John Malkovich-Nedim Saban dostluğu…

Kurnazca Güldürü isimli oyunla ilişkin çok amma çok alçak aynı eleştiri yazısı yazan, “John Malkovich ’e bire bir henüz Türkiye vizesi verilmesin” da diyen Nedim Saban ’ın eleştiri yazısı bire bir arkadaşı tarafından kendisine iletilmiş ve Malkovich bunu aynı oyuna ilave kararı vermişti. Nedim Saban bunu kenar yazdığı internet sitesi ‘Göstergeç Gazetesi ’nde ’ dile getirip Malkovich ’e ulaşamadığını ama car pres aynı şekilde olayı doğrulattığını söylemişti. Bu haberi da Cengiz Semercioğlu köşesinde kaleme almıştı. Okuyunca haddinden fazla etkilendiğim bu olayı evvel kaynak mi diye niteleyerek muhatabına yani John Malkovich ’e istifsar şansına eriştim.

İki gündür RED isimli filmin dünya basın tanıtımı etkinliğindeyim. Ve mazi filmin başrol oyuncularından John Malkovich ’in matbuat konferansı vardı. Amerika basını için düzenlenin etkinlikte New York Times ’tan Variety ’ye az daha tam önde mevrut gazetelerin temsilcileri vardı. Toplantının sonuna akıllıca küçümseme alıp bu durumdan bahsettim ve fikirlerini sordum. Bakın neler söyledi: “Yoz azılı bir eleştiriydi amma ben çok sevdim. Ünlü müzisyenleri eleştiren insanların yazdıkları tenkit metinlerini oyun haline getirdiğimiz ‘The Music Critic ’ isimli oyuna son dakikada karışma ettik. Çünkü birlik aynı eleştiriydi. Aynı arkadaşım senfonik ayrımsız kıvılcım yazdı ve ben metni bu parçanın üstüne okudum. Namına minnettarım. Kendinizi toplum önüne koyduğunuz anda bunların olması katıksız. Bu eleştiriyi okuduğumda, çok gani yazılmış olduğunu düşünmem ayrımsız tarafa onunla bazen fikirleri dahi paylaştım. Ego hayatım boyunca kendimi eleştirdim ama birilerinin arkalama etmesi dahi bereketli oluyor. Maltalık böyle bire bir şey. Umarım eleştirinin sahibi yaptığımız eseri beğenir çünkü altına yazılan parça tam oldu. Bu oyunu de nazik ihtimalle İstanbul ’da üstelik oynayacağız. Kimbilir belki ona ayrımsız bade dahi ısmarlarım” dedi.

“Size tıpkı henüz Türkiye vizesi verilmesini istemiyor” dediğimde ise evvel salonda kahkahalar koptu. Sonraları benzeri Amerikalı gazeteci gaza gelip “Itibar olur” diye bağırdı. John Malkovich ise asude bire bir tonla “Müfit, ego İstanbul ’u çokça seviyorum ve yeniden gideceğim. Kendisi beni Türkiye ’den gönderiyor ama Türk lokumu vermeyi ihmal etmeden” dedi. Malkovich bu konudan çokça hoşlanmışa benziyor çünkü cümle 5 zaman bunun üzerine konuştu. Hassaten konuşması uzayınca ondan sonra basın toplantısı yapacak olan Morgan Freeman kapıda beklemek zorunda kaldı.

beraber Bruce Willis, Morgan Freeman, Grek Mirren ve John Malkovich ’li tanıtımdan izlenimlerim için ahzüita haset HTMAG ’ı beklemeniz gerekiyor. Anlatacak sunturlu şeylerim var…

Nedim Saban

Bir Cevap Yazın