‘Kader, ailesi ve kocası’

Ailesine bakarak nüfusa geç kaydedildi yani yaşı şişman. Diyelim kim akla yatkın. 12 değil de 14 yaşında hadi 15 yaşında evlendirilmiş olsun. Alışılagelen mi? 17 yaşından âdeta torunlar yasalara bakarak çocuk sayılıyor. Bala onlar. Ibnelik Etmek talip, müracaat etmek, başıboşluk tahsis etmek, baylanmak isteyen çocuklar. İstanbul ya da iri şehirlerde kıvrak evet birlikte terbiye düzeyi efdal ailelerin o yaştaki çocukları evin değme dediği namına getirilen çocukları. Yemekler önlerine gidiyor, ne isterlerse o oluyor. Ama işte eksantrik yörelerde apayrı ailelerde parayla satılıyorlar. Kocaya veriliyorlar, maksat apayrı bir habbe hizmetinde olması. Bala doğurması, nüfusu artırması.

İki gündür bilcümle kanallar ciddi gündem ortamında bu habere kilitli durumda. ilk kez bu drama bilcümle habercilerin kayıtsız kalmadığını görüyorum. Içtimai iletişim araçları acı püskürüyor. Domuzuna aynı gelişme. Yetmez amma müspet. Bir şeyler ahali birliğiyle ve ortak akılla düzelir.

BU AYIP BİZE KÂFI

Yıllardır olduğu gibi yalnız kadınların itiraz etmesiyle olacak hareket değil. Ayrıca bütün kadınlar itiraz etse; o gelinlerin anneleri, nineleri, ocak ve sülaledeki birlik kadınlar alın çıksa Kaderler bala yaşta “satılmayacak.”
Alelhusus bu kelimeyi kullandım. Zira bu torunlar temel-babaları aracılığıyla satılıyorlar. Konu “yavru eş” değil yani “çocuklarını satan aileler”. Benzeri de tabii pedofil rical/kocalar var. Onlar üstelik yaşlarına başlarına bakmadan küçücük bire bir çocuğa seksüel istismarda bulunuyorlar. İkisi bile cürüm. İkisinin bile yasalarda karşılığı belli. Amma yaptırım yok. Aileler yaşı büyütüyor, topluluk curcunalı çıkarmıyor, mahkemeler ayn yumuyor. Olamaz. Türkiye istatistik kurumu 180 binin üstünde çocuk gelinin olduğunu söylüyor. Bu mukayyet olanlar. Bir o kadar da bilmediklerimiz var. Talih üzere. Yıldız nüfusa kayıtlı değildi çünkü. İstatistiklerde görülmüyordu. Yaşamıyordu.
Talih kendisine bu ayıptan kurtulmalıyız.

BEDRİYE’NİN HİKAYESİ

Yıldız’in kaderi şans değil. Annesi bariyer olabilirdi, babası bariyer olabilirdi. Bizler olabilirdik. Elimdeki kitapta de Bedriye’nin hikayesi var. 13 yaşında evinden koparılıp dilini, kültürünü bilmediği aynı eve elkızı giden Bedriye. Sevgili arkadaşım Ayşenur Yazıcı’nın anneannesinin annesinin hikayesi. Adı “Yavru Elkızı”. Ben gâh bölümleri aktarıyorum. Siz tamamını okuyun ve Bedriye’lerin, Baht’lerin neler yaşadığını elan gani anlayın.

… Sokağın köşesindeki oymalı kapının uğrunda atını durdurdu Hamdi As. Gözleri ahu kabilinden zıplaya zıplaya saçlarını savuran Bedriye’ye sabitlendi. Tendürüst yosun rengi gözleri, hopladıkça başından sıyrılan yazması, pembe beyaz teniyle Bedriye. Hamdi’nin yüreğini kapıvermişti birden, yavru haliyle…

… Ben Harput’tan komiser Hamdi. Kızınız Bedriye’ye talibim. Şeş aydır Derizor’da teftişteyim, yakında memlekete döneceğim. Halim vaktim yerindedir. Yaşım kırk! Kız kardeşim Sülbiye’yle otururum. Vermezseniz kaçırırım. Telli perdeli elkızı olabilecek yaşta. Üzülmesin kimse…

ÇOCUK ELKIZI

… Rukiye geceyi Bedriye’nin odasında, ona öğütleme ederek geçirdi. Çıktı evli benzeri kadın olacaktı Bedriye. Bir annesinin babasına yaptığı kabil, kocasının sırtını, bacaklarını keseleyecek, sabah alacakaranlıkta kalkıp kuyudan akarsu çekecek, kırk itmam baklava anahtar, kocası canını yakıcı şeyler yapsa üstelik susacak ve çokça yavru doğuracaktı.
“Müracaat Etmek istemiyorum bacı! Ben anamın saçımı örmesini, avludaki civcivlerimle oynamayı, tün senin anlattığın masalları dinlemeyi seviyorum.”
“Olmaz Bedriye! Erkân ne derse elhak odur. Doğrusu bu sene olmazsa, bilemedin sair yıl tekrar bir düğün görünür sana. Komiser haddinden fazla kredili biri. Yakışıklı, zengin. Sen annenden ve ağabeylerinden elan iyi bilemezsin.”
Rukiye, gözlerini Bedriye’nin boncuk boncuk yaşlarla nazır gözlerinden kaçırdı. “Alışırsın!”
Bedriye’nin gerçeklik yaşam öyküsünü anlatan “Çocuk Kadın” Nemesis Tezkere aracılığıyla yayınlandı.

SEDA KAYAÇ GÜLER / YENI ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın