Işte sunu mutlu hissettiğimiz saat!

İHA’birlikte vadi düzlük habere göre Mersin Ağacı Yer Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, insanın fıtratına uygun yaşamasının hayatı kolaylaştırıp, bol ayla getireceğini belirterek, “15.00-16.00 saatleri bildirme mutlu olduğumuz saatlerdir. Bahtiyarlık hormonu endorfin zirve seviyededir. Spor faaliyetleri amacıyla en bereketli saattir. Potansiyel Farkı ve kan dolaşımı çok gani durumdadır. Antrenmanlar için bile yer bereketli zamandır” dedi.

İnsanın yaşamındaki biyoritmik değişikliklerle ilgilendiren izah özne Doç. Dr. Mustafa Eksiksizlik Başaralı, kayırıcı hayatında iki çeşit ritmin mevcut olduğunu rapor ederek, birincisinin bire bir günce değişimler, ikincisinin ise almanak değişimler olduğunu kaydetti. 24 saatlik dirim döngüsünün apayrı canlılarda farklı olabileceğini vurgulayan Başaralı, “Zira gelişigüzel canlının önemli faaliyetleri, tagaddi alışkanlıkları, tatil zaman ve periyotları ayrımlı farklı olmaktadır. Tekrar belirlenen saat dilimleri sonra belirlenen suni aralıklardır ileri düşüncesiz alınabilmektedir. Soy dirim bilimsel saat güneşin dünyanın ve ayın konumlarına ve hareketlerine kapalı olan antlaşma dilimleridir” diye niteleyerek konuştu.

İnsanın biyoritmik değişiklikleriyle ilgili dahi bilgiler veren Başaralı, “05.00 güne hazırlanma saatidir. Bu saatte vücutta kortizon seviyesi tedricen artmaya başlar. Buna kapalı adına vücudu faal benzeri duruma hazırlayan hormonlar da artmaya başlar. Erlik hormonu/testosteron çok salgılanır. Stres hormonunun konsantrasyonu bizi baştan faaliyete geçirmiştir. Bu hormon güneş değerinin eksiksiz şeş katına çıkar. Gayrı hormonların salgılanması en son düzeye çıkmaya başlar. Kortizon salgılanmasıyla organizma uyanır. 06.00-07.00 saatleri arası kahvaltı saati.
Metabolizma hareketlenir ve o günün işleri amacıyla enerji ve proteinler hizmete hazır peki. Vücudumuz harekete geçer, kaybolan enerji baştan düşüncesiz gelir. Üst yüzdelik 50-60 faaliyete geçmiştir amma bu saatte ağırbaşlı spor yapmaktan kaçının. Zira kalbe ve dolaşıma yersiz yere yüklenilmiş evet. Spor namına yürüyüş yapın ve domuzuna bire bir kahvaltı edin, zira sindirim organları bu saatte iyi çalışır. 08.00-09.00 saatleri arası bilek damarı ve tevettür yükselir. Uyurken 60 olan önsezi atışı, uyandığımızda 72-78 arasına çıkar. Vücudun kıpırdak, sağlam olduğu saattir. seçkin çor amacıyla umar alacaksanız bu akıllıca zamandır. Vücudumuz aut etkilere ve röntgen ışınlarına cebin elan dirençlidir”
ifadelerini kullandı.

“SUNMA BAHTIYAR OLDUĞUMUZ AHIT 15.00-16.00 SAATLERİ ARASIDIR”

10.00-11.00 saatleri arasında ise insanın hayat dolu olduğunu vurgulayan Başaralı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Saat 12.00’üstelik vücudun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dikkat azalır ve gaflet basar. Saat 13.00’birlikte üst formdan epey düşmüştür. Feyiz zaman ortalamasının yüzde 20 aşağısındadır. Hep organlar en alt düzeyde meşgul. Saat 14.00’birlikte kendimizi zayıf hissederiz, zira potansiyel farkı ve hormon düzeyi düşmüştür.

15.00-16.00 saatleri arası ise sunma mutlu olduğumuz saatlerdir. Bahtiyarlık hormonu endorfin şahika seviyededir. Enerjimiz baştan düşüncesiz gelmiştir, belleğimiz tüm formundadır. İkinci sefer verimliliğe yaklaşırız, vakıa bu ongunluk sabahkinden azdır. Spor faaliyetleri amacıyla sunu dolgunca saattir. Gerginlik ve dönme çokça bol durumdadır. Antrenmanlar için da sunma gür zamandır. 17.00’birlikte organların faaliyeti eğin düzeydedir. Adrenalin tavan seviyededir.

18.00 akşam ezanı yemeği için dolgunca benzeri saattir. Pankreas bu saatte alelhusus aktiftir. Karaciğer aktif ve dayanıklı sayılabilir. 19.00’bile bilek damarı yavaşlar, tevettür düşer, bu saatte üst tembelleşir.
20.00’üstelik karaciğerdeki yağ düzeyi düşer ve kandaki gıdalarla alınan karbonhidratlar, proteinler, yağlar kullanılmıştır. daha çok alınanlar harcanmaktan haddinden fazla türlü şekillerde depolanacaklardır. 21.00’da hazım organlarının günce görevi sona ermiştir, istirahate geçerler. Bu saatten sonradan kemirmek yenmemelidir yenen temas husus midede sabaha kadar hazmedilmeden kalır.

22.00’bile vücutta melatonin hormonu salınımı artmıştır, üzeri ve organlar istirahate hazırlanmaktadır, günün yorgunluğundan sonradan organizma dinlenmelidir. 23.00’de organizma gün boyunca etkin bir şekilde canlılık gösteren ruhsal gerilim hormonu kortizon ve ona mecbur hormonların salgılamasını durdurur.

Tevettür, kalbin frekansı ve vücudun ısısı düşer. Gaflet saatidir. 24.00’de uyuduğumuz tam kap hücreleri durmadan çalışır, gündüzde olduğundan elan yoğun bölünürler. 01.00’üstelik verimliliğimiz sunma madun düzeydedir. Bu saatte hala çalışanlar günah yaparlar, zorunlu olmayanlar çalışmamalıdırlar, dikkat son rütbe azalır. 02.00’birlikte yolda olanlar arabayı çokça tetik sürmelidirler.

03.00’üstelik melatonin hormonunun salgılanması bizi tembelleştirir ve berenarı tereddütlü yapar. Bu mertebe bedensel ve ruh bilimi namına dalavereli benzeri safhadır. 04.00’de ruhsal gerilim hormonları yeniden artmaya başlar. Baştan erke kazanırız. Vücut kendini yeniden hazırlamaya başlamıştır.”

Bir Cevap Yazın