Izleyici genişlik çok onları şikayet etti!..

Hürriyet’te saha kayran habere göre kuruma bu yılın geçmiş şeş ayında yapılan şikayet sayısı geçen yılın aynı dönemine bakarak yüzdelik 2,65 oranında düştü, 51 bin 8 oldu.

Sunma çok RTÜK davet hattı üzerinden yapılan şikayetler, Peş Kurul’un internet sitesi ve dinamik uygulamasından de iletildi. Şikayetler en çok küçük ay ve mayıs aylarında yapıldı. Özellikle bu dönemde yayında olan, Show Tv’deki “Bu Merkez Benim” ve TV8’deki “Işte Benim Stilim” yarış programlarında kullanılan çevirici, “taşlama içermesi ve toplumun ahlakını bozduğu” gerekçesiyle izleyicilerin tepkisine kat açtı.

Yer çokça şikayet kayran televizyon kanalları beyninde, önce tam 10 bin 309 şikayetle TV8 düzlük aldı. İkinci sıradaki biçim ise 9 bin 50 şikayetle Show TV oldu.

Ilk altı maaş dönemde “Bu Forma Benim” yarışma programı 4 bin 623 şikayet alarak “programlar kategorisinde” yüzde 9,06 ihbariye oranıyla önce tam; “Survivor All Star” programı ise 2 bin 800 ihbarname alarak yüzdelik 5,49’luk nazaran ikinci sırada yer aldı.

Maharet yarışmalarına şikayet

Sabık yıl sunu çok saf filmler şikayet edilirken, bu yıl beceri ve direnç yarışmaları vatandaşlardan şikayet aldı. 14 bin 47 şikayetle önce sırada kâin bu konkur programlarını, 10 bin 554 bildirimle sekans filmler izleme etti.

Ustalık ve dayanım yarışmalarına müteveccih şikayetlerin yüzdelik 20’si “Survivor All Film Yıldızı” programı için yapıldı. Vatandaşlar, bahis konusu yarışmaya, “yarışmacıların Türk ev yapısı gelenek ve göreneklerine yeraltı, etik sıfır hâller sergilemeleri, daima jargon ve takat içeren sözlerin nefis haklarını zedeleyici boyuta ulaşarak rekabetin psikolojik saldırıya dönüştüğü” gerekçesiyle aksülamel gösterdi.

Reklamların uzunluğu şikayet nedeni

“Reklam Kuşakları ve Direkt Mir Reklamları” kategorisinde sabık yıl bin 250 şikayetle geçmiş sırada yer alan cep telefonu reklamları yerini, bu sene 3 bin 330 bildirimle “Coca Cola” reklamlarından mevrut şikayetlere bıraktı.

Reklama ilişkin şikayetler, reklamdaki görüntülerin “toplumun sağtöresel yapısına akla yatkın olmadığı, alelhusus sapkın aynı ayvaz grubu görüntülerinin çocuk ve çoluk çocuk amacıyla kontra yaşıt teşekkül edeceğinden reklamın yayından kaldırılması gerekliliği” üstünde yoğunlaştı. Reklamların etraflı ve kesif olması üstelik vatandaşların tepkisini çekti.

Vatandaşların şikayet ettiği konuların dağılımına bakıldığında ise genişlik aşkın bildirimin, 17 bin 868 şikayet ile genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine mugayeret” üstüne yapıldığı belirlendi.

Bir Cevap Yazın