Işte yeni ehliyetler amacıyla istenecek vesaik!

Hürriyet’te meydan düzlük habere göre İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Aile 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda bulunan çoban belgeleri 5 yıl ortamında yıpranmamış türlü sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Eskimemiş sürücü belgeleri, uluslararası standartlara erbap olduğu amacıyla sair ülkelerde üstelik kullanılabilecek.

Eskimemiş güdücü belgeleri için vatandaşlardan şu belge ve işler istenecek:

“Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ afiyet raporu, 1 biyometrik ışık, inç izi, yeterlilik altın kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.”

Vatandaşlar bu belgelerle inanma müdürlüklerinin trafik tescil yazıhane müdürlüklerine başvuracak.

POSTAYLA DOĞRULAMA EDİLECEK

Bakir makule ehliyetler bir tane tabaat merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve fosforlu sınıfları amacıyla 5 sene, motor, makine, traktör ve hareket makinesi sınıfları üzere 10 yıl meri olacak. Ehliyetler, bu sürenin böylelikle, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. ilk defa yeterlilik alanlar ile rastgele sebeple ehliyet bozma edilmiş olup birlikte baştan yeterlilik alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle namzet sürücü namına kabul edilecekler.

17 SINIF OLACAK

9 sınıftan oluşan bulunan sürücü belgelerinin tersine kullanılmamış türlü uzluk 17 sınıftan oluşacak. Otomobil ve pikap buyurmak için B, kamyon ve fosforlu elde etmek için C, minibüs sarmak için D1, minibüs ve otobüs çekmek üzere D sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulacak. Lastik tekerli traktör kullanacaklar F, aksiyon makinesi kullanacaklar ise G sınıfı sürücü belgesi alacaklar. B sınıfı sürücü belgesiyle beğenilen araçlara takılan ve maksimum aylı ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren mürekkep araçları ahzetmek içi “BE” sınıfı yeterlilik istenecek.

Azami hamile ağırlığı 3 bin 500 kilogramın üstünde olan ve 7 bin 500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler amacıyla C1 sınıfı yeterlilik gerekecek. C sınıfı çoban belgesiyle mergup araçlara takılan ve maksimum aylı ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya nısıf römorktan oluşan müttehit vesait amacıyla “CE” sınıfı ustalık istenecek.

İki, üç ve dört tekerli motorlu bisikletler amacıyla M, silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerli motor ile gücü 15 kilovatı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletler amacıyla A1 sınıfı sürücü belgesi gerekecek.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ MEZUN

Meclis’te bekleyen yeni kanun tasarısı ile ustalık ita işlemleri 1 sene içre Inanma Umumi Müdürlüğü yetkisinden alınarak şahıs müdürlüklerine devredilecek. Fakat hükümet isterse bu süreyi uzatabilecek.

Bir Cevap Yazın