Isimsiz yönleriyle Aydan Şener

Star Gazete’den İnci Döndaş’ın röportajı…

– Çıkmaz hayvanlarıyla mesainiz hangi ant ve elbet başladı?

Kestirmece 20 yıldır hayvanlarla haşır neşirim. Eskiden haddinden fazla korkardım. Sonra Puffy adında sokakta bulduğumuz terrier kaniş cinsi tıpkı köpeğimiz oldu. Zira kızım Ecem, kapik istiyordu. Tığ bile o ant henüz bala olan Puffy ’yi sokaktan aldık.

– Olur elbette alıştınız?

Çocuk hatrına katlandım amma benzeri ay süresince ‘Aman bana yaklaşmasın ’ diye ırak durdum Puffy ’den. Tıpkı ayın böylelikle hayvanla aramızda öyle benzeri bent kuruldu ki yaşadığı 13 sene süresince bilcümle koynumda uyudu. Puffy benim geçmiş göz ağrımdı. 2008 ’üstelik onu kaybettim. Çokça incitici çektim! Bir hayvanızı zayi etmek çokça baskı. Ona alıştıktan sonradan ise bütün hayvanlara cebin begayet benzeri inme başladı bende. Anlaşılan duygularımı uçlarda yaşıyorum. O kadar korkarken bir anda begayet sevmeye başladım. Benden bilahare babam birlikte efsanevi sahiplendi, ona da aşıladım. Akıbet yedi yıldır Sarıyer Zekeriyaköy ’de yaşıyorum, burada çıkmaz hayvanları haddinden fazla aşkın. Sokakta kedi ve köpeklerim var beni muntazır, elimden geldiği kadar onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

– Otomobilinizin sesini hassas duymaz koşarak geliyorlar yanınıza.

Evet, çok seviyorum onları ve boşlama etmemeye çalışıyorum. Kar-şita demeden haftada tıpkı-iki kere yanlarına gidiyorum. Otomobilimin bagajı kedi-köpek mamasıyla komple.

– Haftada hangi büyüklüğünde abla gidiyor?

Akıbet yedi yıldır 15 günde tıpkı 20 ’bitik kiloluk çaça satın alıyorum. Evdeki kediler ve köpekler üzere ayrı. Sadece sokaktakiler üzere ayda 80 kilogram çaça satın alıyorum. Onlara biz bakacağız, onlar bize Allah ’ın emaneti. Ağızları var dilleri bulunmayan. Dertlerini anlatamıyorlar. Nedeniyle onlarla biz ilgilenirsek hayatlarını sürdürebiliyorlar. Zaten yaşam alanlarını karışma etmiş durumdayız. Onun için elimden geldiği büyüklüğünde onlarla ilgilenmeye çalışıyorum.

‘Sokakta yaslı yaşıyorlar’

– Yaşadığınız yerde haddinden fazla fazla çıkmaz hayvanı olduğunu söylediniz. Bunun ayrımsız nedeni var mı?

Çünkü getirip buraya atıyorlar! Yaz aylarında pikniğe geliyorlar, sonradan o hayvanları bırakıyorlar sokağa. Kendilerini bırakan otomobillerin peşi sıra pekâlâ koşuyorlar, ‘Ne olur beni salıverme ’ der kadar. Nazik dramlar bunlar. İnsanlardaki zahir tıpkı vicdansızlıktır bu! Oldukça anlayamıyorum. Aynı hayvanı sahiplenirken arz az 10-15 sene arasında onunla birlikte yaşamayı hücre almalısın. Ayrıca on paralık pres benzeri şey değil. Şu anda üç köpeğim, 14 kedim var.

– 14 kedi?

Haddinden Fazla tatlılar. Kiminin diyaframı yırtıktı bazı sokakta zayıflıktan ölmek üzereydi. Hepsinin ayrı bir hikayesi var.

