İzlediğin diziyi söyle…

Monitör dizileri hayatın bütünü kabil gençlerin iz seçiminde üstelik canlı oluyor. House, Grey ’s Anatomy dizileri elhak var olan tıbba ilgiyi artırdı

Son dönemde ülkemizde sayısı haddinden fazla fazla artan meslekler üzerine oturmuş olan diziler gençleri yönlendiriyor. Alelhusus bazı dizilerdeki karakterler ve olay örgüsü gençlerin mesleki tercihlerini etkiliyor. Tıp, hususiyet kabil gençlerin yer haddinden fazla murat ettiği meslekleri bu büyüklüğünde popüler olmasının ayrımsız nedeni dahi göstergeç dizileri. Hele bu meslekleri tercih eden gençlere en haddinden fazla izledikleri televizyon programları sorulduğunda bu mesleklerle ilişkin olan House, Grey ’s Anatomy, Ally McBeal kabilinden dizileri izleme ettikleri görülüyor. Bu gençlere bu dizilerin çığır seçimlerini etkileyip etkilemediğini sorduğumuzda ise % 85 ’i peki cevabını veriyor.

TALIH GÜNDEMİNİN ETKİSİ

Ülkemizde gerçekleşen politik, kazançlı ve içtimai ahval gençlerin mesleki tercihlerine bile cephe veriyor. Söz Gelişi 1999 depreminden evvel haddinden fazla aşkın tercih edilmeyen jeoloji ve jeofizik mühendisliği, ruh bilimi kadar mesleklerin depremden sonradan çoluk çocuk ortada tercih edilme oranları güç bire bir şekilde kalık. Özellikle İstanbul ’da yer bilimi ve jeofizik mühendisliği pop ve prestijli meslekler ortada görülüyor. Gene 1999 depremine kadar pop olan yapım mühendisliği daha sonradan düşüş eğilimi göstermiş. Ancak son iki yılda mortgage yasası ve vezneci kredilerinin düşmesi ile yapım sektörünün yine canlanması çoluk çocuk arasında dahi inşaat mühendisliğinin tercih edilirlik oranının tekrar artmasına sebep olmuş. 2006 yılına büyüklüğünde % 10 civarında olan inşaat mühendisliğinin tercih edilme oranı, serencam iki yıl içerisinde % 15 oranına yaklaşmıştır.

2001 yılında yaşanan kazançlı kriz sonrası ise o dönemin flaş meslekleri olan ekonomi ve işletme üzere ucu meydanda  para mesleklerinin çoluk çocuk arasındaki popülerliğinde düşüş görülüyor. Gençler 2001 ’den sonraları mal alanında daha  garantili adına gördükleri bankacılığa yönelmişler.

Akşam

Bir Cevap Yazın