‘İyi ki Başvekil değilim’

Iyi ki Başbakan değilim….

KAYDA GEÇSİN

Dönüştük , dönüşmekteyiz  ülkü şu kim ; neye dönüştüğümüz galiba değil.

Kimimiz sabah kalktığımızda  aynada  zat yüzü hesabına on paralık tanımadığı kullanılmamış benliğini görmekten endişeli.

Tuhaftır , bu dönüşümün seçme türlü assimilasyona cebin mücadele dönemine balya gelmesi bile çokça çelişkili.

Neye dönüştüğümüz derin benzeri mevzuu , dedikodulu ve herkesin herkesin işine karıştığı yaşamımızın bu kuzuluk gelmesinde  yıllarca dayatılan mahalle dizilerinin acaba etkisi var mı, saymak lazım.
Iletişim bilimcilerine, sosyologlara  araştırma öneriyor ve kayda geçiriyorum.

O arı kabilinden görünen mahalle dizilerinde kasap manava, manav gidiş geliş polisine , hep mahalle mahallenin kızlarına karıştı senelerce . Bu işten kazanç sağlayanlar ise bizi burada bu mahallelerde bırakıp Miami ’ye yerleştiler.

Ve bize bu diziler  haber, birbirine duyarlılık diye niteleyerek sunuldu.
Bu ‘ sımsıcak mahalle dizileri ’ ni seyrede seyrede  böylece memlekette  bakıyorum derhâl sistem birbirinin işine karışır arkaç geldi .

İşine yeryüzü çokça karışılan bile Sayın Başvekil.

Bundan Sonra herkes ‘ Başvekil, üste Başvekil ’ın iletişim araçları çevresi Başbakan ’dan  daha Başbakan oldu !
Bazıları dahi cinsiyetleri itibariyle ‘Başbakane ’ ergin durumdalar.

Bire Bir acilen herkesin hekim olduğu kabilinden  bire bir nitelik , biliyorsunuz ülkemizde sistem tıpkısı zamanda ‘doktor ’ dur , ve kayırıcı dost , hısım akrabalarınız reçetelerine  uymazsanız bayağı bozulurlar.
Demincek artık herkes hem  ‘ Dr‘  hem ‘ Başbakan ‘ oldular.
Hayatımda haddinden fazla hatalarım oldu ama  ‘Iyi kim ‘ dediğim birkaç şey varsa , birincisi bereketli ki çocuğum var , cümleninkiyle Tanrı Bağışlasın , gani kim Ahmet ’le evlendim  Tanrı ona ömürler versin , ve mebzul ki Başvekil değilim.  

Ongun kim Başbakan değilsin Neco diyorum zat kendime.

Bak ;
Müşavere fora etmek zorunda değilsin.
Kalabalıkların karşısıda  teneffüs yolu  enfeksiyonu selp riskin namevcut.

Kafan şişmiyor  abuk subuk konuşmaları itaat etmek zorunda kalmıyorsun, ve bütün bütün bu konuşmaları dinlememek amacıyla  kendi konuşmanı uzun tutmak zorunda değilsin.

Apayrı ülkelerin on paralık tanımadığın, veya samimiyetin olmayan  doğacak gelenleriyle samimi kaynak yüklemek zorunda değilsin.
Başvekil olsan  doğal olarak gitgide etrafından sıkılabilirsin bütün bir insanlar, öte yandan ikide bir bakanlar kurulu tahavvül etmek mukarenet almaz , sıkıl , sıkıl otur sana bakarak değil.

Sonraları Başvekil olmadığın üzere   külahta dondurmanı yalaya yalaya sokakta yürüyebiliyorsun
Salı Pazarında   ‘durumum ergonomik  değil ‘  diye  engel pazarlığı  yapabiliyor , beğenmediğin çöp tenekesi malı gidip kafaya atabiliyorsun , Başvekil olsan yakışık almaz.

Davetlerde ayakta binlerce ahali bunaltmak ne ızdıraptır , zaten kuşkulu ayrımsız insanım acep bu elini yıkadı mı diyerek binlerce kez düşünürken  , içimden hepsine limon kolonyası zehretmek geçirirken zahir protokolu götürebilirim kim…

Antrparantez bana destek veren   amma işini bol yapmayanlara götürüm edemem ben,  bitmiş bir mahalleden oluşmak geçmişle büyü koparmamak önemlidir ama beni zor durumda bırakan dostlukları kafalarına geçiriveririm.