– Yer ilginç hikaye hangisininki?

en üst mevrut Ice, kızımın otomobilinin altına girmiş, Karaköy ’den Uzun ’e büyüklüğünde mevrut. Pus büyüklüğünde bire bir şeydi, o haliyle düşmemiş. Bize ayağıyla gelmiş, onu elbette bırakırım? Bir kedi evimde giyinme odama dört pare yavruladı. Demincek o yavruları lacerem bırakırım? Evim bahçeli olduğu için bana tek zorlukları bulunmayan.

– Köpekleriniz?

Biri Daisy. Başka ikisi çıkmaz köpeği Honey ve Hırsız. Onları de minikken aldım, sokaktan kurtardım. Sevince hepsine bakılıyor. Gelişigüzel biri benim çocuğum.

– Siz yokken kim bakıyor onlara?

Evde yardımcım var. Amma sunma fazla iki-üç devir ayrı kalabiliyorum onlardan. Aklım hep evde.

– Kedilerin isimleri neler?

Tekila, Röfle, Dağ Aslanı, Minnoş, Karamel, Pıtırcık, Bıcırık, Rosemary, Yumoş, Dugo, Lessie, Ice, Yıldız ve Huriş.

– İsimleri neye göre belirliyorsunuz?

O an ne balya gelirse. Örneğin Huriş ’i kızım koydu. Ice ’ın gözleri çokça domuzuna. Ice ’ın biricik bacağı makbuz, üç bacaklı. Dağ Aslanı, kurnaz tıpkı pisik.

– Türkiye ’üstelik çıkmaz hayvanları sorunu Avrupa ’da zorlu görülmüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, biz neyi noksan yapıyoruz?

Sokaklarda efsanevi olmasından çokça hoşnudum. Köşede uyur ayrımsız kapik, yararsız tenekesinden çıkıveren aynı pisik görmekten memnunum… Bu görüntüler çokça bize ait. Kâfi kim onlara bereketli bakılsın, mahallerde yuvalar yapılsın, kısırlaştırılsın. Amma bunlar ütopya! Maatteessüf teessürat zarfında yaşıyorlar. Hem insanlar acı davranıyor, azap görüyorlar. İnsanlar güvenilmez dinsiz! Hayvanların bizden çektiğini… Onlara işkence edenler bunun günahını elbette ödeyecekler? Yurtdışında bu havyanlar zamanında katledilmiş evet birlikte sterilize. Baktığında sokakta pisik-köpek görmüyorsun ama söz gelişi New York ’ta sokaklar fare kaynıyor! En aşırı restoranda de ayağınızın altından fare geçiyor. Illet? Zira pisik yok. Söz Misali ben ormanlık ayrımsız yerde yaşıyorum evimde ne tıpkı fare, ne bir akrep var. Tükenik, ilaçlama de yaptırıyorum amma doğanın işleyişini unutmamak lazım. Bire Bir tarafı namevcut ettiğin zaman bu kat başkası üremeye başlıyor. Doğanın dengesini müzaheret etmek geçişsiz… Dolayısıyla sokak hayvanlarını kısırlaştırılıp doğaya bırakılmasından yanayım. Ama barınaklarda yaşıyorlarsa onlara çokça dolgunca bakılmalı.

‘Hepsini kabul etmek istiyorum’

– Sahiplendiğiniz hayvanlara gelirsek… Hangi durumdalardı?

Temsil yağız bire bir kedim var adı Gölge, onu arkadaşım bulmuş. Yaşadığı sitenin içindeki dallar bu pisik bebekken onunla tümden kadar oynuyormuş. Bana geldiğinde diyaframı yırtılmıştı, cavlamak üzereydi. Haddinden Fazla edisyon benzeri cerrahi müdahale geçirdi, şimdi kebir oldu. Bana kalsa hepsini alıp eve götüreceğim. Yanıma gelip bana sokulanı eve götürüyorum. Minnoş adlı kedim çok zayıftı, onu eve götürdüm. Dört çıngı 15 günlük cömert kedi gördüm. Dallar anlattı, birileri kedileri musanna torbaya koyup torbanın ağzını de bağlamış, çöpe atmış. Buna hangi hakkın var! Dördünü aldım Dugo, Karamel, Pıtırcık ve Bıcırık adlarını verdim. Demin benimle yaşıyorlar.

