Işte zinde kalmanın tabii sırları!…

Takvim’de meydan düzlük habere bakarak değme yaşta dinç ve zinde benzemek amacıyla ahenktar benzeri maltalık ve tagaddi programına sahip olmak gerekiyor. Uzmanlar, vücudu zinde ve cıvıl cıvıl tutaç yiyecekleri açıklıyor. Işte o yaşlanma karşıtı yiyecekler…

TAM TAHILLI MAKARNA: Normal makarnadan üç tekmil fazla antioksidan içeren tüm tahıllı makarnalar çokça henüz dimdik. Araştırmalar yekpare tahıllı gıdalardaki liflerin kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azalttığını ortaya çıkardı.

ORGANİK BENZIN: Uzvi sütte antioksidanlar alışılagelen süte nazaran yüzde 40 daha fazla. Uzvi sütleri tüketirken bire bir zamanda yaşlanmaya alın bile çekişme açmış oluyorsunuz.

YUMURTA: Hoşnutluk sadık göz bozukluğundan esirgeyici lutein isimli antioksidan, yumurtada ıspanak üzere zengin lutein kaynaklarına nazaran vücutta daha hızlı emiliyor.

FASULYE: İçeriğindeki fitokimyasal adı verilen nebat özleri yardımıyla erkin radikalleri namevcut ediyor. Vücudu yaşlanmaya cebin koruyor.

YOĞURT: Günde ayrımsız kase yoğurt, vücuda giren farklı antioksidanların işlevini namına getirmesini sağlıyor ve kalp aksesi, kanser ve vakayiname hastalıklara karşı koruyor.

DOĞAL TATLANDIRICILAR: Faziletkâr antioksidan oranına sahip bal, kişmiri şeker ve pekmez hastalıklara karşı korur.

Bir Cevap Yazın