İşsize bin 307 TL maaş!..

Takvim’de kayran düz habere göre Karı ayında minimal ücrette yapılacak efdal çoğalma, işsizlere üstelik bayındır koku aldıracak.

İşsizlere ödenen aylık, asgari ecir zammıyla yükselecek. Avarelik maaşında taban 653 liraya, tavan ise bin 307 liraya çıkacak. Halen bin teklik olan net minimum ücret, Eş ayında bin 300 teklik olacak.

Bu artış, asgari ücrete göre belirlenen aylaklık maaşına de yansıyacak. Işsizlik maaşı sonuç 4 ayda alınan brüt ücretin ortalamasının yüzde 40’ı oluyor. Fakat avarelik maaşı, brüt minimum ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Brüt minimal ücretin Ocak’ta bin 647 lira olmasıyla avarelik maaşı, sunu bağan avarelik maaşı 653 liraya, yeryüzü erdemli avarelik maaşı ise bin 307 lira civarına yükselecek. Yani sunma düşük başıboşluk maaşında 148 lira, en faziletli işsizlik maaşında 296 lira artma yaşanacak.

Mevcut sistemde, aylaklık sigortası kapsamında tıpkı işyerinde çalışırken; kişi iştiyak ve kusuru dışında işini kaybedenler; akıbet 120 zaman içinde prim ödeyerek daim çalışmış ve sonuç 3 yıl içre arz birkaç 600 dönme aylakçılık sigortası primi ödemiş girmek neredeyse maaş alıyor. Bu şartları taşıyanlar kıdemlerine göre 10 aya büyüklüğünde başıboşluk maaşı alabiliyor.

Aylaklık maaşı almanın kolaylaştırılması ve süresinin uzatılması dahi gündemde.

Bir Cevap Yazın