– Sokaktan tıpkı hayvanı kurtardığınızda ne hissediyorsunuz?

Biliyorsun kim şayet o hayvan sana rastlamasaydı ihtimal tıpkı-iki, ihtimal ilkokul-on zaman zarfında ölecekti. O dahi Allah ’ın yarattığı bire bir duygusal; kalbi var, dem alıyor, gözleri var size bakıyor.

‘Günde üç defa yiyince kilogram alıyorum’

– Yıllardır tek değişmiyorsunuz. Ayrımsız sırrınız var mı?

Hiçbir molekül yapmıyorum.

– Yüzünüzde aynı bedii müdahale dahi yok.

Çok ufak tefek şeyler var. Kendimle uğraşmıyorum. Az Buçuk kalıtım bilimi avantajım var, onu kullanıyorum. Annemi babamı tanıyanlar doğrusu bunu hemencek anlıyor. Onun haricinde tınlamalı ve rahat yaşamak, efsanevi hamurlaşmak, erinçli olmaya işlemek… Cildimin temizliğine dikkat ediyorum. Beslenme da oylumlu. Gerçekte kazara akilane beslenmişim. Demincek bunun çokça bilincindeyiz amma eskiden aşkın bilinmezdi. Kendimi bildim bileli balık ve bahir mahsullerini, sebzeyi haddinden fazla severim. Haftada birkaç öğün katiyetle somon tüketirim. Günde iki öğün aşındırmak yerim. Üç posta yersem kilogram alıyorum. Uyumlu olarak vitamin kullanıyorum. Aynı biricik spor eksiğim var. Seyrek reviş yapıyorum.

‘Bu saatten bilahare birinin annesi adına arasında dolanamam’

– Detaylı zamandır ekranlarda yoksunuz. Piyes yapıyorsunuz değil mi?

Peki. Yıpranmamış bire bir oyuna başladık, Başarımı Karılarıma Borçluyum adında. Eren Nesin ’mağara benzeri oyunu. Ağırlıklı olarak Mecidiyeköy ’deki Trump Towers ’ta oynuyoruz. Şu meydanlık tiyatroya ciddiyet verdim.

– Sebep?

Çünkü çok seviyorum. Turnelere çıkıyoruz. Türkiye ’nin seçme yerinde insanlarla birebir iletişim halinde görünmek hoşuma gidiyor, beni doygunluk ediyor.

– Siz bu büyüklüğünde dizinin ekranda olmadığı yıllarda haddinden fazla popülerdiniz.

İstediğim üzere tıpkısı şey olursa tekrar paradigma yaparım. Ama gelen öneriler dayanıklı benim istediği doğrultuda olmuyor. Çabucak beyninde birinin annesi olarak dolanan bire bir ıra kalkmak istemiyorum. Bu saatten bilahare şeş kuvvetli, hazin yapısı etkili rollerde kayran almayı yeğleme ederim.  Yoksa tamamen televizyonda görüneyim diye niteleyerek bu işin içinde olmam. Bu lüksümü kullanıyorum. Dizilerin haddinden fazla acele tüketilmesi birlikte beni kopardı türkçesi. Evet tutmuş benzeri işe sonradan dahil olmak yer güzeli evet da yüzdelik 100 tutacağına inandığım diziye girerim. İnsanlar beni ekranda görmeyi çokça istediklerini söylüyor, çok özlediklerini anlatıyorlar.

‘Gözlerine bakmanız üstelik yeterli’

– Barınaklara gidiyor musunuz?

Evet gidiyorum. Onlara mama götürüyorum. Oraya gittiğimde haddinden fazla üzülüyorum amma. Çoğu efsanevi hayatından bıkkın vaziyette. Onların tek beklentisi merbutiyet ve araç. Hayvanlara aynı beis vermediğiniz sürece size tek husus yapmazlar. Bire Bir köpeğin gözünün içine yaklaşmak filhakika onu anlamaya yetiyor. Ben zooloji, torunlar ve yaşlılar üzerine haddinden fazla duyarlıyım. Bu üçüne tek dayanamam.

Bir Cevap Yazın