Işte domuz gribinin belirtileri!..

CİHAN’dahi düzlük alan habere bakarak 2009 yılının Mart ayında Meksika’üstelik kitlesel benzeri salgına dönüşerek ortaya çıkan çor, domuzlarda görülen tıpkı kök grip virüsünün kalıtım bilimi değişim geçirmesi nedeni ile “domuz gribi” adını aldı. Müstevli hastalık 2009 Mart’ından sonradan Latin Amerika ve Amerika’nın peşi sıra tamam dünyaya yayıldı.

Serencam günlerde bir nice ilde ortaya çıkan hınzır gribi vakasıyla birlikte H1N1 kabusu hayatımıza baştan girdi. Evet domuz gribi elbet bulaşıyor? Bu ölümcül hastalıktan lacerem korunabiliriz?

Domuz gribi nedir?

Keyif Bakanlığı sitesi verilerine bakarak hınzır gribi, (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa el açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve MEMLUK ’bile görülmüş ve daha sonradan bir nice ülkeye yayılmıştır. Bu virüse ‘hınzır gribi’ denmesinin sebebi, domuzlar beyninde görülen grip virüslerine çok benzemesi. Bu yıpranmamış virüs adam, hınzır ve kuş virüslerinin tıpkısı karışımıdır.

Domuz gribinin da tekrar mevsimsel griple tıpkı şekilde yayıldığı düşünülüyor. Enflüanza virüsleri insandan insana öksürük ve aksırık aracılığıyla bulaşmakta. Enflüanza virüsü geçici bir yere dokunulduktan sonradan, yabancılar kavşak evet birlikte buruna götürüldüğünde üstelik hastalık bulaşabiliyor.

Hınzır gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?

Hınzır gribinin belirtileri, insanlarda tanıdık grip belirtilerine benziyor. Bunlar; dokunaklı, öksürük, argıt ağrısı, koca eğin ağrısı, ser ağrısı, üşüme ve bezginlik kadar belirtileri içermekte. Ara Sıra vakalarda gaseyan ve fiil üstelik görülebiliyor.

Hastalığa yakalanan şahıslar ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?

Şahıslar, belirtilerin başlamasından tıpkısı periyot öncesi ve 7 çağ sonrasına büyüklüğünde bulaştırıcıdırlar.

Daha çok ne yüzeyler sirayet kaynağıdır?

Öksürük ve aksırma aracılığıyla, tutkun kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa üzere yüzeylere bulaşabilir. Dirilik virüsün bulaştığı ayrımsız yere dokunduktan sonraları ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün hangi kadar süreyle hareketli kalabileceğini etkileyen ısı, gönen oranı, yüzey niteliği gibi mukavemetli çok amil küçümseme konusudur. Sökel kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, temas sebeple dokunulduysa yabancılar yıkanmalıdır.

Domuz gribi virüsü cansız yüzeylerde ne kadar yaşar?

Başlık kolu, masa, çamçak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat aktif kalmaktadır. Bu yüzeylerin sıkça temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, sirayet riskini birlikte genişlik uzuv indirecektir.

Ev eşyalarının temizliğinde nelere ilgi almak gerekir?

Enflüanza virüsünün yayılmasını alıkoymak üzere, yüzeylerin (masalar, başlık kolları, cağ yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günce temizlikte mergup deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günce kullandığımız saflık maddeleri dışında klor, müvellidülma peroksit, iyotlu antiseptikler ve etanol üzere gâh kimyasal maddeler üstelik etkilidir.

Hastalara ait bürgü, çamaşır, havlu ve deri kacağın ayrı namına yıkanmasına icap yoktur. Fakat, bu eşyalar yıkanmadan gayr tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar gibi olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonraları eller mutlak sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ilgili kap kacak evet karışık makinesinde ya birlikte elde arıtıcı kullanılarak yıkanmalıdır.

Erişkinlerde evgin müdahale müstelzim belirtiler nelerdir?

-Edisyon içki kabul etmek veya nefes darlığı
-Şuur bulanıklığı
-Kesif ve ince kesiksiz gaseyan

Çocuklarda acil engelleme müstelzim âraz nelerdir?

-Hızlı yahut ağırlık soluk ahiz
-Vücutta solgunluk ya dahi morarma
-Beslenememe
-Uyarılara cevapta eksilme ve uykuya akım
-Huzursuzluk
-Ateşle bu arada kötü görülmesi

Hınzır Gribi Tanısı

Tanı PCR yöntemi ile konulmaktadır. Imtihan bu konuda uzmanlaşmış laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Domuz gribini otama fail ilaçlar var mıdır?

Hınzır gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak amacıyla hekim kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor eliyle önerilmedikçe, reçetesiz kendisine kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hınzır gribinden kendimi pekâlâ koruyabilirim?

Aşağıdaki önlemleri alarak çabucak gripten değil; enflüanza gibi teneffüs eliyle bulaşıcı eksiksiz hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:

-Öksürme ve hapşırık sırasında ağzınızı ve burnunuzu tıpkısı mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan bilahare gübür sepetine atınız.
-Öksürdükten ve hapşırdıktan sonradan ellerinizi verimli sabun ve suyla yıkayınız. Etil Alkol içeren halk yıkama antiseptikleri bile etkilidir.
-Yapışkan ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
-Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 çağ sonrasına ya de belirtilerinizin ağız ağıza geçmesinden tıpkısı çevrim sonrasına büyüklüğünde evde istirahat ediniz.
-Hastalığın bulaşmaması amacıyla çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.
-Bulunduğunuz mekanı sıkça havalandırınız.

Bir Cevap Yazın