İstanbul’un havasına ‘bir haller’ oldu!

Hürriyet’te meydan düzlük habere bakarak pislik artışı, Ankara ’bile yüzdelik 30, İzmir ’de ise yüzdelik 10 ’bile kaldı. ESIR ve Günindi Avrupa ’dahi ise kirlilik oranlarının uygulamaya sokulan yıpranmamış yönetmelikler sebebiyle 10 sene öncesine göre yüzde 20 ile 50 ortada azaldığı görüldü. Albeni kalitesi göstergelerinin yıpranmamış ve faziletli çözünürlüklü toptan uydu haritaları kullanarak belirleme eden NASA bili insanları, 2005 ve 2014 yıllarındaki dünyanın çeşitli bölgelerindeki 195 ayrımlı kent üzerindeki hava kirliliği trendlerini izlem ederek karşılaştırdı.

EKSİĞİMİZ ÇIKARMA YÖNETMELİĞİ

NASA Goddard Space Flight Center eliyle hazırlanan raporun yazarlarından Trent Schindler, Hürriyet ’e yaptığı açıklamada, hele İstanbul ’birlikte tespit edilen azot dioksit seviyelerinin serencam 10 yılda artışını yetkililerin sınai gelişme ve şahıs artışına karşın yasal adına mukteza olan tarh kontrolleri yönetmeliklerini devreye sokamamalarına bağladı.

EGZOZ SOLUYORUZ

NASA uydularının tayin ettiği atmosforik gazlardan biri olan solgun-kahverengi renkli nitrojen dioksit, araba egzozları, enerji santralleri ve sınai faaliyetlerin benzeri eş emisyonu sonucu ozon tabakasının altına yerleşerek şehirlerde şişman bir teneffüs kirletici arkaç dönüşebiliyor.

KÖLE, AVRUPA, ÇİN

MEMLUK, Avrupa ve Çin ’in atmosfere yer büyük azot dioksit yayıcılar beyninde gösterildiği raporda kirlilik oranlarında 2005-2014 arası ÇAKER ’dahi yüzdelik 20-50, Mağrip Avrupa ’birlikte yüzdelik 50 ’ye büyüklüğünde düşüş görülüyor. Çin ’bile ise ara sıra şehirlerde yüzdelik 50 artma, bazılarında yüzdelik 40 tenakus görülüyor.

SURİYE ’DAHI KUR DÜŞTÜ

Suriye ’bile nitrojen dioksit seviyesindeki düşüşün soylu erki aktivitenin savaşla kesintiye uğramasıyla gerçekleştiği kaydediliyor.

Bir Cevap Yazın