Kaddafi’yi alıkoyanlara durdurma!

Hürriyet’te kayran düzlük habere bakarak Libya’nın öldürülen çarkıt lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Hannibal Kaddafi’yi ayrımsız süre alıkoyduktan sonradan başıboş bıraktıkları iddiasıyla sakat Lübnan Milletvekili Hasan Yakup ile 2 yardımcısı hakkında vicahi tevkif kararı çıkarıldı.

Hüküm kaynaklarından alınan bilgiye göre, Lübnan’ın Cebel-i Lübnan ilinde isticvap hakimi, Hannibal Kaddafi’yi kaçırdıkları iddiasıyla çarkıt Saylav Yakup ile 2 yardımcısı hakkında vicahi durdurma kararı çıkardı.

Lübnan resmi bilim ajansı NNA, Hannibal Kaddafi’nin, 10 Aralık’ta Lübnanlı eşini müzakere üzere Suriye’den geldiği tam ülkenin doğusundaki Kalıcılık bölgesinde silahlı grup yoluyla kaçırıldığı ve tıpkısı süre alıkonulduktan sonraları azade bırakıldığı bilgisini paylaşmıştı. Kaddafi’yi kaçıran grubun, 1978’te Libya’ya gerçekleştirdiği ziyarette kaybolan Lübnanlı Şii din adamı ve Emel Hareketi’nin kurucusu Musa es-Sadr ve birlikte kaybolan iki yol arkadaşı için bilgelik murat ettiği aktarılmıştı.

Lübnan Türe Bakanı Eşref Rifi de Suriye hükümetinin, Hannibal’i “siyasal sığınmacı” olduğu gerekçesiyle Lübnan’dan düşüncesiz istediğini fakat Kaddafi’nin Lübnan’dahi aranan aynı adam olmasını esbabımucibe göstererek, bu talebi reddettiklerini açıklamıştı.

MUSA ES-SADR’A BAĞLI AYRIMSIZ GURUBUN KAÇIRDIĞI ARGÜMAN EDİLDİ

Karar kaynaklarına bakarak, Suriye Hak Bakanlığının Hâkim Halaf Hüseyin ahali-Gazavi imzalı Lübnan Temyiz Mahkemesi Başsavcısı Semir Hamud’a gönderdiği mektupta, Hannibal’in “siyasi sığınmacı” olduğu gerekçesiyle Suriye’üstelik “meşru yerleşme hakkının” bulunduğu ve Suriye’da kaçırılarak Lübnan’a götürüldüğü tez edildi. Lübnan’de ürün eden domestik göstergeç da “Musa es-Sadr’a merbut silahlı tıpkı grup marifetiyle kaçırıldığını” tez ettiği Kaddafi’nin alıkonulduğu tam fariğ görüntülerini yayınlamıştı.

Görüntülerde, yüzünde darp izi mevcut ve Hannibal Kaddafi olduğu kanit edilen dirilik, “Sağlığının dolgunca olduğunu ve Şii kült adamı Musa Es-Sadr hakkında bilgisi olanların bilgelik vermesi gerektiğini” dile getirmişti.

HASSAN YAKUP İDDİALARI REDDETTİ

Musa es-Sadr’a bahis konusu Libya seyahatinde eşlik eden ve Şii ilmek adamıyla ortadan kaybolan Şeyh Muhammed Yakup’un oğlu ve bozuk Mebus Hassan Yakup, Hannibal Kaddafi’nin kaçırılmasıyla ilişkisi olduğunu reddetmiş ancak kaçırılma haberinin kendisini üzmediğini ve konuyu baştan gündeme taşıyacağını rapor etmişti. Hannibal Kaddafi, Muammer Kaddafi’nin eşi Safiye, oğlu Muhammet ve kızı Ayşe kadar Kaddafi ailesinin kıvrılma sırasında komşu mevki Cezayir’e kaçmayı başaran isimleri beyninde bulunuyor.

20 Ilkgüz 1975 tevellütlü Hannibal Kaddafi, Şimal Lübnan’daki Sebal köyünden fotomodel Elin Sekaf isimli Reaya ile evli. Ayrimsiz ayvaz ve kız yavru sahibi çiftin evliliği, Kaddafi yönetiminin “Zenci Baharı” ile sona erdirilmesine büyüklüğünde adsız kalmıştı.

Bir Cevap Yazın