Iştirakçi emeklisine sunu beş altı bin lira!..

Takvim’bile vadi düzlük habere göre kısaca 11 milyon mütekait bugün açıklanacak enflasyon verilerine kilitlendi. SSK ve Sargı-Kırat emeklileri enflasyon zammının oranını, memurin ve görevli emeklileri bile farkını bellemek için gözünü Türkiye Istatistik Kurumu’na (TÜİK) çevirdi. SSK ve Ilgi-Kırat emeklilerine bu kamer tekme bindirim var. Hükümetin çabukça hayata geçirdiği 100 liralık remiks, bu ay maaşlara yansıtılacak. Bu zamma ilişik kendisine SSK ve Bağlam-Seviye emeklileri rutin pahalılık zamlarını de takanak. Şişkinlik zammının oranı da zaman TÜİK’in açıklayacağı verilerle muhtemelen olacak. 2015’in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon ne çıkarsa, SSK ve Sargı-Kur emeklilerinin zammı üstelik o kadar olacak. Bunun 5 mahiye dönemindeki para şişkinliği yüzde 3.65 çıkmıştı. Yani Ara enflasyonu hiç değişmese dahi emeklinin yüzde 3.65 zammı cepte.

MAAŞLAR MUHTEMELEN OLUYOR

Türkiye Emekliler Derneği verilerine bakarak; halen sunma bağan maaş Bağ-Düzem tarım emeklilerinde 745, Bağ-Düzem esnaf emeklilerinde 971, 5510 mahdut Yasa sonrasında zor olan işçilerde 839, 5510 basit Kanun öncesinde emekli olan işçilerde bin 122 teklik. 100 teklik zam ve 5 aylık enflasyona göre; yeryüzü düşük aylık Bent-Düzey ekincilik emeklilerinde 872, Deste-Kur esnaf emeklilerinde bin 107, 5510 az Yasa sonrasında emekli olan işçilerde 970, 5510 çevrilmiş Yasa öncesinde tekaüt olan işçilerde bin 263 liraya çıkacak. Meyan enflasyonu pozitif çıkarsa, zam oranı da yükselecek.

FARK IPTILA EDİLİYOR

Memurin ve memur emeklilerine ise bu kamer yüzde 6 bindirim yapılacak. Buna mülhak adına şişkinlik farkı alınıp alınmayacağı bugün galiba olacak.

Bir Cevap Yazın