Irak’tan çokça ciddi izah!..

Türkiye’de vadi alan habere bakarak Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya bakarak, Türk  askerlerinin çekileceğine dair basında yer düzlük haberlere ait değerlendirmede  bulunan Caferi, “İlişkilerin güçlenmesi, Irak’ın güvenliği ve egemenliğine korku  ile DAEŞ terörüyle savaşım kapsamında akıllıcasına yönde atılmış aşama kendisine görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ile en hareketli ilişkilerin geliştirilmesini istiyoruz” diyen  Caferi, “Irak-Türkiye ilişkilerini ve en önemlisi mühim ilişkileri 2003’ten  beri düz yazı ettik. Ancak Irak’ın egemenliğine dokunulursa konu değişir. Çünkü bize  göre Irak’ın egemenliği gelişigüzel şeyin üstündedir” değerlendirmesinde bulundu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin henüz ilk Türkiye ziyaretinde  bindi dilek etmesi üstüne Peşmerge ve yerel grupların eğitimi amacıyla Musul’a  kapalı Başika bölgesine gönderilen Türk birliği, 4 Aralık’ta nöbet değişimi yapmış  ve 150 askerle birlikte kısaca 25 tank üstelik bölgeye vukuf etmişti.

Başvekil Ahmet Davutoğlu, askeri eğitmenlere yönelik tehditler  konusunda duyum alındığını açıklamış, bu nedenle aynı yavaş kaydırması  yapıldığını bildirmişti. Fakat Irak hükümeti, egemenlik haklarının ihlal edildiği  gerekçesiyle birliklerin köylü çekilmesinde ısrarcı olmuştu. Türkiye bu evolüsyon  karşısında askeri birliklerini yeniden sıralama etmişti.

Serencam yerine Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Türkiye, Irak  tarafının hassasiyetini dikkate alarak ve DAEŞ’le mücadelenin gerektirdikleriyle ahenkli olacak şekilde, mevcut bildirişim kopukluğunun kaynağını teşekkül fail siper  kuvvetlerinin Musul vilayetinden intikali amacıyla başlayan süreci bitmeme ettirecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

Bir Cevap Yazın