İstanbul’da Yenibosna alarm veriyor!

Habertürk’ten Bahir Çiçek’in haberine bakarak kış aylarıyla alay malay özellikle erkek yoğunluğunun olduğu yerleşim yerlerinde çekicilik kalitesinde düşüş ve çekicilik kirliliği gözlenmeye başlandı.

Kasaba ve Kentçilik Bakanlığı, 81 ilde 195 noktada çekicilik kalitesi ölçümü yapıyor. Bu sayı önümüzdeki sene 330 noktaya çıkarılacak. Ölçümlerde kırıntı, nitrojen oksit ve karbonmonoksit üzere değerlere bakılıyor. Son ölçümlere göre, Türkiye genelinde gelgel kalitesi “ferah-orta” düzeyde. Hava kirliliğinde genişlik riskli kayran ise Edirne’nin Keşan İlçesi. Keşan’ın havası “kilolu” sınıfında düzlük alıyor. Vekillik, ilçede acilen doğalgaza geçilmesi uyarısında bulundu.

İstanbul’un havası ise 20’den fazla noktada ölçülüyor. Kentin havası umumi yerine, “bereketli-ılımlı” düzeyde… Fakat Yenibosna’nın havası alarm veriyor. Nezaret, buradaki “gayrisıhhi” hava konusunda valilik ve belediyeyi uyararak, tedbir alınmasını istedi. Bölgenin, çanak şeklinde olmasının yanında, hoşur endüstri tesislerinin varlığı nedeniyle bulaşık tıpkı havaya sahip olduğu saptandı. Kadıköy ve esenler kadar ilçelerin havası ise “alıngan” düzeyde…

DÜZCE, SOMA VE BURDUR

Türkiye genelinde havası “sağlıksız” olan diğer bölgeler ise Düzce, Manisa Soma ve Burdur. Düzce’nin uran tesisleri, Burdur ve Soma’nın birlikte istinas kaynakları zımnında gelgel kirliliği sorunu yaşadığı belirtildi.

ANKARA MUTEDIL, İZMİR KARIŞIK

Ankara’nın 8 ayrı noktada ölçülen havası birlikte “ölçülü” düzeyde bulundu. İzmir’de dahi 8 ayrı noktada çekicilik ölçümü yapılırken, bazen ilçelerin havası “ölçülü”, birtakımı ise “hassas” düzeyde bundan sonra. Güzelyalı ve Alsancak’ın havası ise “akman”.

Yetkililer, “Belediyeler ve valilikler hava kalitesi verilerini izleme etsin ve pislik görünce gereken önlemleri alsın. Vatandaşın bozulmamış hava hakkı korunmalı. Mezar bölgelerde doğalgaza intikal sağlansın” dedi.

“DEVASA BİNALAR KİRLİLİĞİ TUTUYOR”

Yer Sorunları Araştırı Merkezi Başkanı Yağmur Bozoğlu: “Yer Bakanlığı, sonuçları diyapozitif şekilde paylaşıyor. Çözüm yerli yönetimlere düşüyor. Ankara ve İstanbul’un havasında trafik kaynaklı bir kirlilik artışı var. Belediyeler vasıtasıyla dağıtılan kömürler da kaliteli olmalı. Yalaz farkı ve hava akımını kesen devasa binalar dolayısıyla pislik dağılmıyor.”

“ERDEMLI BASINÇTAN ALBENI CEREYAN EDEMİYOR”

İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr Hüseyin Toros: “Serencam aylarda İstanbul’dahi endüstri, trafik ve istinas kaynaklı kirlilik hareketli oluyor. Hafriyattan kaynaklı kirlilik da var. Ama kirliliğin kilolu hissedilmesinin sebebi, Türkiye genelindeki yüksek gelgel basıncı. Yüksek tazyik olunca, çekicilik kirliliği birikiyor. Bad olmayınca ve yalın artınca hava akim edemiyor.”

Bir Cevap Yazın