Işte yer çalışkan detoks!…

Millet’te saha düz habere göre ağır aksak uyku, stresli ve yorucu dirim tarzı, sigara, etil alkol tüketimi, ölülük, yardım maddesi içeren hazır gıdalar tüketmek kabilinden bir nice illet vücutta dokuncalı gâh maddelerin artmasına nöbet açkı.

Çokları birlikte bu hâli yöneltmek amacıyla detoks uygulamalarına yönelir.

Ancak Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Binnur Şimşek, bu noktada hele “Detoks yarayışlı mı dokuncalı mı?” sorusu etrafında farklı tıpkısı bakış açısı geliştiriyor, “Mıhlı insan vücudu balast, terleme, teneffüs, hacet ve dışkılama gibi katıksız yollarla, toksin denilen dokuncalı maddeleri bedenden uzaklaştırır. Ayrıca detoksun bu maddeleri vücuttan uzaklaştırdığına dayalı kıvrak deliller yoktur. Dolayısı ile dosdoğru yaşayıp nemalanmak yeterlidir. Detoksa ihtiyaç yoktur.”

RAHATSIZLIKLARI TETİKLEYEBİLİR!

Doç. Dr. Binnur Şimşek, günümüzde dört farklı tipte detoks programı uygulandığı bilgisini veriyor. Bunlar, yemeden içmeden su, çay ve jale sebze ile kâr suyu tüketmeyi içeren “total detoks”, asitli besinleri almamaya yönelik “bazik detoks”, yalnızca pişmemiş gıdalarla beslenmeyi destekleyen “tek yanlı izlence” ve haftanın tıpkısı haset tek dinsiz yiyeceği içermeyen “rejim programı” Hepsinin ortak yanı birkaç ısın içermesi. Bu aceleci kilo kaybı beraberinde işkembe krampları, gelecek derecede hâlsizlik, baygınlık hissi, hipotansiyon, kaslarda kofluk, kafa dönmesi üzere sıkıntılara bile öğün açabilir.

AŞIRIDAN KAÇINMAK HEYBETLI

Ehliyetli ve ahenkli dalgı, antrparantez yeterli ısın içeren dengeli beslenme ile dimdik bire bir hayatı garantilemenin kabil olduğunu rapor fail Binnur Balkır, şu önerilere uyulmasını istiyor:

– Örgensel besin tüketimine ağırbaşlılık vermeli

-Amade gıdalar ve ulama maddesi içeren besinlerden ırak durmalı

-Pişirmede haşlama ve ızgara yöntemleri yeğleme edilmeli

-Salamura gıda tüketimini sunu aza indirmeli

-Antioksidan içeriği faziletli canlı göveri ve meyveleri boşlama etmemeli

Bir Cevap Yazın