Kadavralar ‘ışık’ oluyor!..

Eskimemiş Asır’dan Erkan Doğan’ın haberine göre bu sene başında başlayan çalışma sebebiyle kadavralardan alınan kornealar ile 20 âmâ ışığa kavuştu.

HAYAT AMACIYLA TIPKISI ADIM

Bursa, İstanbul ve Ankara’nın arkası sıra İzmir Ülke Sağlık Müdürlüğü bünyesinde geçtiğimiz yıl biri esenlik memuru, 5 hemşireden oluşan ayrimsiz takım oluşturuldu. İzmir’de 24 saat fariza özne kol, hastanelerde emrihak eden kişilerin eş onaylarını aldıktan sonradan kornealarını alıyordu. İzmir Keyif Müdürü Dr. Bediha Türkyılmaz, ihsan kornea sayısını çoğaltmak için ayni etap elan attı. Türkyılmaz, ölü açımı üzere İzmir Adli Tıp Kurumu’na getirilen kadavralardan de kornea alınması üzere İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ve kurum yetkilileri ile irtibata geçti. Görüşmelerin olumlu geçmesi üzerine bu yılın başında ailelerin de onayı alınarak kadavralardan saydam tabaka alımına başlandı.

AİLE ONAY VERİRSE KORNEALAR ALINIYOR

Hastanelerde yaşamını yitiren hastaların yakınları ile görüşen kol imdi haftanın anlaşılan günlerde İzmir Adli Tababet Kurumu’na de gidiyor. Ölü Açımı yapıldıktan sonraları kadavranın ailesi ile mülaki Kornea Ekibi üyeleri, aileler diploma verdiği takdirde korneaları alıyor. Saydam Tabaka Bankası’nda saklanan kornealar, kör hastalara naklediliyor.

BAŞKALARINA IŞIK OLUYOR

Iye Bölgesi’nde nakil listesine kayıtlı saydam tabaka nakli bekleyen 873 pestil olduğunu belirten İzmir Iklim Keyif Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, “Yaşamını yitiren hastalarımızdan alınacak kornealar, göremeyen hastalarımıza çıkar yol oluyor. Uzuv bağışı ile ilgilendiren çok cesim çalışmalarımız var. Çıktı Adli Tıp Kurumu’ndaki kadavralardan üstelik ev onayını alınmasının arkası sıra saydam tabaka alabiliyoruz. Bu kornealar başkalarının ışığı oluyor” dedi. Türkyılmaz, kendisinin bile organlarını bağışladığını anlatım etti. Türkiye’dahi ilk kez hayata geçirilen emek için vukuf veren İzmir Adli Tıp Takım Başkanı Cafer Uysal, “Afiyet Müdürlüğü ekipleri tınlamalı adına Adli Tababet’a geliyorlar. Karı izinlerinin alındığı vakalardan otopsi yapıldıktan sonra kornealarını alıyorlar. Bu çok adamakıllı benzeri uygulama. Esasta bugüne kadar kadavradan saydam tabaka alınmasının uğrunda yasal ayrimsiz engel yoktu. Ama bugüne kadar kadavradan saydam tabaka alınmıyordu. Dr. Bediha Türkyılmaz döneminde bu uygulama başladı” dedi.

5 BİN HASTA BEKLİYOR BAĞIŞ ORANI ÇOKÇA DÜŞÜK

Türkiye’de şu an tam saydam tabaka bekleyen 4 bin 500 züğürt olduğunu belirten Veli Üniversitesi Kornea Nakli Sorumlusu Prof.Dr. Sait Eğrilmez, “Sağlık Müdürlüğü kornea temini üzere bir el henüz açmış oldu. Türkiye’dahi saydam tabaka bağışı artık gündeme getirilmelidir. Türkiye’üstelik yılda 330 bin dirilik ölüyor. Biz bu kadar kişiden 750 saydam tabaka bağışı alabiliyoruz. Ölenlerin ailelerinin yüzdelik 99.8’i bağışta bulunmuyor. Bu çokça haddinden fazla bağan ayni azamet. Gözün tüm alınmıyor. Takkadak 1 santim çapında fire milim kalınlığındaki saydam tabaka olan saydam tabaka alınıyor” dedi.

Bir Cevap Yazın