Kaan Çağlayangöl yazdı:

IHTILAS NAĞMELER

İstanbul’dahi on yıldır devam eden ayrımsız telif davası sonuçlandı ve Sezen Katarakt, “Adı Bende Saklı” isimli zerre için Yunanlı besteci Yiannis Karalis’e ödence ödemeye mahkum oldu.

Bunun nedeni ise Karalis‘e ait olan bu besteyi Sezen Katarakt’nun sellemehüsselam namına kullanması ve besteyi Türkçe sözler ile okuması ve esasen davacının iddiasına bakarak bahis konusu eserin filmlerde bile kullanılması. Yunanlı kompozitör tazminat namına tıpkısı milyon euro istemiş amma murafaa, Sezen Katarakt ’yu 15 bin euro ödemeye mahkum etmiş. Fakat bu davada dokuz canlı anlaşılmayan tıpkı yan var; Yunanlı müzisyenin Sezen Aksu ’yu bakraç ile mi, yoksa eserin izinsiz olarak alınıp kullanmakla mı suçladığı. Açıklamalara bakıldığında, Sezen Katarakt ’nun “Im benimdir” demediği ortaya çıkıyor, Sezen Katarakt ’nun avukatları ise “bestecinin ismi” üzerine vebal yapıldığını ve Yiannis Karalis‘e verilmesi müstelzim telifin yanlışlıkla Georgios Stavrianos‘a ödendiğini söylüyorlar. Tabii tamlık bunlar yoruma belirtik konular ancak yoruma kilitsiz küreksiz olmayan hizip ise Sezen Katarakt ’nun böylesine tıpkı konu zımnında açılmış bire bir davadan mahkum edilmesi.

Belirtik inandırmak icabında, günümüzdeTürk Pop Müziği” kökeni itibarıyla orijinal tıpkı enstrüman değildir, bizim müzisyenlerimize ve bestecilerimize ilişkin yerine zahirî bestelerin çoğu esasen adaptasyondur, bire bir nevi intihaldir yani apayrı milletlerin müzisyenlerinin eseridir. Bu eserlerin bazıları, özellikle 1960-1980 yılların ortada adalet sahiplerinden izin alınarak kullanılmıştır ama izinli alınanlardan elan dahası intihaldir. Kâh sanatçılarımız yabancı menşeili başka bestecilerin bestelerini izin almaksızın alır, kari, üste üzerlerine imzalarını üstelik atıp öz besteleri gibi albümlerine koyarlar ve piyasaya sürerler.

Türk Popüler Müziği” denen enstrüman bu bakımdan sanıldığı kabil yüzdelik beniz Türk malı değil tıpkısı Palikarya ’lı, Lübnan ’lı, Gündüz Feneri, Darı ’lı hassaten Fransız bestecilerin müziklerinden alıntıdır. Melodilerin beş altı ayrımsız kısmı bize aittir amma bu şarkıların vakit kaybetmeden ismi ve sözleri Türki’dir, o kadar.

Bittabi genişlik sadece pop müzikten ibaret değil. Pop müzikte yaşanan nitelik arabesk müzikte bile kâin. Bire Bir haddinden fazla girişik bezeme ezgi gine popüler müzikte olduğu kabilinden bize ilişik değildir. Ülkemizde senelerden beri dinlenen ve klasikleştiği söylenen arabesk parçaların neredeyse tümü intihaldir. Melodiyi Arapça benzeri eserden evet olduğu üzere alıp konusunda Türkçe meze yazmışlar yahut yürütülmeyecek kadar “Fellah” olan şarkının anne teması makaslanmış. Başına, ortasına ve sonuna yapılan ekler ile bizim bestecilerimizin bestesi kadar gösterilmiştir. Girişik Bezeme şarkıların vakit kaybetmeden melodileri değil, aranjmanı yani düzenlemesi dahi söz konusu şarkılardan alıntıdır. Bu şarkılarda genellikle Darı ’lı besteciler mağdur edilmiştir ve onların şarkıları ifade-i caizse bizim bestecilerimizin kabil gösterilmiştir.

Ülkemizde arabeskin genişlik yüce kişilerinden bazılarının şarkıları kendilerine ilgili değildir. Zenci dünyasının Elvis Presley ’i kabil mezkûr ve 1977 yılında ölen Abdülhalim Hafız‘ın okuduğu gâh eserleri bizim bestecilerimiz vasıtasıyla asıl gösterilmeden ve özlük isimlerini besteci kısmına kendi isimlerini yazmışlardır. Bu isimleri yazanlar genellikle şarkıları söyleyenlerdir.

Youtube’a girip “Abdel Halim Hafez” yazdığınızda, karşınıza sanatçının yürütme ettiği dünya büyüklüğünde im çıkacaktır. “Zay umum Hawa”yı, “Ahwak”ı, “Hobak Nar”ı dinleyin. Bu şarkılar Abdülhalim Koruyan ’ın yeryüzü ünlü şarkılarından yalnız birkaçıdır.

