Itimat çekeceklere kötü haber!…

Habertürk’ten Nöbet Yüksel’mağara haberine göre konut kredisi almak üzere haziran ayından kasım ayı başına büyüklüğünde süren siyasi belirsizliğin geçmesini ve hükümetin kurulmasını bekleyenlerin umutları kelimenin cümle anlamıyla suya düştü. Seçim sonrası aynı cirim gerileyici ancak daha da düşmesi beklenen emlak kredisi faizlerinde yaşanan alışılmamış yükseliş hem hane alacakları hem üstelik hane satacakları adeta kontra köşeye yatırdı. Çokça değil ayrımsız hafta öncesine göre mahiye yüzde 1.05-1.10 beyninde olan emlak kredisi faizleri yüzdelik 1.35 ’lere kadar fırladı. Bankasına göre değişmekle alay malay aylık konut kredisi faizleri 1.2 ile yüzde 1.35 arasında değişiyor. Bu dahi yıllık emlak kredisi faizlerinin yüzdelik 16-18 ’lere gelmesi anlamına geliyor.

VATANDAŞ YÜZDELIK 1 ’İ ASAP GÖRÜYOR

Bankaların emlak kredisi faizlerinde yaptığı bu çoğalma önümüzdeki dönemde artması beklenen göz satışlarını birlikte etkileyeceğe benziyor. Çünkü uzmanlar, basamak kredisinde yüzde 1 faizi çizi kendisine gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde hane talebinin hızlı arttığını, yüzde 1 ’in üstünde ise talebin şipşak düştüğünü belirtiyor. Olur herkesin düşüş beklediği aynı dönemde emlak kredisi faizlerinde neden yükseliş yaşandı?

HAMUR MALİYETLERİ DÜŞMÜYOR

Haddizatında, yatırım faizlerinin almanak yüzde 11 ’lerde olduğu tıpkı ortamda konut kredisi faizlerinin almanak bazda yüzdelik 16- 18 ’lere tırmanması ve aradaki marjın bu büyüklüğünde açılması teferruatlı süredir karşılaşılan benzeri ebat değil. Seçimlerin peşi sıra hükümetin kurulması ile birlikte düşmesi beklenen emlak kredisi faizlerindeki yükselişte Rusya ile yaşanan gerilimin ve global gelişmeler nedeniyle 2016 yılında faizlerin toptan bazda elan faziletkâr seyredeceği beklentisinin aktif olduğu belirtiliyor. Bankacılar, ince vadeli olan ev kredilerinde yurtdışı gerçek maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor.

İHTIYAÇTA ÜREM YÜZDE 1.60 ’I, TAŞITTA YÜZDE 1.45 ’I AŞTI

Bankalar gerekseme kredilerinde birlikte faizleri artırırken, bankasına ve vadesine göre değişmekle alay malay sektörde gerekseme kredisi faizleri yüzde 1.30 ile 1.89 arasında. Sayı Farkı ise yüzde 1.60 ’larda. Pusat kredisi faizleri ise yüzdelik 1.35-1.50 arasında.

KONUTTA BATIK BULUNMAYAN DENECEK KADAR BIR IKI

302 bilyon lirayı aşan mütemmim kredilerinin 141.2 milyarı konut kredisi. Mütemmim kredilerinde ortalama yüzde 3.25 olan batmış oranı konutta binde 5 seviyesinde. 9.8 bilyon lira batığın 8.9 bilyon lirası ihtiyaç kredisi.

AYLIK ÖDENEN TAKSİT 125 TEKLIK ARTIYOR

EMLAK KREDISI faizlerinde yaşanan anif artışın kullanılmamış dönemde itimat kullanacaklara maliyeti üstelik bunaltıcı olacak. Şöyle kim, 60 ay önel ile 100 bin TL emniyet kullanan aynı vatandaşın mahiye taksit tutarı 1 hafta geçmiş faizlere kıyasla tahminî 125 TL vehleten artacak.

Benzeri hafta ilk yüzdelik 1.05 mahiye faizle konut kredisi kullanan tıpkı vatandaşın maaş ödemesi 2 bin 254 TL iken, şu anda seksiyon ortalamasının yüzde 1.25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gereken maaş taksit 2 bin 379 TL ’ye yükseldi. 60 kamer önel ile kullanılan 100 bin liralık kredinin anlayışsız ödemesi ise ayrımsız hafta önceye bakarak 7 bin 500 liralik daha aşkın olacak.

Bir Cevap Yazın