Anca 400 toplu  nikaha şahitlik yapacak çıdam bile bulunmayan bende, ‘ Bana mı sordular , güvendiler evlenmeye değişmeyen verirken, eğer  öyle ise hangi faydalı sağlık bu evlilikten ‘ , der dağıtırım orayı , hangi kadın kalır ne güvey …

Bir birlikte böyle ağırlığı olan mevkilerde falsolu da olsa sözünden dönmek zor,  ‘ aa bak tükürdüğünü yalıyor ‘  deyip  sinir  ederler insanı temelli bu sebepten  sözümden dönmezdim.

Açıkça söyleyeyim hatalıda olsam fikrimde  ısrar mesabe ego onları sinir ederdim.

Eğer el cahilse ayrı ülkü , ben çantamda pusula taşırım taşımayana ısıdam bakmam , halkın ortada dolaşırken çantasında kim kitabı halkın  kafalarına kafalarına vuran başbakan peki mu ?

Benim namıma  ‘öyle eylemek istemedi ‘ diye abuk sabuk konuşup beni savunuyor kabilinden yapıp arkamdan hisse senedi çevirenleride uçururdum .

Ben ‘ Bu memlekette temessül imdi namevcut cümle olduğu kabilinden kabul görecek ‘  diyeceğim sonraları benimkiler sabahtan akşama ekralarda ‘transformasyon ’ den bahsedecek , ‘ Bazen neye dönüştürüyorsunuz siz , beni anlamıyor musunuz, dinlemiyor musunuz ’  diyerek sunma hafifinden üzerlerine içine mürekkep doldurduğum su tabancası sıkıp aşağılık ederdim.

Özellikle alelhusus, karşıt fikirleri olan vatandaşlarımı  ikide birde ekranlardan ‘sizin karşılığınız yok ’ diyerek değersizleştiren ayılara, taraftarım dahi olsa 2 hafta yoğun demokrasi dersine devam mecburiyeti koyup, onma olmazlarsa dahi ‘ Sizinde bende karşılığınız bulunmayan ‘ deyip kapının önüne koyardım.

Özellikle alelhusus ekranlarda ‘ Benim akademisyen, televizyoncu ve gazeteci kimliğim var ‘ diyenlere bu üç işin hangisini acep bütün, bilhakkın yapabiliyor diye sormaca açtırır eğer birisini ongun yapmıyorsa  palavracılıktan  mekân belediyelerde yer birkaç 1 yıl mecburi çöp cem görevine verirdim. Hep görüntülük palavracılarını şehremaneti saflık işlerine toplasam filhakika ülke bal dök yala olurdu.

Us amacıyla detone düetlere hadi tıpkı şarkılık tahammül etsemde  fazlasınına katlanmam cins değildir.  Hele acun seyrediyorsa kim alınır, kim darılır umusamaz ‘ Prova yapın be , karizmanız yerle tıpkısı oluyor ‘ derdim.

Budist  rahipleriyle konuşup Ertuğrul ’un Budist Tapınağında  pişmesi amacıyla yeryüzü birkaç 20 yıl tutulması  yönünde  ricada bulunurdum. Islamlık ’a iri bakım olurdu.

Pop müziğine, gençlere ahali atardım, neden tıpkısı şarkıları bestelemekte ısrar ettiklerini sözler iyiyse müziğin bozukluk olmadığını, saz iyiyse sözlerin illet çığlık olduğunu araştırması, tılsım bulması  ve bu çocukların istikbali için  Fazıl ’ı vazifeli ederdim.

Gençlerin  dikme, natür sevgisi elbette hoşuma giderdi ama hastalık ‘Gazete ’ veya ‘Ağaç ’ gelmek istediklerini gerekirse daraç dışından uzmanlara inceletirdim.

Sonraları etap ‘ Başvekil herşeye karışıyor ‘ a çıkardı.

Ben geleceğe yönelik bakir siyasi senaryolar yazarken nedir bu dizilerdeki berduş senaryolar diyerek göstergeç yöneticilerini sabahtan akşama yaptıkları dizileri izleme cezası verirdim.

Sulh hedefinde koşul moşul olmaz derdim.

Ayrımsız çevrim kafam kızıp Başbakan ’ı olduğum Cumhuriyeti  , inananlarıyla gelişigüzel  alıp ,   Evet Tanrı Bismillah deyip  gerekiyorsa giderdim.
Nereye giderdim, nerede yaşatılacaksa oraya.

Benden başvekil olmazdı.

Şükrediyorum Başbakan değilim .

Sevgiyle
NECEF GÜZEL /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın