi. Haftasonu gayrı mültecilere yardım etmek için gönüllü oluyordum. Mültecilerden oluşan benzeri koro organize ettim. Babam şoförlük yapıyordu. Çok rahattık.

Ve bilahare çarpışma Suriye ’ye geldi. Benim için çekişme, okulumuza müteveccih benzeri bomba tehdidiyle başladı. Sonra insanlar sokakta birbirlerini öldürmeye başladı. Karı sahibimiz bize, ‘Ülkeden gidiyorum. Bütün gitmeli ’ dedi. Böylece gene mülteci olmuştuk. Temas şeyimizi şeş valize koyduk ve gittik…

Türkler bizi suçluyor

“Türkiye ’ye evvel geldiğimizde kimseyle iletişim kuramıyorduk. Hiç arkadaşım yoktu. Bakkaldan er bezi istediğimizde tavuk sesleri çıkarıyorduk. (Gaziantep ’teki) apartman dairesindeki temas şeyi, çevirmenlikten kazandığım parayla satın aldım. Sıfırdan başladık, bundan gelgel duyuyorum. Ancak yurttaş olmadan daha müstakbel gidemiyorum. Üniversiteye gitmem yasak. (Suriyelilere çaışma izni verilmediği için) Eksantrik tek işte çalışamam. Türkiye haddinden fazla aşkın mülteci aldı, bunun üzere müteşekkir olmalıyız. Buradaki insanlar ilk başta bize alın haddinden fazla iyiydiler. Komşularımız bize kemirmek getirirdi. Amma herhangi bir madde değişti.

Şimdi sokakta insanlar bize bağırıyor. ‘Gidin buradan ’ diyorlar. Amma gidecek yerimiz yok. Kısa tıpkısı müddet evvel bir kayırıcı Facebook ’fecir bana ‘Defol git ’ diyen mesajlar göndermeye başladı. Adamı tanımıyorum dahi. Karı sahiplerimiz çıktı Arapları istemediği için dört yol eş değiştirdik. bir araba bana bilerek çarptı. Kızkardeşimin suratına vurdular ve iki dişi kırıldı, benzeri gözünde müşahede kaybı var. Sığınmacı kalkışmak haddinden fazla yumruk. Her şey için bizi suçluyorlar. Hisse Senedi olmadığı üzere, sokaklar cıvıl cıvıl olduğu için, işlenen taksirat üzere. Kavga aynı çağ Türkiye ’ye gelirse önceki ölenler tığ olacağız. Çünkü bunun için de bizi suçlayacaklar…

BENDE ’ye uyum başvurusunda bulunduk. Belgeleri hazırladık. İstanbul ’de iki mülakata katıldık. Sonradan haddinden fazla tafsilatlı bire bir müddet bekledik. Aylarca internet sitesine bakıp durdum. Sonraları ayrımsız arkadaşım aradı, çok heyecanlıydı. Bana sitede güncelleme olduğunu söyledi. Bilgisayara koştum. ‘Sav akseptans edildi ’ yazıyordu. Aieleme seslendim; ‘Televizyonu kapatın! Amerika ’ya gidiyoruz!”. Düğün gibiydi. Saz açtık, raks ediyor, ağlıyor, birbirimizi öpüyorduk. Yeni tıpkısı sahn! İnanamıyorduk! Beş Altı hafta süresince bilgisayar başında o büyüklüğünde çok zaman geçirdim ki. Kardeşlerim amacıyla meslek baktım. Akşamları kız kardeşlerimle oturup odalarının elbette olacağını planlardık. İki ay süresince bunları fon ettik ve sonradan postayla tıpkısı mektup geldi… Haddizatında müracaat kabul edilmemiş, sadece ‘incelemeye alınması akseptans edilmişti ’.

Kendimi yere attım, ‘yararlı, müfit ’ diye bağırıyordum. Günlerce ağladım. Gözlerim o kadar kırmızıydı ki işe gidemedim. Hastaneye gittim ve bana sakinleştirici verdiler. Başvurumuz ‘güvenlik gerekçesiyle ’ reddedilmişti. Tığ hastalık Amerika ’evet zarar verelim ki? Tekmil hayallerim tıpkı günde sona ermişti.”

‘Red ’ cevabı temyize gidiyor

Ayak Tabanı ’yı ‘hayatımda tanıdım en ferah herif ’ diye niteleyerek niteleyen Brandon Stanton, 1 milyon imza topladığı kampanyanın beraberinde, onu BENDE ’ye getirebilmek amacıyla yasal namına dahi etap attı. Stanton ’ın temasa geçtiği International Refugee Assistance Project ünlü sivil toplum kuruluşunun avukatları, Kafile Hizmetleri ’ne Ayak Tabanı için temyiz başvurusunda bulunacak. Avukatlar Lara Finkbeiner ve Betsy Fisher ’a göre, Ayak Tabanı ’nın durumu aynı ayrıklık değil; başvuru yapanlar, açıktan ayrımsız akrabaları evet da 20 yıldır görmedikleri bire bir çocukluk arkadaşları yanlışlık işlediği amacıyla ‘red ’ cevabı alabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın