İSTANBUL’A MTV SÜRPRİZİ

MTV Avrupa Çalgı Ödülleri ’nin İstanbul ’dahi düzenlenmesi balaban benzeri hayaldi. Sanırım bu hayalin gerçekleşmesi amacıyla nazik aynı etap atıldı…

– Olur, akilane. Cemi Türk gençliğinin hayaliydi bu. Hele bile MTV Türkiye ’yi kurmamızla gerçekleşmesi henüz birlikte özlemle beklenen benzeri hayaldi. İstanbul ’un 2010 Hars Başkenti seçilmesiyle bu beklenti henüz birlikte artmıştı. Çünkü Avrupa Müzik Ödülleri yılardır Avrupa firez başkentlerinde yapılıyor. Çünkü o şehrin tanıtımını henüz iyi yapabilecek bu büyüklükte bambaşka ayrımsız kombinezon namevcut. MTV International, İstanbul ’un 2010 Firez Başkenti olmasıyla nihayet MTV Avrupa Çalgı Aleti Ödülleri ’nin şehrimizde yapılması amacıyla yeşil kandil yaktı. Daha Çok Türkiye, 2010 Avrupa Saz Ödülleri ’ni düzenlemeye aday ülkelerden biri.

Diğer namzet ülkeler hangileri?
– Takatli çok aday var. Fakat öne sâdır ülkeler Hollanda ve Yunanistan.

Tamam şimdi hangi olacak? Bu namzet ülkeler arasından boşanmak için neler yapılması gerekiyor?
– MTV Avrupa kişi üzerine düşeni yaptı ve İstanbul ’u aday gösterdi. Demin 2010 Avrupa Ekin Başkenti Ajansı ’nın bu projeyi ve adaylığı desteklemesi gerekiyor. Yani tümden onlarda. Eğer 2010 Ajansı bu projeyi desteklerse, elan sonraları lojistik ve düzenlilik konuları ele alınacak. Ve sonunda proje ilerleyecek. 

Özellikle siz başlamak için birlik MTV Türkiye ailesi bu hayali gerçekleştirmek amacıyla epeydir çalışıyordunuz. Bu proses ortamında neler yaptınız?
– İstanbul ’un namzet olabilmesi üzere son iki yıldır MTV Avrupa ile bildirişim halindeydim. Onlara sonsuz İstanbul ’üstelik gerçekleştirilen arsıulusal organizasyonların başarılarını örneklerle anlatıyordum. Ülkemizin hem güvenlik, hem lojistik hem dahi deneme namına bu dev organizasyonu gerçekleştirmeye amade olduğunu ispatlamaya çalışıyordum. Türkçesi onları bu organizasyonun Türkiye ’birlikte gerçekleşebileceğine bire bir tip ikna edemiyordum. Çünkü MTV International bu organizasyona çokça ehemmiyet veriyor. MTV Ödülleri, müziğin Oscar ’ı akseptans ediliyor. Ancak İstanbul ’un 2010 Firez Başkenti seçilmesiyle Türkiye ’nin eline güvenilmez bir fırsatın geçtiğini anladım ve bizi aday göstermeleri amacıyla çokça şişman ceht gösterdim. Avrupa Hars Başkenti seçilecek büyüklüğünde iyiysek, MTV Avrupa Saz Ödülleri ’ni dahi İstanbul ’de başarıyla gerçekleştirebilirdik genişlik nihayetinde. Onlar bile yeşil çırağ yaktılar.

2010 AJANSI PROJEYİ BEĞENDİ

Evet, 2010 Ajansı bu süreçte neler yaptı?
– Biliyorsunuz, 2010 Ajansı ’nın yönetimi değişmişti ve projelerde natürel namına vakfe oldu. 2010 Ajansı ’nın yıpranmamış Icra Kurulu Başkanı Müşfik Avdagiç, bana projeyi çok beğendiklerini, organizasyonun büyüklüğü, prestiji ve İstanbul ’a yaratacağı tanıtım desteği açısından Avrupa Enstrüman Ödülleri ’nin çokça yarayışlı olacağını, teklifi değerlendirdiklerini söyledi.

Şayet 2010 Ajansı muhtemel desteği verirse, İstanbul ’un edinim şansı nedir sizce?
– Haddinden Fazla faziletli… Çünkü 2010 Avrupa Firez Başkenti ’yiz. Sabık sene bu tören Liverpool ’üstelik düzenlenmişti. Onlar de 2008 Avrupa Firez Başkenti ’ydi. Bu geleneğin devam edeceğini düşünüyoruz. Avrupa Çalgı Ödülleri, İstanbul üzere nazik felek. Bu büyüklükte başka aynı organizasyon yok. Oscar törenini saymıyorum, çünkü İstanbul ’da yapılma şansı bulunmayan.

Bu töreni özel kılan nedir?
– Seçkin yıl tıpkı Avrupa şehrinde yapılan bu dev aranjman, yüzlerce dünya yıldızını, özellikle çalgı tevessül etmek amacıyla konuşma dünyasının bildirme büyük isimlerini, prodüktörlerini ve acun tepkili uçak sosyetesinden bir nice adlı ismi aynı tarihte bir araya getiriyor. Dünyanın yeryüzü şişman iletişim araçları kuruluşları, yüzlerce gazeteci gelişigüzel sene bu şişman organizasyonun yapılacağı şehre akış ediyor.

Yani  merasim gerçekleşirse bu Türkiye açısından tıpkı önce olacak…
– Elbette ki… Dünya starlarından birini de getirebilmek büyük olayken, tıpkı anda onlarcasının gelip İstanbul ’birlikte sahne alması önemli ayrımsız görüngü!

TÖRENİ 1 BILYON DIRILIK İZLİYOR

Törenin göstergeç izlenme oranı  faziletkâr mi?
– MTV, dünyanın 168 bölgesinde, 23 değişik dilde kitap yapıyor ve ortalama 400 milyon haneye ulaşıyor. MTV Avrupa Saz Ödülleri acun üzerinde yaklaşık 1 bilyon sevimli eliyle takip ediliyor. Bu merasim hem İstanbul hem üstelik Türkiye ’nin kültürel hayatına kebir katkıda bulunacaktır. Merasim aynı dolaşma sürüyor amma bu işin promosyonu ve ayrıksı etkinlikleri yaklaşık kendisine 6 ay büyüklüğünde bitmeme ediyor. Bu dahi güzel şehrimiz İstanbul ’un tanıtımı üzere bulunmaz bir punt olacaktır.

MADONNA GELEBİLİR

Madonna ’nın bu törenle Türkiye ’ye gelme ihtimali gibi mi?
– Ne sanatçıların MTV Avrupa Çalgı Ödülleri ’ne katılacağına MTV International değişmeyen veriyor. Bu seçimde MTV izleyicileri arasında yapılan oylama bile dikkate alınıyor. Herhalde İstanbullu müzikseverler de Madonna ’nın gelmesi amacıyla bir hayli rey kullanır. Belki birlikte Madonna 2010 ’de ödüle layık görülür ve törene katılır. Neden olmasın?

Sonuç yerine tavlandırmak istediğiniz ayrımsız şey var mı?
– Bence bu törenin gerçekleşmesinin, Türkiye ’nin Avrupa ’daki imajına bile müspet etkisi olacak. Ülkemizin tehlikesiz, ferah ferah gezi edilen tıpkı düz olduğu tıpkı misil henüz kanıtlanacak. Tabii İstanbul ’un aylarca yapılacak tanıtımını dahi unutmayalım.

Bir Cevap Yazın