Türk Pop Müziği ve Türk Rock Müziği amacıyla de birkaç örnek yüklemek istiyorum;

Gene Youtube üzerinden geçmiş Nezahat Söz ’dan “Cano Cano” ünlü türküyü henüz sonraları Sulh Manço ’dan “Dağlar Dağlar”ı dinleyin, Daha sonraları Erkin Koray ’ın “Illa” adlı şarkısını dinleyin çabukça peşi sıra “Devil ’s Anvil” adlı gruptan ise “Wala Dai” ünlü şarkıyı dinleyin.  Sonra Hazar Manço ’dan “Ne Ola Yalpak Ola” ünlü şarkıyı dinleyin. Tezce peşi sıra adlı Fransız hanende ve bestekâr Michel Polnareff ’den “Le Bal Des Laze” ünlü şarkıyı dinlemenizi referans ederim.

Kamu bunları dinledikten sonraları yazdıklarımın elan kesin anlaşılacağı düşüncesindeyim. Bu örnekleri alevlendirmek türlü. Yeter kim doğruluk yerini bulsun. Fakat bu durumun hırçın tarafları de var; müstehap tıpkı sanatkâr karşı bu kabil konuları gündeme getirdiğiniz durumda toplumun şişman tıpkı kesimi size hamle ederek sizi yalancılık ve iftira atmakla suçlar. Asla böyle kaygım olmadığı üzere kimseye dahi bühtan atmayı hiç düşünmedim.

Peki Mesam ve Msg gibi iki büyük patika birliğimiz ne hisse senedi yapıyor acaba? Bu kurumların insan eş bilgi kurulları var, bu şarkılar için her adım atmayı düşünmüyorlar mı acep? Bakın sizlere ÇAKER ’den yeknesak vermek istiyorum. Çokça gücük bir zaman ilk KUL ’bile ayrımsız sorun sonuçlandı ve adeta meydan yerinden oynadı. Robin Thicke ve Pharrell Williams’ın “Blurred Lines” şarkısının Marvin Uğur‘in “Got to Give kapik Up” parçasından ganimet olduğuna ve tazminat ödenmesine değişmeyen verildi. MEMLUK’dahi görülen davada hakem heyeti, Robin Thicke ve Pharrell Williams’ın “Blurred Lines” şarkısının, R&B efsanesi Marvin Misyon’in “Got to Give köpek Up” parçasından çalıntı olduğuna hükmetti.

Marvin Misyon‘nin çocukları eliyle açılan davada değişmeyen açıklandı. Hakem Heyeti, Robin Thicke ve Pharrell Williams’ın 1977 yılında piyasaya sürülen “Got To Give Köpek Up” şarkısının uzlaştırma haklarını ellerinde bulunduran kişilere 7.3 milyon dolar (19 milyon TL) tazminat ödemesine hükmetti. 2013 yılına damgasını vuran şarkıyı 2012 yılında ayrımsız saat içinde yazdıklarını belirten Pharrell Williams ve Robin Thicke, benzeri bölüm süresince kaydettikleri parçanın çalıntı olduğu iddialarını tafsilatlı süre reddetmişti. KÖLE’li R&B ve soul sanatçıssı Marvin Erek, 1960’lı ve 1970’li yıllarda heybetli çalışmalara imza atmıştı.

Pharrell Williams, mahkemede verdiği ifadede, Garaz’in müziğinin gençken kendisine esin verdiğini, mavera yandan “Blurred Lines” şarkısını yazarken aklında Maksat’in parçasının olmadığını savunurken, iki tempo arasındaki benzerliği akseptans etti. Robin Thicke dahi “Blurred Lines”ın yapımında haddinden fazla birkaç emeğinin bulunduğu yönünde ifade verdi. Grammy ödülüne namzet gösterilen “Blurred Lines” şarkısı, Thicke ve Williams’a 5 milyon dolardan aşkın kazandırmıştı. Maksat ailesinin başvurusu konusunda şarkıları inceleyen müzikologlar, iki tarz beyninde sekiz benzerlik bulunduğunu açıkladı. Buna göre, bas ve klavye kullanımı; kısır döngü ve tekrarlanan ana konu benzerlik gösteriyor. Uzmanlar perküsyon ve davul sesinin üstelik benzerlik gösterdiği görüşünde.

Yurtdışından ihtilas şarkılar üstünde bu büyüklüğünde durulurken bizde ise tam tersi ayrımsız formalist sergileniyor ve görmezlikten, duymazlıktan geliniyor. Ülkemizde aşirilmiş adına alınan şarkıların gerçeklik bestecilerinden bundan sonra para kazanan ve ün sahibi olan sanatçılar var.
 
Kaan ÇAĞLAYANGÖL

Bir Cevap Yazın