Iye’nin dibinde Tunç Çağı’nın izlerini buldular

Eskimemiş Asır’dan Anlaklı Özkeskin’in haberine göre İzmirli zihayat bilimadamı Doç. Dr. Harun Özdaş ve takım arkadaşları, Ege ve Akdeniz’in su altındaki kültür miraslarının peşinde 10 yıldır sürdürdüğü ağdalı yolculukta benzersiz eserlere ulaştı. Özdaş, 2 sene evvel 4 bin yıl öncesine ait Tunç Çağı’na tarihlenen benzeri batığın izlerine da rastladıklarını açıkladı.

Tarihe ışık tutak cesim eserlere ulaşan Doç. Dr. Özdaş, kol arkadaşlarıyla metin ve kurum veren bire bir çalışmaya imza attıklarını söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü (DBTE) Akademisyen Doç. Dr. Harun Özdaş, Türkiye kıyıları batmış envanteri projesi çalışmaları kullanılmamış keşiflerle devam ettiğini bildirdi. Veli ve Güneybatı Akdeniz kıyılarının batık envanterinin teferruatlı yıllardır ölçülü çalışmalarla büyük ölçüde çıkarıldığını belirten Doç. Özdaş, “Hedefimiz, ülkemiz sualtı firez mirası coğrafi bilgelik sisteminin düşünmek” dedi.

Kayıt altına makbuz

Antalya ile Çanakkale beyninde düzlük alan kıyılar mufassal benzeri şekilde araştırılarak sualtında bulunan batıklar, seramikler, çapalar, demirleme bölgeleri, mimarlık kalıntılar ve limanlar taşıt altına alındı.

Bir Cevap Yazın