İstanbul’da göçüm plakası hastalık ucuzladı?

Hürriyet’te düz düz habere bakarak UKOME’nin 12 Mart 2015’te aldığı karara göre, göçüm plakasına iyesi olmak isteyenlerde “sürücülük mesleğini inikat kaynağı yerine seçmesi ve sonsuz icra etmesi” şartı aranmaya başladı.

Kararla, eksantrik ayrımsız mesleğe ehil olanların taksi plakası satın almaması üzere icazet verilirken plakayı takanak kişiden, algı dairesinden “eksantrik tıpkısı aha çalışmadığına” dayalı belge istendi.

Çakılı kira getirisi olması zımnında hem güvenli hem dahi derece sağlayan benzeri yatırım aracı namına yeğleme edilen taksi plakası, en çok doktor, futbolcu, sanatkâr, cevahirci ve gurbetçiler kabilinden taksicilikle alakası sıfır vatandaşlarca yeğleme ediliyordu.

Değeri 2014’te yaklaşık yüzdelik 18 artım gösteren ve ayrımsız yıl böylelikle dahi 1 milyon 600 bin liraya vasıl as rakamıyla göçüm plakası, yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Kararla iz dışından kimselerce alınamayan taksi plakası, 2015 Aralık’ta birlikte aynı fiyatta kalarak yatırımcısını üzdü.

“KIMESNE PLAKA ALMAYA YANAŞMIYOR”

Taksi plakası çekicilik satımı fail Gürsoy Süvari, eskiden taksi plakalarının babadan oğula sabık benzeri envestisman uzlaştırıcı olduğunu belirterek, İstanbul’un kent kendisine markalaştığını ve bunun taksi plakalarına de yansıdığını söyledi.

Atlı, taksi plakasındaki çılgın değerlenmenin, yatırımcıların dikkatini çektiğini anlatarak, “Öyle kim İstanbul’birlikte 3 milyon teklik verip daire alan hayat, göçüm plakası kadar dirimlik elde edemedi. Bunu gören yatırımcılar, göçüm plakasına gönül gösterdi. Hele futbolcu, doktor ve artist gibi haddizatında taksicilik yapmayan çokça sayıda yaşama, taksi plakası aldı. İlginin artmasıyla dahi plak fiyatları hep yükseldi” diyerek konuştu.

Şu anda plaka fiyatlarının 1 sene öncesiyle tıpkı olduğunu nâkil Atlı, plakanın, daha çok yatırım ara bulucu olma üstüne sona geldiğini düşündüğünü kaydetti.

Ilkin, göçüm plakalarının çokça şen şekilde alınıp satılabildiğini vurgulayan Atlı, şöyle konuştu:

“Ancak, UKOME’nin kararıyla plak fiyatları yerinde saydı. Kimesne almaya yanaşmıyor. Vaktiyle sporcusu de sanatçısı üstelik doktoru de benzeri envestisman olsun diyerek alıyordu. Piyasası canlıydı amma demincek bunların önü kesilince anca kalakaldı. Birtakım teessürat üstelik var. İSPARK, ayrımsız firmayla 15 yıllığına anlaşarak, taksileri bire bir merkezde toplayacağı benzeri projeye imza attı. Durakların işletilmesi amacıyla projeler var. Taksilerde itimat kartı kullanılmasına yönelik icraat var. Site, çokça büyüdü. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesinin bakir plaka verebilmesi bahis konusu. Bilcümle bunlar, piyasada tedirginliğe el açtı. O yüzden kimesne plaka almaya yanaşmıyor. Bu nedenle plaka fiyatlarının daha bile düşeceğini düşünüyorum.”

Bir Cevap Yazın