İstanbul Valiliği’nden Ahmet Hakan açıklaması

CİHAN’üstelik meydan düz habere göre açıklamada 4 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 2’sinin esrar ticareti, silahla soygunculuk ve zılgıt kadar bir nice suç kaydının olduğu belirtildi. Dulda talebine ilgilendiren dahi “Sayın Coşkun ’a, talebi üzerine ‘çağrı konusunda siper’ tahsisi yapılmış olup müessif olayın meydana geldiği bölüm Sayın Ateşli ’un himaye çağrısında bulunmadığı anlaşılmıştır.” denildi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle: “01/10/2015 haset 00.30 sularında gazeteci ve TV program yapımcısı Ahmet Hakan Ateşli evinin uğrunda müessif ayrımsız saldırıya maruz eskimiş, saldırıda zedelenmek edilerek yaralanmıştır. Sayın Ateşin hastanede namına yapılan tıbbi müdahalenin arkası sıra taburcu edilmiştir. Kendisine eski olsun dileklerimizi iletir ve acil şifalar dileriz.

Inanma Müdürlüğümüz vasıtasıyla olaya müdahil 4 dalavereli can yakalanarak gözaltına münfail ve olayla ilgili anket başlatılmıştır. Gözaltına alınan şahıslarla ait yapılan geçmiş incelemede içlerinden 2’sinin başta mızrap bap ticareti etme, silahla çapul, tehdit kadar birçok suç kayıtlarının olduğu görülmüş, kişiler haklarındaki tahkikat kül boyutlarıyla yürütülmekte olup tamamlanmasının peşi sıra adli mercilere sevk edilecektir.

Sayın Ahmet Hakan Coşkun ’un esirgeme talebinde bulunmasına karşın ait merciler tarafından dulda tahsisi işleminin yapılmadığını tamlayan ayrı ayrı matbuat ve yapıt organları ile toplumsal iletişim araçları mecralarında yer düzlük haberler ve bilgiler ise gerçeği yansıtmamaktadır. Sayın Ateşin ’a, talebi konusunda “çağrı üzerine himaye” tahsisi yapılmış olup müessif olayın meydana geldiği periyot Sayın Ateşli ’un koruma çağrısında bulunmadığı anlaşılmıştır.

Fikir ve rapor özgürlüğü ile basın özgürlüğü demokrasinin elzem unsurlarıdır. Temel türe ve özgürlüklerin korunması hususunda ilkin güvenlik güçlerimiz başlamak için tüm kurumlarımız maksimum şekilde ilgi etmekte ve bu konuları hassasiyetle izleme etmektedir.” 

Hürriyet’te saha kayran habere bakarak DOĞRU Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Özgürlük Gazetesi Yazarı Ahmet Melik’a yapılan saldırıyla ilişkin açıklama yaptı.

Çelik, ‘Yapılan çirkin saldırıyı fıldır kınıyoruz.’ dedi. AK Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Ayhan Yol Üstün bile saldırıyı ikrar etmediklerini belirtti. AK Partili Beşir Atalay deAhmet Hakan’a aynı müstekreh saldırış düzenlenmiştir. Bu olayı lanetliyorum, şiddetin her türlüsünü kınıyorum” diye konuştu. TBMM eski başkanlarından Bülent Arınç birlikte Twitter hesabından saldırıyı kınadı ve ”Gazetecilere, gene öz camialarından, eski-kullanılmamış medya patronlarından, evet birlikte gazetecilerden tehdit gelmesi üstelik ayrı tıpkı facia” diye yazdı.

YALÇIN AKSUNGUR: “DEMOKRASİMİZE KÖTÜLÜK VERİR”

Başvekil Yardımcısı Dik Aksungur sosyal medya hesabından olayla ait şu mesajları paylaştı:

“Hız kimden gelirse ve kime karşı olursa olsun yanlıştır. Partilere, medyaya ve yazarlara yönelik gayret öncelikle demokrasimize zarar verir.

Faili belli olan saldırıları dahi siyasal getirim ve linç kampanyasına dönüştürme çabaları üstelik şiddetin gösterici değiştirmiş halidir.

Basın mensuplarına yapılan şiddeti kınadığımız kabilinden, şiddetin kaynağını çarpıtarak üretilen tiksinti söylemlerini dahi kınıyoruz.

Şiddeti tel ’in ederken kural dışı sonuçlar üretmenin ve tiksinme kusmanın üstelik mazur görülecek tarafı gayrimümkün.”

KABUL ETMİYORUZ’

Reuters’a Ahmet Hakan’a saldırıyla ait olarak değerlendirmelerde mevcut AK Tümen Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Misil Üstün, “Böyle tıpkı saldırıyı onama etmiyoruz. Kabul üstelik etmiyoruz. Bu saldırılar nereden gelirse gelsin kime yapılırsa yapılsın, bu cins olayları bütün gelişigüzel reddetmemiz lazım” dedi.

BEŞİR ATALAY: “MÜSTEKREH SALDIRIYI SIKI KINIYORUM, LANETLİYORUM”

DÜRÜST Partili Beşir Atalay, Seçme çalışmaları amacıyla sair adaylarla gelişigüzel geldiği Van ’birlikte parti binasında matbuat toplantısı düzenledi. Atalay, konuşmasına Ahmet Hakan ’a yapılan saldırıyı kınayarak başladı. Atalay, “Gece ayrımsız gazeteci arkadaşımıza, Ahmet Hakan ’a tıpkı galiz atılım olmuştur. Bu olayı kınayarak sükût kaplamak istiyorum. Bu olayı lanetliyorum. Şiddetin her türlüsünü kınıyorum. Biz daima şiddete karşıyız. Özellikle tıpkı basın mensubuna yapılan bu şeyi âdeta çok büyük ayrımsız şansızlık yerine görüyorum. Kendisine onma diliyorum, geçmiş olsun diliyorum, basın camiasına birlikte önceki olsun diliyorum” dedi.

GÖKÇEK: “ESBAK OLSUN AHMET”

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Melih Gökçek Ahmet hakan’a saldırıyı kınadı. Gökçek Twitter hesabından, “Ahmet Melik’a yapılan saldırıyı fıldır kınıyorum… Momentum tek şekilde meşru gösterilemez… Esbak olsun Ahmet…” mesajını paylaştı.

Bir Cevap Yazın