Jülide Dokunaklı:

Milliyet’ten Tülay Tüzün’ün röportajı…

Yadırgatıcı kanalında esas selen bülteniyle bizlerle yeniden buluştun, yavuz olsun diyelim öncelikle.
Bana de sürpriz oldu; çok mutluyum. Asıl vukuf okumadığım iki yazı kalmıştı, Show TV onlardan biriydi. Tekrar millî ayrımsız kanalın birinci liginde anne bilgi yarışı içinde koyulmak hem çok hararetli hem üstelik haddinden fazla bahtiyarlık verici. Afiyetle mesleğime bir kere elan dönmüş oldum.

Yıllardır haberden tek uzaklaşmadın, bili spikerliği senin için ne tabir ediyor?
1990 ’de Türkiye güzeli seçilmiştim, peşi sıra iki uluslararası yarışmada paye elde ettim. Özel televizyonların önce açıldığı yıllardı ve görsellik üzerine medyada olan gençlere nasip verilirken, biz dahi o şanslılar arasına girdik. O günlerden bu günlere 25 sene olmuş.

Güzellik yarışmasından çıkanlara bir lahzada dizi  ve sunuculuk teklifi geliyor. Konkur sonrası bilim spikerliğine geçişin o dönemde zahir karşılandı ve şimdi bittabi bakılıyor?
Bana bile sekans, şarkıcılık ve mankenlik teklifi gelmişti, henüz geliyor. Bu mesleklere dahi çokça saygım var kusurlu anlaşılmasın, ama benim mizacıma televizyonculuk uydu. Gösteriş yarışmasından gelmenin hem avantajını hem da dezavantajını yaşadım.

25 yılda tartılı ayrımsız meslek hayatım oldu. Tabiatıyla ki seçkin güzellik kraliçesi bunu yapabilir, nedeniyle ekrana uygundur genellemesi yanlış. Tamam bu nasip bana Türkiye güzeli olduğum amacıyla verildi, önüme sâdır yollardan biriydi, buna ‘Müfit ’ ağıt lüksüm yoktu. Yıldız benim kapımı ayrımsız daha çalmayacaktı. Amma emin olun tıpkısı matbuat-yapıt, iletişim evet üstelik radyo-TV öğrencisinin harcayacağı emeğin 10 katını harcamışımdır.

Tıpkısı değişik avantajım de kurgu eğitimi almış olmam. O gün erkân ‘Elden gösteriş kraliçesi olduğu için mi ekranda? ’ sorusunu akıllıca yerine sordular; ben bile onların bu kuşkularını çokça fiilen giderdiğimi düşünüyorum. Demin bana birlikte görk yarışmasından mevrut biri olsa banko içini doldur tavsiyesinde bulunurum.

Ama herkes dolduramadı; o dönemde evet da sonrasında birlikte şanslarını seçme alanda değerlendirmek istedi kraliçeler amma eleştirilerin ne kadar güzel olduğu bile görüldü. Sen kalımlı kalkışmak için neler yaptın?
Haklısın. Bizden bile metanetli haddinden fazla kişi elendi, birkaç emanet kaldık. Ego muhabirlik yaptım, sahaya gittim, tripot taşıdım, ‘Objektif ’ programında Kıymetiharbiye Çelik ’in muhabiriydim. Otobüse atlayıp kameramanımla şehirlere sıfır metinle habere giderdim.

Her gün ekrandaydım, rastgele çağ tıpkısı şeyler öğrendim; takatli çokça seminere katıldım. İçimi doldurmaya çok ilgi gösterdim.

Maatteessüf dediğin üzere bu yanılsamayla haddinden fazla insana şans verildi. Tabiatıyla kim görsellik televizyonun bire bir parçası amma senede üç görk yarışmasından üçer can çıksa, arz beş altı 10 hayat angın oluyor. 25 yıl eski, 250 kişinin yeryüzü az bu mesleği yapıyor olması gerekirdi, neredeler? Yoklar!  Peyrev aldatılmaz, seçicidir. Konuyu bilmez, strateji etmez, makul soruları sormazsanız bu meslekte kalamazsınız. Ferah olan kaldı, dağ olan elendi.

