‘Kadın parlamenterler anlatıyor’

Özellikle kim ailede ayrımsız ayvaz cömert varsa. Zira ailenin imkanları öncelikle erkek çocuklara harcanıyor.

Alelhusus kim bu üs azsa kız bala bundan tek yararlanamıyor. Ister Şarklı olsun lüzum Mağribî. Memleketimizden eş manzaraları hakeza. İstanbul Üniversitesi Panel Bilgiler akademisyen Serpil Çakır’ın “Eş Kulübünde Siyasa/Avrat Parlamenterle Yavuklu Ruz” adlı kitabında kadın milletvekilleri üstelik kız-eş ayrımcılığı yapılan ailelerde büyümüşler. Bakın neler anlatıyorlar:
“Allahtan ayrımsız abim yoktu diyorum. Çünkü bizim buralarda benzeri ağabeye erbap olmamanın balaban avantajı var. Tıpkısı bile erkeksi tavırlarım vardı. O tavırların üstelik faydası oldu.”
“Bizim ailemizde abime özel pazar vardı. Ben haddinden fazla akıllıydım amma abim çok önemliydi. Söz Gelişi yemeğin arz mebzul ve balıketinde tarafını annem ona koyardı. Haddinden Fazla kızardım bu yüzden ve erkekleri tek sevmezdim. Ben annem üzere olmayacağım dedim. Harbiden çocuklarıma ayrımcılık yapmadım. Oğlum kızımdan elan bereketli kemirmek yapar. Su isteyeceksem oğlumdan isterim.”

KIZA YATIRIM YAPILMIYOR

Erkek kardeşimin dünyaya gelişiyle annem çok seviniyor. Kız mesele adına görülüyor. Sonra iki oğlan henüz oldu. Onların bilcümle problemlerini ego çektim. Bir kız olarak neler çektiğimi anlatamam. Hala bile çekiyorum.”
“Dört kız kardeştik. Babam sağlıkçı olmasına karşın ayak yavru doğurmadığı üzere ikinci bir kadınla evlendi. Bunu ayrımsız türlü çözemedim. Benzeri sağlıkçının çocuğun cinsiyetini kimin belirlediğini bilmesi gerekiyor. Ondan tıpkı üç oğlu bir kızı oldu. Bilahare annem birlikte ayrımsız vale doğurdu. Dokuz ahi olduk.
“Lisede iki kızdık. Kız meslek lisesi eskimemiş açıldığı üzere kızların çoğu oraya gidiyordu. Kızlar kayran liselere gönderilmiyor. Elbette olsa evlenecek hangi diyerek ona envestisman yapalım diye düşünülüyor. Şayet o envestisman paraya dönüşecekse halk ayça/eloğlu münasebet yesin? Benim köydeki kız arkadaşlarımın hiçbiri okuyamadı. Bire Bir tanesi haddinden fazla zekiydi. Ortaokulu bitirmişti. Hatta babama yalvarmıştım bizde kalsın diye niteleyerek. Babam akseptans etti ama kızın babası cevaz vermedi.”

BAŞKA ŞEHİRDE INTIKAL ETMEK PRINT

“Geçmiş tercihim olan İ.T.Ü Kimya fakültesini kazandım. Ayrıca Tübitak bursu üstelik aldım. Yurtdışına gitme olasılığım haddinden fazla yüksekti. Esasta atom kimyası konusunda eğitim bilimi almayı düşünüyordum. İdealim buydu. Ama ailem göndermedi muhit çokça tuhaf diye niteleyerek. Sonraki sene ailem Vakit Kaybetmeden Hacettepe’yi kazanırsan seni okuturuz dedi. Bu sefer orayı yazdım ve kazandım. Evvel üç yılda meslek binisi oldum. Ailem Eskişehir’e taşınınca mecburen oraya yatay geçiş yaptım.”

“Çok istesem bile bilge olup apayri bire bir şehre gitme olanağım yoktu. Ailem müsaade vermezdi buna. Bir Tane çıkar yol avukat olacaktım. Öyle dahi yaptım. Stajımı yapıp avukatlık büromu açtım. Seksiyon açan önce karı avukat oldum.”

“Cinsiyetçilik önceki yerine aileden başlıyor ve seçkin yerde devam ediyor. Başlarda tabii karşılıyor sorgulamıyorsun. Ego dahi okula gidiyordum abim de. Amma temizliği üstelik yemeği da işleyen bendim. Çünkü sen kadınsın. Tahsis Etmek zorundasın. Bunun kabil o kadar çokça şey var ki. Farkına vardıkça sorguluyorsun. Farkına varmayanlar ise ‘ben on paralık sevgili yaşamadım kim!’diyebiliyorlar.”
Eh böyle ayrımcılık yaşamış ve yaşamaya devam fail kadınlarımızdan karı sorunlarına henüz duygulu olmalarını araştırmak hakkımız değil mi? Yoksa sav yaşamalarına rağmen “Ego tek dava yaşamadım” demeyi mi tercih ediyorlar?

SES KAYA / YENI ASIR

Bir Cevap Yazın