İnsan ilişkilerinde da ağırbaşlılık – tepkiyle mi debi edersin? Rakiplik seni kuşkusuz etkiler?
Tek ummadığın insanlar benim arkadaşım olanaklı, rağbet dostluğuna bakarım. Medyadaki özentili insanlardan elediklerim oldu elbette. Avrat ve meslektaş dostluğu güzeldir. Kimseyi senelerce kendime rakip görmedim. Hep temel haberde olduğum amacıyla kaderim kıskanılmaktı.

Esasta gruba alınmayan, arkasından konuşulan hep bendim. Bu yüzden psikoloğa bile gittim. Bende kıskanma duygusu olmadığı için yapılanlara deme veremiyordum. Çalıştığım yerlerde bütün bana cebin benzeri blok oluşturuldu, kuaföründen makyözüne ‘Seni becermek için A takımı kurmuştuk ’ diyerek itiraf ettiler bilahare. Ihtimal saflığım ve bunlarla uğraşmamam dahi beni safiyane biçimde korudu.
Elbette ki koltuklar çok birkaç, ego birlikte istemişim ki anne haberdeyim, bunu çokça muhik görüyorum amma çocukların raks yarışması kabil koltuklar kapılınca biraz gönül ayakta kalıyor aha. Ekranda olmadığım zamanlarda üstelik oldu, bu dönemsel ayrımsız öz. Ekrandan sonra hayata inanıyor musun derler ya, tabiatıyla kim inanıyorum. Ne iyicene  şen edeceğim; rate makyaj, akim eleştiri, şipidik terliklerimi giyip dolaşacağım. Belki beni daha fantastik bir molekül bekliyor. Şöhretli insanların hayatı ‘Truman Show ’ kadar olmuyor mu bir yerden sonra…

‘Kişi okulumu beğenmek istiyorum ’

Gelecekte Jülide Çığlık ’i nerede görüyorsun, nerede yutmak istersin?

Gelecekte ses – içki – spikerlik -artikülasyun eğitimi üstüne zat okulumu ayırmak istiyorum. Tıpkısı birlikte şayet başarabilirsem, vaktim artarsa esas fen spikerliğinin beraberinde, haftalık edimsel programı çokça istiyorum. Haftayı adese altına düz, ayrımlı görüşlere meydan veren; takkadak yöntem değil hayatın bilcümle boyutlarının olduğu, kişi adımı taşıyan, yapımında tamamen yer alacağım tıpkısı çözümleme programı üretmeyi amaçlıyorum. Bu iki amacımı da adına getirirsem haddinden fazla mutlu bire bir jübile olacak. Tekaütlük dönemi için de heyecanlıyım. Bitiyor diyerek üzülmeyeceğim; hayatımda o kadar basılmamış kum bıraktım kim, gidip onları keşfedeceğim. Elan Cunda ’yı, bozcaada ’yı görmedim örneğin, Türkiye ’de gezmek istediğim haddinden fazla meydan var. Tatiller kısaydı ve bilcümle bildiğim yerlere gittim. Keşfedeceğim çokça derece ve önsezi olduğuna inanıyorum. Ama Allah da hep üretmeyi kader etsin. Televizyon olmasa de öğrencilerim olsun, öğrendiklerimi aktarabileyim. Bunca yılın tortusunu çimen sulayarak ziyan etmek istemiyorum.

‘Familya işleriyle aram bulunmayan ’

Eve hangi büyüklüğünde sıra ayırabiliyorsun bu yoğunluğun arasında? Ruhunu elbet dinlendiriyorsun?
Bir Tane özel alanım yürüyüşlerim ve spor yaptığım zamanlar. Familya işlerinden, yemekten çokça kopuğum, tıpkı yardımcım var rastgele işi halleden. Ama çiçeklerimi çokça seviyorum, ara sıra gato yapmaktan, eskimemiş tarifler denemekten dahi keyif alıyorum. On Paralık aile insanı değilim. Çünkü annem 15 yaşında evlendirilmiş çocuk gelinlerden biri… “Sakın kendinizi ev kadını yerine konumlandırmayın, çalışın, öğrenin, üretin, eş işi nankördür” derdi. Bizi on paralık mutfağa sokmadı, arılık yaptırmadı; bize evde geçen vaktin kaybolma olduğu kodlandı. Belki 50 yaşından sonradan emekliliğimde bunu aynı ötede namına yaşayacağım.

‘Eşim benim fert yoldaşım ’

Eşin birlikte aynı meslekten; Emre Satma ’le (İskeçeli) elbet tanıştınız?
Emre benim birey yoldaşım. Evlilikte dostluğa inanıyorum. Espri anlayışınız tıpkısı mı, anılarınız var mı, bire bir şey anlattığınızda bir duyguyu uyandırıyor mu onda, analog kültürel yapılardan mısınız? Bunlar haddinden fazla kebir evlilikte. Emre ’yle haddinden fazla eş yönümüz var. İkimizin üstelik çokça tahakküm zamanlarına şahitlik ettik.

1995 ’te abisini kaybetti kim, o çokça mümasil arkadaşımızdı ve bizi tıpkı araya getiren birlikte odur. Üniversiteden arkadaştık. “Benim üzere üstelik pres aynı yıldı. Senden çok hoşlandığımı bilcümle biliyordun amma ağırlık dönemde benden arkadaşlığını esirgedin bu yüzden, meğer çok daha mahdut aşardık zorlukları” dedi ve o bölüm çıkmaya başladık.

Benden ayrımsız yaş bayağı olduğu amacıyla o yıllarda yaşı haddinden fazla mesele ediyordum, amerikan bar vermiyordum amma sonrası öyle olmadı. 12 yaşında bire bir oğlumuz var; hiç ayrılmamacasına Emre ’yle aynı yola çıktık.
Çok mesai bırakılmış tıpkısı ahzüita. Güre kızlar dahi bilsin kim beyaz zehir atlı prens bulunmayan; emekle muamele demleniyor ve birlik üretiyorsunuz, onu siz yaratıyorsunuz. Biri gelip sizi kurtarmıyor; doğrusu kurtarılmayı beklemeyin ne pazar, tıpkı ayar olun ayaklarınızın üstünde durup kendinizi kurtarın.

Yapmaktan yeryüzü sağlık aldığınız madde ne?
Emre ’yle temas şeyi yapmaktan haddinden fazla esenlik alıyorum. Çokça rahattır, kızdıramazsın, seçme şeyi şakaya çevirip güldürür beni.

Ya sen?
Ben elan asabiyim. O büyüklüğünde ciddiye aldım kim yıllarca hayatı! O erken giyilmiş ceket yüzünden benim için çokça kaide vardır, hayat endişelenecek bir şeydir, hep 10 kadem sonrası düşünülmeli. Onun yükünü dahi hep üzerimde taşırım.

Burcun ne? İnanır mısın?
Astrolojiye çok inanmam ama Sevir burcuyum, yükselenim Cedi; tüm yer burcuyum.

Birbirinize sürprizler yapar mısınız?
Evliliğin evvel zamanları iki çocuk vardı neymiş evde, çok çocuk ruhluyduk. Evde saklanıp beni korkutmak kadar gır gır sürprizleri var. Anca alışılmış çiçek almak kabilinden romantik sürprizleri olan bire bir koca değildir ama ben onu bu haliyle çok seviyorum. Avlu zaten filmlerdeki kareleri yaşayamadın diye niteleyerek feda edilecek bir özdek değil; onu alamadığında bununla dalga geçebileceğin ayrımsız âdem geçişsiz yanı sıra. Anneler haset evet bile dünyaevi yıldönümünde eve bir tane taşla gelen insan modeli, benim ayrımsız erkekten beklentim bu değil; samimilik ve hukuk. Antrparantez bile biricik taşımı kendim alabiliyorum.

Aşk, Jülide Ateş üzere hangi anlatım ediyor?
Ego korkarım aşktan! Bence mantığı ve bilinci yok eden, filhakika gözü görmez eden benzeri duygu. Onun üzere amor evliliği, geçmiş görüşte amor, onlardan çokça korkuyorum. Birlik ilişkilerine daha çok inanıyorum, detaylı vadede henüz mutlu ediyor insanı. Aşkta kadınlar de rical üstelik aynı süper yiğit yaratıp onun üzerinden boşlukları kendimiz tamamlıyoruz. Aşkta gerçeküstü tıpkısı beklenti var. “Haydi gel birlikte beni sevelim” diyor hep, “Hadi gel bizi sevelim” girmek önemli olan. Ayrımsız acısına, benzeri yokluğuna, benzeri marazına tutunacaksın cebin tarafın kim bütünleşesin.

Bir Cevap Yazın